Pomyśl o farmie PV i zacznij zarabiać na swoim gruncie - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Pomyśl o farmie PV i zacznij zarabiać na swoim gruncie

  Patrycja Suder, 15.06.2022 r. godz. 12:20

  Rosnąca w diametralnym tempie inflacja skłania społeczeństwo do bardziej zachowawczego zarządzania swoim majątkiem. Ceny na rynku nieruchomości szybują ku górze, zmniejszając tym samym popyt i grono kupujących. Coraz więcej ludzi poszukuje sposobów na pewny i stabilny dochód, który zagwarantuje im bezpieczeństwo na kolejne lata życia.

  Nie od dziś wiadomo, że inwestycja w nieruchomości to zabezpieczenie na przyszłość, jednak taki zakup wiąże się z zamrożeniem dużego kapitału na długi, bliżej nieokreślony okres czasu. Nieużytkowany grunt może jednak „zarabiać sam na siebie” i generować dla właściciela regularny, dodatkowy dochód. Posiadając własny kawałek ziemi warto pomyśleć o przeznaczeniu go pod farmę fotowoltaiczną. Oddanie gruntu w dzierżawę pod instalację PV nie wymaga od właściciela dodatkowych wydatków, ani podejmowania żadnych działań podczas funkcjonowania elektrowni. W przypadku podjęcia się dzierżawy, wszelkie obowiązki leżą po stronie inwestora, a właściciel może cieszyć się pasywnym źródłem dochodu.

  Na portalach branżowych można znaleźć wiele ogłoszeń zarówno ze strony inwestorów, jak i osób oferujących własny grunt w dzierżawę pod farmę PV. Działka przeznaczona pod budowę elektrowni słonecznej musi jednak spełniać szereg wymagań. W zależności od firmy warunki te mogą się nieznacznie różnić, jednak w większości są one dyktowane przez obowiązujące prawo.

  Co musi spełniać twój grunt?

  • Pierwszym warunkiem do spełnienia przez grunt jest klasa gleb. Farma fotowoltaiczna nie może powstać na ziemiach klas I-III bez uzyskania zgody właściwych organów. Pod inwestycje przeznaczane są zatem grunty o IV klasie bonitacyjnej i gorszej.
  • Działka musi spełniać minimalną pożądaną przez przedsiębiorstwo powierzchnię. W większości przypadków inwestorzy poszukują gruntów przekraczających 0,5 ha. Niekiedy wymagają od niej również regularnego kształtu oraz określają minimalną dopuszczalną szerokość.
  • Teren powinien być płaski lub nieznacznie nachylony w kierunku południowym.
  • Przeszkodą dla inwestorów są również tereny zalewowe oraz lasy – podmokłe i zalesione tereny są zatem dyskwalifikowane przy lokalizacji farmy słonecznej.
  • Elektrownia słoneczna wymaga serwisowania i pielęgnowania, stąd ważnym aspektem jest dostęp działki do drogi publicznej.
  • Instalacja fotowoltaiczna, wytwarza prąd, który jest sprzedawany poprzez wpięcie do sieci elektroenergetycznej. Z tego względu wymaga ona stosunkowo bliskiej odległości sieci średniego napięcia.

  Jakie korzyści przyniesie dzierżawa pod farmę PV?

  • Zbudujesz długoterminowy, pasywny dochód, generujący regularne, comiesięczne przychody. Możesz uzyskać nawet do kilkunastu tysięcy zł miesięcznie za hektar terenu.
  • Uniezależnisz się od inflacji, gdyż wiele inwestorów oferuje stawkę za dzierżawę gruntu, powiększaną w każdym roku o wartość jej wskaźnika.
  • Staniesz się częścią najszybciej rozwijającej się na rynku branży odnawialnych źródeł energii i przyczynisz do korzystnej zmiany świata na bardziej zielony.
  • Spożytkujesz nieużywany teren.
  • Po wygaśnięciu okresu dzierżawy teren wróci do ciebie w stanie nieodbiegającym od zastanego przed posadowieniem elektrowni fotowoltaicznej.
  • Jeśli teren sprzed budowy farmy był wykorzystywany pod produkcję rolną, jej zaprzestanie w wyniku innego przeznaczenia pozwoli na odtworzenie pierwotnej biocenozy i zaprzestanie wyjałowieniu gruntu.

  Farma fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata. Zazwyczaj eksploatacja jej urządzeń trwa 25-30 lat. Zawarcie umowy dzierżawy obejmuje dalekosiężną przyszłość, warto więc dokładnie przemyśleć decyzję o przeznaczeniu posiadanych terenów pod realizację tego typu przedsięwzięcia.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga