sierpień 2022 - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Kategorie
    Fotowoltaika

    W Polsce powstaje farma fotowoltaiczna na trackerach

    W obszarze północno-zachodniej Polski trwają pracę nad budową elektrowni słonecznej na trackerach Energy5. Innowacyjność projektu polega na połączeniu technologii bifacjalnych (obustronnych) modułów fotowoltaicznych z systemem nadążania za Słońcem. Inwestycja przewiduje instalację o łącznej mocy 1 MW. Panele zostaną zamontowane na konstrukcji wyposażonej w jednoosiowy system nadążny. Kombinacja dwóch wysoce efektywnych rozwiązań pozwoli zmaksymalizować wydajność elektrowni, podnosząc ją nawet o 30 proc.

    Farma PV będzie składać się z 37 trackerów śledzących ruch Słońca. System trackerów Energy5 sterowany jest w sposób automatycznych, w oparciu o przygotowany algorytm, który bazuje na astronomicznym Almanachu, a także wykorzystuje czujniki służące do monitorowania obecnych warunków pogodowych. Dzięki temu konstrukcja nie zostaje narażona na zniszczenie na skutek np. zbyt silnego wiatru. Stacja meteorologiczna narzuca bezpieczną pozycję modułów, a system automatycznie ją przybiera. Ponadto trackery posiadają funkcję automatycznego odśnieżania oraz czyszczenia paneli, która załącza się po wykryciu intensywnych opadów. Działanie to następuje na skutek ustawienia konstrukcji pod odpowiednim kątem, umożliwiającym oczyszczenie powierzchni.

    Kolejną ciekawą funkcją jest 3D backtracking. Dzięki niej moduły zlokalizowane w kolejnych rzędach wzajemnie się nie zacieniają. Konstrukcja w inteligentny sposób dostosowuje pozycję modułów ograniczając cień do minimum.

    Zastosowany system trackerów, wzbogaconych modułami dwustronnymi pozwala zmaksymalizować wyniki instalacji, przynosząc możliwie najwyższe uzyski energii. Zainteresowanie wspomnianymi technologiami  rośnie wśród inwestorów na całym świecie. Oznacza to, że już niedługo takich projektów może być znacznie więcej.

     

    #fotowoltaika #energia #energetyka #innowacje #technologie #OZE

    Kategorie
    OZE

    Jeden z najnowocześniejszych magazynów energii na świecie jest już w Polsce!

    Polska spółka Griffin Group Energy uruchomiła jeden z najnowocześniejszych na świecie magazynów energii. Dzięki współpracy firmy ze szwajcarskim producentem Leclanche na stacji GPZ 110kV/15kV Cieszanowice funkcjonuje magazyn energii, który potrafi zapewnić 3 MW mocy w obu kierunkach pracy systemu energetycznego. Magazyn energii został uruchomiony dla jednego z wiodących w Polsce operatorów systemu (OSD) – Tauron Dystrybucja S.A. Technologia ta wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe (Li-Ion), które dają możliwość ładowania oraz rozładowywania urządzenia pięciokrotnie wyższym prądem niż znaminowy. Dzięki temu oba procesy mogą zachodzić w czasie krótszym niż kwadrans.

    Urządzenie cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Moduły zostały wyposażone w systemy chłodzące cieczą oraz przeciwpożarowe. Ponadto instalacja posiada automatyczny system gaśniczy, który załącza się na skutek wykrycia nieprawidłowości przez czujniki ciepła dymu lub gazu. W celu możliwie najszybszego wykrycia błędów prowadzących do awarii urządzenia, parametry magazynu energii są stale monitorowane poprzez specjalne oprogramowanie.

    Magazyn energii zintegrowano z systemami klasy SCADA Tauron Dystrybucja S.A  Zarządzanie systemem odbywać się może zarówno automatycznie, jak i ręcznie w oparciu o specjalnie przygotowane tryby pracy. Tryby te zmieniane są w zależności od aktualnego zapotrzebowania na funkcję magazynu. System funkcjonuje w rozmaitych strategiach, w tym również współpracuje z farmą wiatrową.

    Inwestycja jest początkiem rozwoju technologii magazynowania energii na terenie Polski. Transformacja energetyczna wymaga przyrostu ilości takich systemów zarówno na skalę przemysłową, jak i w gospodarstwach domowych. Urządzenia niosą za sobą liczne korzyści, w tym stabilizują siec elektromagnetyczną.

     

    #magazynenergii #energia #energetyka #oze #Polska #technologie

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Farma fotowoltaiczna zajmie miejsce odpadów. Już wkrótce czysta energia popłynie z brudnego miejsca!

    Tereny przeznaczone pod składowanie odpadów rządzą się specyficznymi zasadami. Po zamknięciu składowiska zgodnie z przepisami nie może powstać żaden obiekt budowlany przez kolejne 50 lat. Zakazu można uniknąć wyłącznie poprzez uzyskanie odpowiednich decyzji i dokumentów zwalniających z jego przestrzegania. Katowickie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zdecydowało się na uzyskanie odstępstwa od tego wymogu, dzięki czemu z dotychczas „brudnego” miejsca wkrótce popłynie czysta energia.

    „Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Będzie to kolejny ekologiczny projekt w naszej firmie, ale zyski idą dużo dalej. Przede wszystkim korzystanie z nowoczesnego źródła energii zmniejsza nasze przywiązanie do paliw kopalnych, co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczania powietrza. Poza tym racjonalnie wykorzystujemy nieużytki, a to także ważny aspekt.” – komentuje Prezes MPGK Katowice, Andrzej Malara.

    Zgodnie z projektem wykonawca wybuduje elektrownię słoneczną o mocy 1 MW. Inwestycja złożona będzie z 2 160 modułów fotowoltaicznych, zintegrowanych z falownikami o mocy 90 kW każdy. Ponadto przy farmie PV znajdzie się stacja transformatorowa nN/Sn. Całe przedsięwzięcie wraz z towarzyszącą instalacji infrastrukturą zajmie obszar 17,5 tys. m2 i wycenione zostało na kwotę nieco ponad 5,7 mln zł. Harmonogram prac przewiduje powstanie farmy fotowoltaicznej w ciągu 6 miesięcy.

    Instalacja fotowoltaiczna swoją czystą energią zasilać będzie pobliski zakład odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Jak twierdzi prokurent firmy Eko-Solar, Bartłomiej Jarosz – „Ta inwestycja to najlepszy przykład ekologicznej transformacji energetycznej, dążenia do niezależności i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego”.

    Tereny wyłączone z użytku to idealne obszary do zagospodarowania pod farmy fotowoltaiczne. Nieużywane grunty, a szczególnie nieczynne wysypiska posiadają duże predyspozycje do rozwoju odnawialnych źródeł, które są ważnym elementem w procesie zazieleniania kraju.

     

    #fotowoltaika #farmaPV #OZE #energetyka #energia #odpady

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Najstarsza w Europie instalacja fotowoltaiczna wciąż działa! Dowiedz się jak sprawuje się po 40 latach

    Najstarszą instalacją fotowoltaiczną na terenie Europy może poszczycić się Szwajcaria. Elektrownia PV słoneczna w kantonie Ticino została podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej 40 lat temu i … nadal działa!

    Inwestycja sprzed czterech dekad znana jest jako Ticino Solare 10 i została zlokalizowana na dachu uniwersytetu SUPSI w pobliżu szwajcarskiego miasta Lugano. Instalacja złożona jest aż z 288 paneli fotowoltaicznych, które łącznie dają moc 10 kW. W odniesieniu do obecnie stosowanych modułów ilość ta względem mocy jest wyjątkowo duża. Dziś przy założeniu paneli o mocy jednostkowej 300 W uzyskujemy instalację o mocy przeszło 10 kW przy zamontowaniu zaledwie 34 modułów.

    Instalację PV postanowiono szczegółowo zbadać w 2017 roku, po 35 latach od przyłączenia. Uzyskane wyniki porównano z jej parametrami z początku działalności. Specjaliści zwrócili uwagę na ślady minionych lat, tj. korozję, spękane ogniwa, czy uszkodzenia przewodów. Sadła sprawność ogniw, na co wpłynęło przede wszystkim starzenie się zastosowanego tworzywa, w którym zostały zatopione półprzewodnikowe moduły. Ekspertyza wykazała jednak, że ok. 60-70 proc. wszystkich paneli działa bez zarzutu, generując nawet do 80 proc. założonej mocy instalacji.

    Instalacja fotowoltaiczna z czterdziestoletnią historią prezentuje imponujące wyniki swojej pracy. Technologia  potwierdza powodzenie i ekonomię elektrowni słonecznych. Jednocześnie stawia ona  wysoką poprzeczkę ulepszonym rozwiązaniom.

     

    #fotowoltaika #energia #energetyka #OZE #ciekawostki #technologie

    Kategorie
    OZE

    Wojciech Świątek obejmuje rolę Dyrektora ds. Zrównoważonego Rozwoju w Schneider Electric

    Wojciech Świątek jest związany ze Schneider Electric od 1997 roku. Na przestrzeni lat pracował w różnych organizacjach i zespołach SE na stanowiskach związanych z marketingiem, strategią i rozwojem biznesu, m.in. we Francji, Rosji i krajach WNP. Od 2013 r. pracuje w Polsce, ostatnio pełniąc między innymi obowiązki dyrektora ds. rozwoju biznesu na Czechy, Polskę, Słowację i Ukrainę. W swej ostatniej roli odpowiadał m.in. za realizację długoterminowych planów rozwoju działalności firmy w Polsce i regionie, opracowanie krajowych planów strategicznych oraz współpracę z kluczowymi klientami i partnerami.

    Na nowym stanowisku Wojciech Świątek będzie realizował strategię spółki związaną  z osiąganiem lokalnie celów zrównoważonego rozwoju, dekarbonizacji i transformacji energetycznej, zapewniając klientom i partnerom dostęp do szerokiej wiedzy eksperckiej i odpowiedniej technologii, a także przeszczepiając na lokalny grunt najlepsze praktyki wypracowywane przez lata na innych rynkach, dopasowując je do lokalnych uwarunkowań.

    „Zrównoważony rozwój jest od wielu lat jednym z głównych fundamentów działalności Schneider Electric na całym świecie. Już w 2005 roku jako organizacja zaczęliśmy monitorować nasz wpływ na ludzi i planetę, pomagając klientom zaoszczędzić w tym czasie ponad 120 milionów ton emisji dwutlenku węgla i zapewniając dostęp do energii ok. 30 milionom ludzi na całym świecie. Tym bardziej cieszę się, że będąc tyle lat w organizacji, mogę połączyć zdobyte do tej pory kompetencje i wiedzę z bogatym doświadczeniem Schneider Electric w realizacji założeń zrównoważonego rozwoju” – mówi Wojciech Świątek, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Schneider Electric.

    Wojciech Świątek to absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku automatyki przemysłowej i zarządzania oraz University of Westminster w Londynie na kierunku cyfrowego przetwarzania sygnałów.

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Nie musisz budować własnej instalacji. Kupuj zieloną energię i bądź eko!

    Umowy corporate Power Purchase Agreement (cPPA) zyskują w Polsce coraz większe zainteresowanie. Są to długoletnie umowy zawierane na zakup energii między jej wytwórcą a odbiorcą. Dla odbiorcy podstawową ich zaletą jest stabilność i przewidywalność kosztów zakupu energii oraz niezależność od rynkowych sprzedawców. To pozwala mu cieszyć się spokojem podczas wahających się cen rynkowych, przy jednoczesnym redukowaniu CO2, dzięki zużywaniu energii z OZE. Wytwórca natomiast zyskuje długoletnie i pewne korzyści finansowe, posiadając gwarancję przychodu.

    Umowy cPPA występują w dwóch rodzajach, tj. w formie z fizyczną dostawą oraz w formie finansowej (wirtualnej).

    Umowy cPPA z fizyczną dostawą

    Ten rodzaj umowy opiera się na fizycznej dostawie energii elektrycznej. Prąd, który wygeneruje wytwórca rzeczywiście trafia do jego odbiorcy. Forma ta w zależności od warunków technicznych, w szczególności dzielącej ich odległości występuje w trzech modelach.

    Opcja tzw. „za licznikiem” dedykowana jest niewielkim odległościom. Najczęściej instalacja wytwórcy lokalizowana jest w obrębie gospodarstwa odbiorcy. Odbiorca wydzierżawia np. swój dach lub grunt dla wytwórcy, który w całości finansuje inwestycję. Umowa cPPA polega na sprzedaży na rzecz odbiorcy energii z tej instalacji przez jej inwestora.

    Kolejny wariant opiera się na budowie linii bezpośredniej pomiędzy instalacją, a odbiorcą. Przeznaczona jest dla przypadku, w którym punkt wytwórczy i odbiorczy znajdują się w pewnej odległości oraz zostają połączone ze sobą linią przesyłową. Wówczas wytwórca sprzedaje energię z OZE odbiorcy i dostarcza ją własną linią, pomijając w tym działaniu sieci publiczne.

    Ostatnim jest model wykorzystujący istniejącą sieć operatora. Taka umowa cPPA w odróżnieniu od poprzednich jest umową trójstronną, gdyż pośrednikiem pomiędzy wytwórcą i odbiorcą jest spółka obrotu. Wytwórca sprzedaje energię spółce obrotu, a ta następnie po dodaniu kosztów świadczenia usług bilansowania odsprzedaje ją odbiorcy, który pokrywa również koszty związane z dystrybucją energii.

    Finansowa (wirtualna) umowa cPPA

    W tym modelu nie zachodzi fizyczna dostawa energii wytworzonej przez danego wytwórcę do odbiorcy. Obie strony ustalają cenę za jednostkę energii, ale kupuje i sprzedaje energię we własnym zakresie, bazując na zawartych umowach z przedsiębiorstwami energetycznymi. Za punkt odniesienia przyjmują rynkowa cenę. Rozliczeniu zgodnie z umową podlega różnica zachodząca pomiędzy ceną ustaloną i zawartą w umowie, a aktualną ceną rynkową. Gdy cena rynkowa jest niższa niż ta w umowie, odbiorca wypłaca wytwórcy różnicę. Gdy jest ona wyższa różnice tę pokrywa wytwórca, wypłacając pieniądze dla odbiorcy.

    Umowy cPPA to rozwiązanie, które cieszy się dużym powodzeniem. Liczba zawieranych umów wciąż rośnie, gdyż oferują one dużą stabilność w niepewnych czasach i stanowią sposób na „zazielenienie” swoich obiektów.

     

    #OZE #energetyka #energia #umowa #finanse #ekonomia #cPPA

    Kategorie
    OZE

    Nowi członkowie zarządu Ignitis Polska

    Paweł Dominik przez cały okres kariery zawodowej związany jest z hurtowym obrotem energią. Posiada licencję Maklera Giełd Towarowych oraz certyfikat European Energy Exchange (EEX). W Ignitis Polska pełni funkcję Dyrektora Tradingu.

    Robert Matuszewski pełni funkcję Dyrektora Sprzedaży. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym. Specjalizuje się w budowie nowych produktów, łącząc tradycyjne rynki dostaw energii oraz nowe modele transakcyjne.

    „Rynek energii stale się zmienia, chcemy spełniać oczekiwania polskich klientów, a powołanie nowych członków zarządu zdecydowanie nam to usprawni. Zarówno Paweł, jak i Robert to eksperci z sektora energetycznego. Swoje doświadczenie zdobywali w międzynarodowych organizacjach, w tym koncernach energetycznych. W Ignitis Polska, Paweł specjalizuje się w działalności hurtowej spółki na rynkach energii elektrycznej oraz gazu ziemnego, a Robert zarządza obszarem sprzedaży energii oraz gazu i rozwoju produktów. Wykorzystanie tej wiedzy pozwoli nam wspólnie osiągać wyznaczane cele” – mówi Marek Musiał, prezes zarządu Ignitis Polska.

    Spółka Ignitis Polska istnieje od 2017 roku, działając początkowo na hurtowym rynku energii. Od 2020 roku obecna jest również w segmencie sprzedaży energii oraz paliwa gazowego klientom biznesowym. Ignitis w Polsce specjalizuje się między innymi w zielonej energetyce. Sprzedaje paliwo gazowe, energię elektryczną wraz z gwarancjami pochodzenia, opierając się między innymi na elastycznej formule zakupowej, dostosowując się do zmieniającego się rynku oraz wymagań klientów.

    Ignitis Polska jest częścią Grupy Ignitis, jednej z największych grup energetycznych w krajach bałtyckich. Grupa posiada w Polsce farmę wiatrową Pomerania o mocy 94 MW, a ostatnio ogłosiła rozpoczęcie budowy także w województwie dolnośląskim. Inwestycja farmy o mocy 50 MW pochłonie ok. 70 mln EURO, a jej ukończenie planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

     

    #fotowoltaika #OZE #środowisko #energetyka

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Nowy York prezentuje farmę fotowoltaiczną nadążającą za Słońcem

    W stanie Nowy Jork powstała niekonwencjonalna farma fotowoltaiczna. Inwestycję należącą do Monroe Country Water  Authority o mocy 5 MW zlokalizowano w Penfield i zajmuje niemal 12 hektarów powierzchni. Jest to pierwszy tego typu projekt w regionie. Farma powstała w celu zredukowania kosztów inwestora przeznaczanych na zakup energii elektrycznej. Zgodnie z przewidywaniami instalacja wyprodukuje rocznie 8000 MWh energii elektrycznej, co pozwoli na pokrycie około 15 proc. całkowitego zapotrzebowania wodociągowego przedsiębiorstwa.

    Zaprezentowana farma fotowoltaiczna dzięki zastosowaniu modułów bifacjalnych pozwala na uzyskanie większej ilości energii. Obustronne panele umożliwiają wytwarzanie prądu zarówno z przedniej jak i tylnej powierzchni. Jeszcze większe zyski inwestycja przynosi dzięki połączeniu dwustronnych paneli z jednoosiowym systemem podążającym za Słońcem. Takie rozwiązanie technologiczne dostosowuje się do jego ruchu po niebie i umożliwia dostęp światła po obu stronach modułów. W konsekwencji maksymalizuje to  produkcję zielonej energii.

    Niezwykłość tej farmy polega na jej zwiększonym poziomie zrównoważonego rozwoju. Teren inwestycji został obsadzony różnorodnymi roślinami, które stworzą nowe siedliska dla zapylających owadów. Rozwiązanie zapewni zatem nie tylko długoletnie korzyści finansowe ale i środowiskowe.

    Jak informuje dyrektor wykonawczy MCWA, Nick Noce – „Poza korzyściami finansowymi wynikającymi z instalacji fotowoltaicznej, wykorzystywanie zrównoważonej, czystej energii jest znaczącym krokiem naprzód w naszym zaangażowaniu w zarządzanie środowiskiem”.

    Inwestycja znakomicie wpisuje się w wypełnianie celów stanu Nowy Jork w zakresie rozwoju zielonej energii. Zakładają one osiągnięcie udziału 70% OZE już do 2030 roku. Farmy fotowoltaiczne to znaczący elementy strategii Nowego Jorku, a do końca tego dziesięciolecia planuje zainstalować co najmniej 10 GW rozproszonych źródeł energii słonecznej.

     

    #fotowoltaika #farmaPV #OZE #USA #środowisko #energetyka

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Nie czekaj na montaż! Tę instalację PV podłączysz samodzielnie na balkonie.

    Widok licznych obiektów wyposażonych w moduły fotowoltaiczne na dachach, czy okolicznych gruntach ciężko przeoczyć. W końcu instalacje fotowoltaiczne posiadają duże grono zwolenników. Każdy posiadacz własnego systemu PV zmierzyć się musiał jednak z ich montażem, a właściwie z oczekiwaniem na wykonanie go przez firmę posiadającą wykwalifikowanych instalatorów.

    Innowacyjna technologia pochodząca od naszych wschodnich sąsiadów to instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do montażu na balkonie. Moduły są bardzo lekkie. Jeden moduł waży zaledwie 1,29 kg. Dzięki specjalnie zaprojektowanym, odpornym na rozmaite warunki pogodowe pasom mogą zostać bezpiecznie zamocowane systemowo do poręczy balkonu lub tarasu. Ponadto ich podłączenie do sieci jest banalnie proste. Wystarczy wpiąć je bezpośrednio do standardowego gniazdka. Wówczas energia pozyskana ze Słońca może zasilać domowe urządzenia elektryczne. Nieskomplikowana instalacja urządzenia oraz jej lekkość pozwala zatem na jej sprawne i samodzielne zamontowanie. Producent do zestawu dodaje instrukcję montażu.

    W przypadku zmiany mieszkania system można łatwo zdemontować i zainstalować w nowym mieszkaniu balustradzie.

    Dzięki specjalnemu urządzeniu monitorującemu parametry instalacji, producent jest w stanie kontrolować ilość wytworzonej energii. Jeśli produkcja energii będzie większa od zużycia, dostarczana energia trafi do sieci. Wówczas właściciel systemu PV odsprzeda energie do zakładu i będzie czerpał dodatkowe korzyści z nadwyżki wyprodukowanej energii.

    Technologia powstała z myślą przede wszystkim o poprawie stanu środowiska, dlatego monitorowanie skupia się na informacjach na temat korzyści i potencjalnym ograniczeniu szkód, dzięki jej zastosowaniu.

    Nowoczesne rozwiązanie skupia szereg korzyści. Zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym jest ona godna zainteresowania. Dużym atutem  jest możliwość samodzielnej instalacji urządzenia oraz zlokalizowania jej na balkonie.

    W niedalekiej przyszłości producent będzie produkował system współpracujący z magazynem energii.

    Obecnie WeDoSolar działa na niemieckim rynku. O wyborze Niemiec w istotny sposób  decydowały wysokie ceny energii elektrycznej w tym kraju.

    Wkrótce WeDoSolar chce wchodzić na rynki innych krajów w Europie.

    Zestaw składa się z 8 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 640 Wp. Każdy z modułów ma wymiary 90 cm na 54 cm na 0,2 cm. Ciężar 8 modułów tylko 10,32 kg. Każdy moduł składa się z 99 ogniw monokrystalicznych o wydajności 21,33 proc. W skład zestawu wchodzi też falownik o mocy 600 W. Zakres temperatury pracy: -40 stopni Celsjusza do + 65 stopni Celsjusza. Producent daje Gwarancji wydajności 25 lat (+80%) i 15 lat (+90%).

    We Do Solar umożliwia zamówienie zestawu na swojej stronie w formie przedsprzedaży. Jego cena wynosi 1299 euro. Przeliczając po obecnym kursie jest to inwestycja o wartości 6 144 zł .

    Według szacunków firmy WeDoSolar zaprezentowane moduły mogą ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 600 kilogramów rocznie. Oprócz korzyści środowiskowych technologia posiada także zalety ekonomiczne. Zgodnie z przewidywaniami ukraińskiego startupu instalacja umożliwia obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet o 25 proc.

    Okres zwrotu inwestycji zależy od obecnych zużycia energii elektrycznej i ceny prądu.
    W zależności od kosztów rachunków za prąd.
    Przyjmując zapewnienia producenta obniżki kosztów o 25 proc., przy obecnych cenach za prąd, zwrot z inwestycji nastąpi średnio w okresie od 3 do 6 lat.

    Dla osób dbających o finanse domowe poniżej przedstawimy nasze autorskie analizy.
    W zależności od wielkości zużycia energii można sprawdzić w jakim czasie nastąpi zwrot z takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy Państwu analizy zwrotu z inwestycji na niemieckim i polskim rynku.
    Dodatkowo przy analizie dla Polski uwzględniliśmy również przewidywane podwyżki cen prądu na kolejne lata.

    Niemcy
    Spółka WeDoSolar GmbH obecnie działa na niemieckim rynku, dlatego poniższą analizę przygotowaliśmy na rynek niemiecki.
    Od 1 czerwca 2022 r. cena za 1 KWh w Niemczech wzrosła do 38 centów za 1 kWh. Przeliczając to po dzisiejszym kursie 1 E = 4,71 zł otrzymujemy:Z powyższych wyliczeń wynika, że w zależności od wielkości zużycia energii, zwrot z instalacji PV nastąpi w okresie od 1,3 roku do 4,6 lat.

    Polska
    Wiemy, że czytelników tego artykułu najbardziej interesuje rynek polski. Zapewne są osoby mieszkające w bloku, które rozważają instalację fotowoltaiki. Dlatego przygotowaliśmy analizę adekwatną do aktualnych, średnich cen na polskim rynku.
    W analizie uwzględniliśmy również planowane przez ekspertów wzrosty cen prądu o 20 proc. w skali roku.

    Najpierw zobrazujmy jak wysokie rachunki za prąd będzie płaciło każde gospodarstwo domowe w ciągu roku, w zależności od miesięcznego zużycia energii.

    Gospodarstwo domowe, którego rachunki za prąd wynoszą 700 zł w skali miesiąca i 8 400 zł w skali roku, musi się liczyć z rocznymi wydatkami w 2027 roku na poziomie powyżej 20 000 zł.

    Jeszcze większe wrażenie robi analiza, jeśli policzymy łączne koszty za prąd w okresie od 2 do 6 lat.

    Oznacza to, że gospodarstwo domowe, którego dzisiaj zużycie energii elektrycznej wynosi 875 kWh, w okresie 6 lat musi liczyć się z kosztem za prąd powyżej 80 000 zł.

    Każdy kto ponosi koszty na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, czyni starania, aby zaoszczędzić znaczną część kosztów.

    Przyjmując 25 proc. obniżkę kosztów producenta paneli PV w poszczególnych latach można zaoszczędzić od 2 000 zł do ponad 5 000 zł w skali roku.

    Bardziej motywujące jest jak przeanalizujemy łączne oszczędności.

    Natomiast w skali 6 lat w zależności od zużycia energii oszczędności wynoszą od około 6 000 zł do ponad 20 000 zł.

    Mając wyliczone w/w wartości możemy obliczyć w jakim okresie nastąpi zwrot inwestycji z instalacji PV na balkonie w Polsce.

    Z całej analizy i powyższej tabeli wynika, że w zależności od zużycia energii, tego typu inwestycja zwróci się już w okresie od około 2,5 lat do nieco ponad 6 lat.

    Można zadać sobie pytania czy fotowoltaika na balkonach podbije serca mieszkańców Europy?
    Prosimy o opinie, czy ten artykuł i przedstawiona poniżej kalkulacja była przydatna?

    Chętnie poznamy również Państwa opinię na ten temat.

    Zapraszamy do udziału w ankiecie.

    Ankieta
    Please help us improve our products/services by completing this questionnaire.

    Czy przy obecnych cenach prądu i ww. kosztach instalacji zdecydowałbyś/ zdecydowałabyś się na taką instalację na balkonie swojego mieszkania?

    Wyczyść sekcję


    #fotowoltaika #energia #energetyka #technologie #innowacje #OZE #Ukraina

    Kategorie
    Pompy ciepła

    Okienna pompa ciepła. Innowacyjne ogrzewanie dla twojego domu.

    Dnia 2 sierpnia 2022 roku w Nowym Yorku ogłoszono wyniki konkursu „Clean Heat for All Challenge”. Startupowi Gradient oraz firmie Midea America zwycięstwo zapewniła nietuzinkowa technologia okiennych pomp ciepła.

    Inspiracją dla tej stosunkowo nowoczesnej technologii stały się bolączki mieszkańców Nowego Yorku. Lokatorzy zajmujący przede wszystkim budynki komunalne muszą na co dzień  mierzyć się ze słabą izolacją oraz starymi instalacjami grzewczymi. Odpowiedzią na ich potrzeby może być okienna pompa ciepła.

    Innowacyjne rozwiązanie posiada funkcję zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczenia. Urządzenia zdaniem zwycięzców są w stanie poprawić komfort cieplny w budynkach, tworząc je jednocześnie bardziej eko. Jedna okienna pompa ciepła dedykowana jest wyłącznie jednemu pomieszczeniu, a technologia charakteryzuje się stosunkowo niską ceną. Ponadto nie wymaga żadnych działań w zakresie dostosowania instalacji w obrębie budynku. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeniu zapewnia wyłącznie dostęp do standardowego gniazdka.

    Okienne pompy ciepła są stosunkowo niewielkich gabarytów, a dzięki przemyślanemu designowi może zostać wykorzystane jako półka lub przedłużony parapet. Taka forma pozwala na zajęcie możliwie najmniejszej cennej przestrzeni w pomieszczeniu.

    Technologię charakteryzuje szereg zalet, jednak największą jest brak ograniczenia rynku odbiorców. Okienne pompy ciepła skierowane są zarówno do właścicieli i najemców mieszkań, a także posiadaczy domów oraz firm.

    #pompaciepła #okno #USA #OZE #ogrzewanie #energia #innowacje #technologia

    Kategorie
    Elektromobilność

    Program „Mój elektryk” rośnie w siłę!

    NFOŚiGW zdecydowało się przeznaczyć dodatkowe 100 milionów zł na leasingi samochodów elektrycznych oferowane w ramach programu „Mój elektryk”. Kolejna transza środków oznacza podwojenie puli funduszów skierowanej do zainteresowanych leasingobiorców w ramach tzw. ścieżki leasingowej.

    Dofinansowanie przeznaczone jest na poczet dopłaty do wkładu własnego wnioskującego klienta, który stara się o uzyskanie leasingu zeroemisyjnego pojazdu napędzanego silnikiem elektrycznym. Obecnie jedynym dysponentem środków finansowych w ramach programu „Mój elektryk” jest Bank Ochrony Środowiska (BOŚ).

    „Mój elektryk” cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków, a zainteresowanych leasingiem samochodu elektrycznego wciąż przybywa. Fakt ten nie umyka podmiotą realizującym program, co potwierdza znaczne powiększenie jego puli środków.

    Rosnącą liczbę zwolenników potwierdzają słowa prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska SA, Wojciech Hann – „Od początku uruchomienia „Mojego elektryka” obserwujemy stale rosnące zainteresowanie programem. W niecały rok od jego startu leasing z dopłatą znajduje się w ofercie większości firm, zaś liczba spływających wniosków systematycznie się zwiększa”.

    Zmiana działań na ograniczające ingerencję człowieka w naturalne środowisko jest nieunikniona. Transformacje czekają niemal każdy sektor gospodarki, w tym w szczególnym zakresie wysoce emisyjną motoryzację. Programy dofinansowujące, jak „Mój elektryk”  pozwalają na przyśpieszenie wprowadzania rozwiązań przybliżających do neutralności klimatycznej oraz zachęcają mieszkańców Polski do zmian dla dobra planety.

    #elektomobilność #e-mobility #dofinansowanie #Mójelektryk #elektryk #NFOŚiGW

    Kategorie
    Pompy ciepła

    Rynek pomp ciepła pod ścianą. Pomoc popłynie z Japonii?

    Prognozowania świadczą o tym, że popyt na pompy ciepła będzie wciąż intensywnie wzrastał, a w 2025 roku ich roczna sprzedaż może wynieść nawet 3 miliony sztuk, czyli trzykrotnie więcej niż odnotowano w 2021 roku.

    Wsparciem dla rozwoju Polski, rozwiązującym trudności w zakresie dostępności pomp ciepła już wkrótce zostanie japońska firma Daikin. To jeden ze światowych liderów, specjalizujących się w produkcji urządzeń grzewczych i chłodzących. Daikin produkuje m.in. pompy ciepła, a także systemy do klimatyzacji. Producent chce zbudować swój nowy zakład w Ksawerowie, pod Łodzią, przeznaczając na inwestycję przeszło 300 milionów euro. Rozpoczęcie produkcji pomp ciepła przewidywane jest już na 2024 rok, a w zeroemisyjnej fabryce znajdzie się około 1 tysiąca miejsc pracy dla lokalnych specjalistów, a w szczytowych zapotrzebowaniach może wzrosnąć nawet do 3 tysięcy. Jak twierdzi prezes Daikin Europe, Toshitaka Tsubouchi – „ Fabryka ta będzie miała największą w grupie w Europie zdolność produkcyjną pomp ciepła.”

    Przedsięwzięcie stanowi dużą szansę dla rozwoju polskiego regionu, a także pomoże umocnić pozycję Daikin w Europie. Jak podaje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) – „To strategiczna, największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce  o kluczowym znaczeniu dla rozwoju regionu. Jednocześnie Daikin wzmocni pozycję inwestora na rynku europejskim”. Wysoką ważność inwestycji potwierdza także osobiste przybycie premiera Mateusza Morawieckiego tuż przed podpisaniem porozumienia  dotyczącego współpracy.

    #pompaciepła #Inwestycja #OZE #rozwój #ogrzewanie

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Klienci biznesowi wykazują bardzo duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi z udziałem TAURON!

    Energetyczny lider TAURON odnotował w 2022 roku dwukrotny wzrost sprzedaży energii z linii EKO dla biznesu. Na ten rok TAURON sprzedał ponad 3 TWh energii z linii EKO dla biznesu. W okresie zaledwie pierwszych 6 miesięcy 2022 roku, TAURON odnotował dwukrotny wzrost sprzedaży zielonej energii wobec 2021 roku. Zamówienia na produkty EKO Premium, EKO Biznes i Gwarancje Pochodzenia na obecny rok złożyło już ponad 2 tysiące klientów z tego segmentu.

    Potwierdza to tezę, że w 2022 roku zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne w firmach gwałtownie rośnie!

    – Konsekwentnie powiększamy udział odnawialnych źródeł energii w naszym miksie energetycznym.
    W ramach Zielonego Zwrotu chcemy ograniczyć swoją emisyjność o prawie 80 procent. Jednocześnie planujemy zaoferować czystą energią większej ilości firm i instytucji. Do 2030 roku nasze moce zainstalowane w OZE zwiększą się sześciokrotnie
    – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

    – Ekologiczne produkty dla biznesu są realnym narzędziem wsparcia firm i instytucji w realizowaniu podejmowanych przez nich działań na rzecz ochrony środowiska. Dlatego TAURON oferuje klientom biznesowym także inne, ekologiczne produkty.  Wpisują się one w strategię Zielonego Zwrotu TAURONA, a także polityki ekologicznej i CSR TAURON – wyjaśnia prezes Grupy TAURON.

    Biznesowi klienci Spółki TAURON coraz chętniej sięgają po produkty przyjazne środowisku. Jednym z nich jest EKO Premium. Oferowana w nim energia jest w 100 procentach wyprodukowana w odnawialnych źródłach energii Grupy TAURON, tj. w elektrowniach wodnych oraz wiatrowych.

    – Rokrocznie odnotowujemy większe zainteresowanie zakupem zielonej energii przez firmy i instytucje odpowiedzialnie podchodzące do prowadzenia biznesu i chcące przyczynić się do rozwoju OZE w Polsce – powiedział  Tomasz Lender, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży na rynku biznesowym z TAURON Sprzedaż.

    – Jak wskazują dane, dzięki korzystaniu z zielonej energii z Grupy TAURON, nasi klienci biznesowi tylko w tym roku uniknęli emisji już ponad 250 tysięcy ton dwutlenku węgla do atmosfery. W całym 2021 roku było to ponad 700 tysięcy ton niewyemitowanego CO2 – podkreśla  Tomasz Lender.

    Zielony Zwrot w praktyce

    EKO Premium to produkt unikatowy na rynku. Oprócz tego, że zawiera Gwarancje Pochodzenia, to jako jedyny w Polsce jest objęty Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej. System ten jest nadzorowany przez niezależną instytucję, tj. Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE). Eksperci PTCE zajmują się sprawdzaniem źródła pochodzenia energii odnawialnej. Ponadto badają całościowy wpływ takiej energii na środowisko naturalne.

    W tym roku zielona energia pod szyldem EKO Premium od TAURONA trafiła między innymi do Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., Grupy Bosch, LOTTE Wedel Sp. z o.o., a także do wpisanej na listę UNESCO Kopalni Soli „Wieliczka”.

    – Kopalnia Soli „Wieliczka” to nie tylko światowej klasy atrakcja turystyczna. To także podziemne miasto, z całą infrastrukturą niezbędną do funkcjonowania ponad 700-letniego zabytku na powierzchni i w głębi ziemi. Utrzymanie i zabezpieczanie takiego kompleksu wymaga całodobowego zasilania energią elektryczną. Sukcesywnie wymieniamy oświetlenie na energooszczędne. Dużą uwagę przywiązujemy do źródła pochodzenia energii elektrycznej. Cieszymy się, że pozyskując prąd z odnawialnych źródeł energii od TAURONA możemy przy tym pozytywnie wpływać na środowisko naturalneDzięki tej współpracy tylko w ostatnim roku do atmosfery nie trafiło ponad 10 tysięcy ton dwutlenku węgla – powiedział Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

    Wartość dla środowiska

    W przypadku energii produkowanej w odnawialnym źródle energii mówimy o unikniętej emisji dwutlenku węgla, czyli braku emisji CO2 z tytułu wytworzenia tej energii w instalacji OZE, a nie w źródle konwencjonalnym energetycznego spalania paliw.

    Dzięki produktowi EKO Premium klienci wspierają ochronę środowiska naturalnego i realizują strategię CSR zgodnie z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju.

    – Od początku istnienia firmy odpowiedzialność wpisana jest w DNA Wedla. Dbanie o ekologię przyświeca naszym działaniom jako producenta, pracodawcy i partnera. Decyzja o korzystaniu (od 2020 roku) wyłącznie z energii odnawialnej jest dla nas kolejnym krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi. Jest to nasza odpowiedź na lokalne i globalne szanowanie środowiska. Energia elektryczna dostarczona przez TAURON w 100% pochodzi z OZE. Gwarantuje nam to stałe zasilanie naszej siedziby, w tym naszej produkcji.
    Dzięki temu, w 2021 roku obniżyliśmy emisje CO2 do atmosfery o 12 tysięcy ton
    – powiedział Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

    Ekologiczne produkty dla biznesu są realnym narzędziem wsparcia firm i instytucji na rzecz ochrony środowiska. Dlatego TAURON oferuje klientom biznesowym także inne ekologiczne produkty. Wpisują się one w strategię Zielonego Zwrotu TAURONA i w kierunki ekologiczne, zgodnie z CSR TAURON i CSR klientów TAURON.

    Kategorie
    OZE

    Szczytny, ale kosztowny rozwój technologii energetycznych. Ile wynosi budżet na badania?

    Zmniejszenie negatywnego wpływu działań człowieka na środowisko to jeden z priorytetowych obecnie celów do wypełnienia. Konsekwencje wieloletnich, nierozsądnych przedsięwzięć społeczeństwa są dziś niezwykle odczuwalne. Chęć zmiany na lepsze również pod kątem środowiskowym, prowokuje do transformacji niemal wszystkich sektorów gospodarki. Specjaliści stale rozwijają nowe i ulepszają dotychczasowe technologie, które pomogą w realizacji postawionych celów. Często wiąże się to jednak z niewyobrażalnie dużym wydatkiem.

    Według informacji opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE, z ang. IEA) szacowany łączny budżet publiczny przeznaczony na badania oraz rozwój (B+R) w zakresie energetyki dla jej państw członkowskich w  2021 roku osiągnął niemal 23 miliardy dolarów. Od pięciu lat budżet ten wciąż rośnie rok do roku o kilka procent.Największymi wydatkami w ramach projektów energetycznych B+R w 2021 roku mogą pochwalić się wśród krajów członkowskich MAE Stany Zjednoczone (36 proc.), Japonia (11 proc.), Francja (8 proc.) oraz Niemcy (6 proc.) i Wielka Brytania (5 proc). Co istotne zakres budżetowy obejmuje również wydatek na program Horyzont 2020 oraz Fundusz Innowacji przewidziane dla Unii Europejskiej (10 proc.). Polski budżet natomiast wyniósł 0,148 miliarda dolarów, co stanowiło zaledwie 0,64 proc.

    W ramach budżetu wyodrębniono kilka kategorii realizowanych projektów B+R. Środki mogły być przeznaczone na technologie dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, wodoru i ogniw paliwowych, paliw kopalnych, atomu oraz pozostałych technologii wytwarzania i magazynowania. Od kilku lat największy udział w  budżecie stanowią badania i rozwój nad technologią z zakresu efektywności energetycznej.

    Zgodnie z szacunkami budżety publiczne krajów będą wciąż utrzymywać tendencję wzrostową, co jest ściśle związane z rosnąca potrzebą poszerzania i udoskonalania technologii w bardzo ważnym sektorze energetycznym.

    #technologia #OZE #badania #nauka #rozwój #energetyka #finanse #budżet #B+R

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Czy dachówki fotowoltaiczne wyprą tradycyjne moduły?

    Dachówki produkujące prąd z promieni słonecznych jeszcze nie są powszechnym rozwiązaniem. Pomimo ogromnej zalety, jaką jest ich nieingerujący w prezencję dachu wygląd, są one zdecydowanie mniej opłacalne z uwagi na stosunek wydajności do ceny.

    Wielu producentów rozszerza jednak swoją ofertę o tę mało praktykowaną technologię. Dachówki fotowoltaiczne oferują już m.in. firmy: Fotton, Tegosolar, Zamarat, Dansk Solenergi ApS.
    Dla przykładu estońska firma Solarstone dysponuje dwoma wariantami produktu – słabszym o mocy 90 W oraz mocniejszym o mocy 108 W. Ponadto przedsiębiorstwo dysponuje unikatowa technologią o nazwie Click-On, stosując tradycyjne moduły w postaci dachowego pokrycia. W ostatnim czasie Solarstone otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 10 milionów euro. Środki te pozwolą rozwijać branżę fotowoltaiczną o nowe produkty. Umożliwią udoskonalenie metody uzyskiwania energii ze słońca przy pomocy rozwiązań zintegrowanych z budynkiem.

    Branża fotowoltaiczna do 31 marca bieżącego roku przeżywała olbrzymie oblężenie. Na skutek wprowadzanych zmian w przepisach rozliczeń prosumentów ilość instalacji w kwietniu br. zdecydowanie zmniejszyła się. W maju i czerwcu br. ilość instalacji ponownie zdecydowanie rośnie.
    Rosnące koszty prądu oraz poprawa estetyki wyglądów dachów wymuszają dalsze prace nad innowacjami. Energia elektryczna generowana z odnawialnego źródła energii – słońca ma bardzo duży potencjał. Dowodem na to są imponujące wynalazki takie jak: okna solarne, czy perowskity. Oznacza to, że w najbliższych latach pojawi się wiele nowych produktów. Dlatego warto szukać nowych rozwiązań w branży OZE, aby być pierwszym w Polsce i na świecie.

    Jakie jest Państwa zdanie w tym zakresie? Przyjmą się w Polsce dachówki fotowoltaiczne?

    #fotowoltaika #OZE #świat #technologie #innowacje #energetyka #dachówkifotowoltaiczne

    Kategorie
    Pompy ciepła

    5 aktualnych programów dofinansowujących instalację pompy ciepła. Wybierz program najlepszy dla siebie i oszczędzaj na ogrzewaniu.

    W dobie rosnących cen zarówno przedsiębiorstwa, jak i właściciele domów intensywnie poszukują rozwiązań mogących możliwie najmocniej ograniczyć ich wydatki. Wiele osób ucieka myślami do zbliżającej się dużymi krokami zimy, niosącej niskie temperatury. Chcąc zabezpieczyć się przed narażeniem na ogromne koszty ogrzewania, wiele osób już dziś decyduje się na instalację pompy ciepła.

    Szukając oszczędności poszukujemy nie tylko dobrej jakości rozwiązania, ale jednocześnie stosunkowo niedrogiego, ekonomicznie opłacalnego systemu grzewczego. Dużą pomocą w obniżeniu rosnących kosztów są środki państwowe. Można je otrzymać w formie dofinansowań na zakup ekologicznych i efektywnych źródeł ogrzewania. Otrzymanie finansowego wsparcia związane jest ze spełnieniem określonych warunków danego programu. Dlatego istotna jest wiedza na temat aktualnych naborów do programów oraz grup, do których są one skierowane.

    Program „Czyste Powietrze”

    Dofinansowanie pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze, to przedsięwzięcie realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Grupą docelową programu są osoby fizyczne, które zamierzają przeprowadzić termomodernizację swojego domu, poprzez m.in. wymianę dotychczasowego, urządzenia grzewczego na ekologiczne i efektywne rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od kategorii, w której znajduje się wnioskujący. W programie Czyste Powietrze beneficjenci kwalifikowani są ze względu na wielkość uzyskiwanych przez nich dochodów.

    Podstawowy poziom dofinansowania dotyczy osób, których dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie. Kwalifikujący się do tej grupy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 13 500 zł, w przypadku pompy ciepła typu powietrze/woda, do 3 000 zł, w przypadku typu powietrze/powietrze oraz nieco ponad 20 000 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła. Osoby zaliczane do podwyższonego poziomu dofinansowania muszą wykazać, iż ich dochód na jednego członka nie przekracza 1 564 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Osoby z tej kategorii mogą uzyskać nawet do 18 000 zł na pompę ciepła powietrze/woda, do 6 000 zł na pompę typu powietrze/powietrze oraz 27 000 zł, w przypadku gruntowej pompy ciepła.

    Najwyższy poziom dofinansowania jest przeznaczony dla osób o dochodzie miesięcznym 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1 260 zł w jednoosobowym. Uprawnia on do uzyskania do 27 000 zł na pompę ciepła powietrze/woda,  do 9 000 zł na pompę typu powietrze/powietrze oraz do nawet 40 500 zł na gruntową pompę ciepła.

    Program „Czyste Powietrze Plus

    Nowością Programu Czyste powietrze Plus w stosunku do Programu Czyste Powietrze jest prefinansowanie. Oznacza to, że w ramach tego programu właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę „kopciucha” i na ocieplenie domu jeszcze przed rozpoczęciem planowanej inwestycji.

    Prefinansowanie wynosi do 50 proc. kwoty objętej przez program.
    W ramach Czystego Powietrza Plus można otrzymać dotację z prefinansowaniem o 10 000 zł wyższą. Podwyższony poziom dofinansowania uprawnia do otrzymania łącznie do 47 000 zł, zaś najwyższy poziom dofinansowania do 79 000 zł.
    Program Czyste Powietrze Plus obowiązuje od 15 lipca 2022 roku. Od tego dnia można składać Wnioski o dofinansowanie.

    Program „Moje Ciepło”

    Dofinansowanie w ramach tego programu przewidziane jest przez NFOŚiGW dla właścicieli oraz współwłaścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Kluczowym wymaganiem jest instalacja pompy ciepła w nieruchomości o podwyższonym standardzie energetycznym. Wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną nie może przekroczyć 63 kWh/m2 w przypadku wniosków składanych w 2022 roku i 55 kWh/m2 w przyszłych latach. W ramach programu Moje Ciepło wnioskujący może otrzymać do 7 000 zł na pompę ciepła  powietrze/powietrze i powietrze/woda oraz do 21 000 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła.

    Program PGNiG

    Wsparcie finansowe na rzecz zakupu pompy ciepła typu powietrze/woda w ramach programu PGNiG skierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Wysokość otrzymanych środków zależna jest od wieku budynku, w którym zostanie zamontowane urządzenie. Im nieruchomość jest starsza , tym kwota dofinansowania jest wyższa. Dla budynku z przed 1971 roku można uzyskać maksymalnie 3 941,79 zł, Kluczowym wymaganiem jest zakup urządzenia u jednego z partnerów PGNiG, tj. OZE-Biomar, HelioExpert i Solgen.

    Program „Ciepłe Mieszkanie

    Ta forma dofinansowania przewidziana jest dla osób fizycznych będących właścicielami oraz współwłaścicielami lokali mieszkalnych zlokalizowanych w budownictwie wielorodzinnym.
    W ramach tego programu dotacja dotyczy inwestycji: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

    Program jest uzupełnieniem programu Czyste Powietrze stąd kwalifikacja beneficjentów odbywa się na podobnych zasadach. Różnicą jest zależność wielkości środków również od poziomu zanieczyszczenia gminy, w obrębie której jest zlokalizowane mieszkanie. W przypadku odbiorców z kategorii podstawowego poziomu dofinansowania roczny dochód nie może przekroczyć 120 000 zł. Taka osoba może otrzymać do 15 000 zł lub 17 500 zł, jeśli lokal znajduje się w gminie z listy najbardziej zanieczyszczonych. Kwalifikacja do podwyższonego poziomu dofinansowania oznacza maksymalny miesięczny dochód na jednego członka w wysokości 1 673 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 2 342 zł w wieloosobowym. Dana grupa uprawnia do uzyskania w zależności od zanieczyszczenia gminy do 25 000 zł lub 26 900 zł. Beneficjenci najwyższego poziomu dofinansowania mogą liczyć nawet na 37 500 zł, jednak ich miesięczny dochód na domownika nie może przekroczyć 900 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1 260 zł w wieloosobowym.

    #OZE #technologie #dofinansowanie #ogrzewanie #energia #samorządy #spóldzielnie #wspólnotymieszkaniowe

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Columbus pozyskał finansowania na budowę kolejnych farm!

    Columbus Energy S.A. w dalszym ciągu kontynuuje swoje inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Niedawno spółka otrzymała środki od jednego ze swoich akcjonariuszy na rozwój i realizację dalszych, założonych celów. Zgodnie z umową zawartą dnia 2 sierpnia br., dofinansowanie będzie wynosić 66 mln zł. Obejmować ono będzie budowę projektów farm fotowoltaicznych, realizowanych w ramach Grupy Kapitałowej.

    „Nie zwalniamy tempa naszej działalności i pomimo niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej w pierwszej połowie roku, konsekwentnie realizujemy strategiczne cele. Jest to kolejny etap współpracy między Columbusem, a naszym akcjonariuszem. Ta współpraca ciągle ewoluuje  i mam nadzieję, że wspólnie zrealizujemy nasze ambicje, sięgające portfela pracujących farm o mocy 1 000 MW. Dzisiejsze ceny energii, problemy świata dotyczące stabilności dostaw paliwa do elektrowni i deglobalizacja w energetyce dowodzą, że Columbus jest w miejscu, gdzie może mieć pozytywny wpływ na zmiany w Polsce i poza jej granicami.” – komentuje Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

    Prezes spółki dodał również, że farmy fotowoltaiczne są tylko pierwszym etapem ich działalności. W planach są również plany dotyczące wielkich magazynów energii, a także farm wiatrowych na lądzie. Przypomnijmy, że spółka dysponuje już sporym portfelem tj. 5 257 MW przeznaczonym na projekty farm, z czego 337 MW posiada warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a 40 MW jest w trakcie budowy.

     

    #OZE #PV #Fotowoltaika #Farmy #Columbus #Magazynyenergii #Energetyka #Ekologia

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Jak zostać fotowoltaicznym farmerem?

    Na początku powiedzmy pokrótce, czym dokładnie jest farma fotowoltaiczna

    Z Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii wynika, że jest to instalacja oparta o urządzenia wytwarzające prąd elektryczny z energii słonecznej, nie podlegająca pod definicję małej instalacji. Upraszczając ten nieco zawiły opis, farma to instalacja fotowoltaiczna o minimalnej mocy 1 MWp.

    Skoro farma fotowoltaiczna ma dużą moc tj. co najmniej 1 MWp, to ile taka instalacja zajmuje miejsca?

    Nasza przykładowa farma 1 MWp w 80% składa się z paneli. Przyjmując dla jednego panelu moc 540 W, na farmę złoży się ok. 1900 paneli. W tej sytuacji potrzebujemy gruntu o powierzchni ok. 1,2 ha – 1,3 ha. Warto wspomnieć, że kilka lat temu dostępne były panele o dużo mniejszych mocach, więc potrzebowalibyśmy takich modułów dwa razy więcej, a tym samym konieczne byłoby posiadanie dużo większej nieruchomości.

    Wiemy czym jest farma, mamy działkę odpowiedniej wielkości, czy możemy już brać się za budowę?

    Dla terenu, gdzie chcemy ją ulokować, nie może obowiązywać Miejscowy Plan Zagospodarowanie Przestrzennego (MPZP).Gdy taki plan istnieje, musi ujmować możliwość budowy farmy. Farmy można tworzyć na gruntach rolnych, o klasie gruntu 4 lub wyższej pochodzenia mineralnego. Teren topograficznie nie może być trudny, musi mieć dojazd i możliwość podpięcia do sieci średniego napięcia. Im jest taka sieć bliżej, tym lepiej. Musimy oczywiście posiadać tytuł prawny do nieruchomości – być właścicielem albo dzierżawcą gruntu na okres co najmniej 29 lat.

    Jak, krok po kroku, powstaje farma?

    To mozolny i długotrwały proces, trwający od 12 do 24 miesięcy. Na etapie projektowym, jeśli teren nie posiada MPZP z przeznaczeniem pod farmy fotowoltaiczne, konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej, niekiedy nawet wymagany jest raport środowiskowy. Sporządzenie samego raportu to ok. 12 miesięcy. Potrzebna jest również decyzja o warunkach zabudowy, a także decyzja o warunkach przyłączenia od operatora sieci dystrybucyjnej. Potrzebujemy też pozwolenia budowlanego oraz  projektu wykonawczego.
    Na uzyskanie każdego dokumentu potrzeba ok. 3 – 6 miesięcy.

    Czyli w rok albo dwa lata będziemy mieć farmę

    Pamiętajmy, że to nie jest przesądzone. Do momentu uzyskania decyzji o warunkach przyłączenia, to przedsięwzięcie jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. Bez tej decyzji farma nie powstanie, a zaczynając cały proces, nie mamy żadnej gwarancji jej otrzymania. Musimy za to poświęcić sporo pracy, czasu i oczywiście pieniędzy.

    Można jakoś zminimalizować to ryzyko?

    Można na przykład skorzystać ze wsparcia firm takich jak nasza, które zajmują się kompleksową realizacją inwestycji. Mamy możliwość przeprowadzenia inwestora przez każdy etap, dysponujemy odpowiednimi lokalizacjami, posiadamy gotowe projekty. EkoEnergia Polska ma duże doświadczenie, spółka zrealizowała farmy o mocy 40 MW i cały czas prowadzi kolejne inwestycje.

    Z jakim kosztem należy się liczyć budując farmę fotowoltaiczną,?

    Koszt, obejmujący projekt i cały proces budowlany, to ok. 3,5 mln zł – 4 mln zł. To niemało, bo drogie są m.in. komponenty, jest do nich ograniczony dostęp. Z drugiej strony pamiętajmy, że ceny energii są wysokie i idą w górę. Dlatego mimo wszystko jest to opłacalne przedsięwzięcie, z którego zwrot nastąpi w ciągu 7 – 10 lat.

    Kiedy farma już powstanie, potrzebny będzie personel do jej obsługi?

    Farmy w zasadzie są bezobsługowe. Trzeba ich jednak odpowiednio doglądać. Mamy wyspecjalizowaną spółkę – Energy Trade Solution, która zajmuje się koszeniem trawy wokół instalacji, myciem paneli, audytem okresowym, codziennym monitoringiem czy usuwaniem ewentualnych usterek.

    Nasza farma działa. Jak będziemy zarabiać? Komu sprzedamy prąd?

    Do tego trzeba zawrzeć kontrakt z koncesjonowaną spółką obrotu energią. Są różne możliwości sprzedaży – po cenach z rynku dnia, poprzez kontrakt długoterminowy z kilkuletnią gwarantowaną ceną, albo umową PPA. Prąd z naszej farmy możemy mieć dla siebie. Przedsiębiorcy często decydują się na budowę farmy, która zasila ich wiodące przedsięwzięcie, np. zakład produkcyjny, który zużywa sporo energii elektrycznej. A nadwyżkę sprzedać zakładowi energetycznemu. Jak widać, opcji jest wiele.

    Dziękuję za rozmowę.

    Kategorie
    Elektromobilność

    Farmy fotowoltaiczne zadbają o zasięg pojazdów elektrycznych

    Pojazdy elektryczne już niebawem zdominują branżę automotive. Świadczy o tym zakaz produkcji i sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym na terenie Unii Europejskiej. Cel ten jest jednak bardzo ambitny i wymaga wielu transformacji w zakresie przede wszystkim infrastruktury ładowania pojazdów EV.

    Wiele „zmotoryzowanych” boryka się z lękiem towarzyszącym pojazdom elektrycznym.  Wynika on z niepewności wystarczającego zasięgu, umożliwiającego dotarcie do następnej stacji ładowania. Czynnik ten stanowi istotną przeszkodę dla użytkowników „elektryków”, a także barierę odwodzącą od zakupu przez kolejnych, potencjalnych klientów. Przeprowadzona przez specjalistów z Chorwacji analiza nad infrastrukturą stacji ładowania oraz paliwowych wykazała, że w celu zminimalizowania lęku kierowców elektryków, punkty ładowania należałoby lokalizować w odległości maksymalnie 5,1 mili od siebie.

    Eksperci branży stale poszukują rozwiązań występujących problemów, np. poprzez usprawnianie systemów, przyśpieszając czas ładowania magazynów oraz rozszerzanie infrastruktury o nowe punkty ładowania. Eksperci pokusili się także o analizę możliwości wykorzystania technologii agrowoltaicznej. Koncepcja ta przewiduje jednoczesne przeznaczenie ziemi pod uprawy rolne i produkcję energii elektrycznej. Przewodnim zamysłem rozwiązania jest zachowanie symbiozy pomiędzy technologią i naturą. Idea ta miałaby posłużyć poprawie infrastruktury ładowania oraz zredukować niepewność wynikającą z zasięgu pojazdów EV.

    Naukowcy ze stanu Oregon w USA  wzięli pod uwagę przeszło 230 wiejskich dróg dojazdowych do autostrad. W wyniku przeprowadzonych badań określili, że na pokrycie zapotrzebowania stacji ładowania EV na 86 proc. miejsc dojazdowych do autostrad, potrzeba 12 tysięcy akrów gruntu. Zastosowanie instalacji agrowoltaicznych, dostarczających ładowarkom energię elektryczną, zdaniem badaczy może odegrać ważną rolę w rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów.  Rozwiązanie łącznie wymaga zaledwie 3 proc. zaopatrzenia w grunt mogący zasilić aż 86 proc. wiejskich obszarów wjazdowych na autostrady stanu Oregon.

     

    #OZE #energia #energetyka #środowisko #fotowoltaika #elektryk

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Energia słoneczna z twoich okien

    Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii jest nieuniknione. Konieczność ta motywuje do poszukiwania i wprowadzania coraz lepszych rozwiązań. Specjaliści stale ulepszają pierwotne funkcje urządzeń, jednocześnie dbając o ich walory estetyczne.

    W odpowiedzi na te potrzeby powstały okna solarne, które dzięki wykorzystaniu półprzezroczystych ogniw słonecznych potrafią produkować energię z promieni słonecznych. Zachowują one przy tym podstawową rolę szyby, czyli przepuszczanie światła widzialnego. Wynalazek jest znany od kilku lat, jednak wciąż nie jest dostatecznie wykorzystywany w praktyce. Naukowcy stale pracują nad udoskonaleniem produktu, zwiększając wydajność oraz stabilność szyb. Przełomowe  dla okien słonecznych są działania ekspertów z Australii. Specjaliści z Monash University i Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) opracowali innowacyjne ogniwo słoneczne, zdolne do przekształcenia energii ze Słońca z  wydajnością 15,5 proc., jednocześnie przepuszczające 20,7 proc. światła do wnętrza pomieszczenia, co stanowi rekordową ilość.

    Na rynku ukazał się już prototyp charakteryzujący się wyższą wydajnością 17 proc., jednak z uwagi na zaledwie 10 proc. przepuszczalności światła widzialnego, technologia nie była wystarczająco opłacalna. Takie same wnioski wysunięto na temat prototypu ogniwa o wydajności 4,1 proc., ale aż 52,4proc. przepuszczalności. Oba rozwiązania wymagały znalezienia tzw. „złotego środka”, który przy możliwie najwyższej wydajności zapewni jednak wystarczający poziom przepuszczania światła.

    Jak twierdzi profesor Jacek Jasieniak z Uniwersytetu Monash, kierujący projektem okien solarnych – „Prace te stanowią duży krok naprzód w kierunku zrealizowania wysokowydajnych i stabilnych urządzeń perowskitowych, które można zastosować jako okna słoneczne, aby wykorzystać w dużej mierze niewykorzystaną szansę rynkową”.

    Imponujące wyniki technologii australijskich naukowców, już wkrótce mogą zostać przepustką do komercyjnego wykorzystania okien solarnych na światowych rynkach. Idealne zastosowanie odnajdą zasilając duże i masywne konstrukcje, jak np. drapacze chmur.

    Jak Państwo myślicie, ta technologia jest ciekawa? Jak szybko wejdzie ona do Polski?

     

    #OZE #innowacje #technologie #świat #energia #energetyka #fotowoltaika

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku! Index PVPI w lipcu jest wyjątkowo korzystny

    Publikacja ma charakter ciągły i porównuje dane z miesiąca na miesiąc. Z danych rynkowych wynika, że w lipcu br. opłacalność fotowoltaiki mierzona czasem zwrotu z inwestycji poprawiła się o kolejne kilka miesięcy. Co ma na to wpływ? Od czego jesteśmy zależni na rynku energetycznym? Jak kształtują się trendy?

    Od lipca, wskaźnik PVPI, opiera się na RCEm, Miesięcznej Rynkowej Cenie Energii. Docelowa stawka odkupu energii z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, dla których wnioski o przyłączenie zostały złożone po 01.04.2022 pierwszy raz została opublikowana 11.07.2022 na stronach PSE (Polskie Sieci Energetyczne) za miesiąc czerwiec i wyniosła 659,29 zł/MWh.

    Tak znaczący wzrost cen spowodował że wskaźnik PVPI obliczony na podstawie cen majowych wyniósł 3,5 roku (szczegółowe parametry w ramce poniżej). Oznacza to, że jeżeli ceny energii za czerwiec utrzymałyby się na niezmienionym poziomie, wówczas instalacja fotowoltaiczna dla średniej wielkości gospodarstwa domowego może zwrócić się w te 3,5 roku. Takiego rekordu opłacalności jeszcze nie było!

    Analizując trendy zarówno w skali roku – przeciętnej wielkości instalacja PV przed zmianą przepisów do pierwszego kwietnia br. zwracała się w okresie ok. 6 lat. Przy obecnych warunkach rozliczeń i dużych wzrostach kosztów energii zwrot inwestycji nastąpi już w okresie 3,5 roku. Analizując indeks PVPI miesiąc do miesiąca, od maja br. jej opłacalność zdecydowanie się zwiększa wraz ze skracaniem się czasu zwrotu (w maju 4,7 roku, w czerwcu 4,5 roku, w lipcu 3,5 roku).
    Co ma największy wpływ na skrócenie okresu zwrotu inwestycji w fotowoltaikę 1 kwietnia 2022 roku?

    W 2021 roku  eksperci przewidywali roczny wzrost kosztów w krajach Europy, w tym w Polsce o co najmniej 20% w skali roku.
    Sytuacja w 2022 roku jeszcze pogorszyła się. Na wzrost kosztów energii składają się: wojna w Ukrainie, przerwane łańcuchy dostaw surowców, niedobory węgla i gazu, czy embargo nakładane na Rosję. cen Krzysztof Lalik, Dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu w Da Vinci Green Energy przewiduje, że poprzednie 20% wzrosty były niedoszacowane. Prawdopodobnie w najbliższych latach wzrosty energii w Polsce będą wyższe.
    Z jak poważną sytuacją mamy do czynienia, pokazuje rekord cen pobity na rynku bilansującym 4 lipca br. wieczorem, gdy cena energii na Rynku Bilansującym wzrosła do najwyższego poziomu w całej historii Polski tj. 2 487,24 zł/MWh. Wznieciło to gorące dyskusje i powstały pytania “co dalej?”, “dokąd zmierzamy?” i „jaką drogą? – podsumowuje Krzysztof Lalik.

    Szukanie alternatywnych rozwiązań jako pierwszy kierunek w oczywisty sposób wskazuje na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w których na pierwszy plan wysuwa się instalacja fotowoltaiczna. Wpisuje się to nie tylko w trend ekonomiczny, lecz także wymogi środowiskowe, wynikające z unijnych dyrektyw i lokalnych potrzeb. Dla gospodarstw domowych oznacza to “nadążanie” za podwyżkami cen energii i uniesienie domowego budżetu. Dla przedsiębiorstw oznacza to znacznie więcej – w obliczu powyższych cen energii dla wielu firm będzie to “być albo nie być”. Nie można pomijać oczywiście podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwa dzięki korzystaniu z OZE, czy sprostaniu wymogom legislacyjnym. Oznacza to obowiązek raportowania śladu węglowego od 2023 roku dla wielu polskich firm.

    Odnosząc się do konkurencyjności nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną, to zdecydowanie też argument dla konsumenta indywidualnego – podniesienie wartości domu.

    Zainteresowanych sprawdzenie powyższej tezy polecamy poniższą analizę przygotowaną przez ekspertów z firmy Da Vinci Green Energy.

     

    Kalkulacje stopy zwrotu

    Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczanej na zasadach net-billingu (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w 2022 roku, oraz auto konsumpcję na poziomie 30%).

    Zainteresowanych analizą zapraszamy do rozmów z autorem kalkulatora – firmą Da Vinci Green Energy powołując się na tą publikację.

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga