NFOŚiGW ogłasza nowy program. Już wkrótce ruszy „Ciepłe Mieszkanie” - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  NFOŚiGW ogłasza nowy program. Już wkrótce ruszy „Ciepłe Mieszkanie”

  Patrycja Suder, 22.06.2022 r. godz. 9:40
  OZE  

  Państwowe instytucje starają się wspierać finansowo realizacje określonych zadań przez członków społeczeństwa zwłaszcza jeśli wiążą się one z wprowadzeniem korzystnych zmian dla dobra ogółu. Odbijającym się głośno tematem od ostatnich kilku lat jest ekologia i wszelkie związane z nią elementy jak odnawialne źródła energii, magazynowanie energii, elektromobilność, czy recykling.

  Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej  jesteśmy zobowiązani do wywiązywania się z pewnych celów przez nią ustanawianych, w tym dotyczących środowiska. Państwo bowiem oferuje benefity w postaci dofinansowań dla podmiotów spełniających określone kryteria programowe, motywując tym samym społeczeństwo do wprowadzania modernizacji przybliżających kraj do wypełnienia deklarowanych przedsięwzięć.

  W Polsce znane są już programy Moje Ciepło, Mój Prąd, czy też Czyste Powietrze, jednak występujące w ramach nich dofinansowania skierowane są jedynie dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, przez co posiadacze lokali mieszkalnych w wielorodzinnym budownictwie  są w pewnym sensie pomijani i dyskryminowani. Szansą na zlikwidowanie tej dysproporcji jest nowy program Ciepłe Mieszkanie.

  Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) deklaruje, że już w drugiej połowie roku zostanie ogłoszony całkowicie nowy program Ciepłe Mieszkanie, którego grupę docelową będą stanowić właściciele i współwłaściciele  mieszkań zlokalizowanych w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Uzyskane dopłaty dedykowane są przeprowadzeniu ich termomodernizacji, np. poprzez wymianę nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła, zastępując je pompą ciepła, kotłem na pellet lub gazowym kondensacyjnym. Ponadto w ramach programu można uzyskać środki na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja), dokumentacji projektowej, a także wymianę okien i drzwi w lokalu.

  Wysokość przyznanych środków z programu Ciepłe Mieszkanie będzie uzależniona od wysokości dochodów wnioskodawcy. Zgodnie z dotychczas przekazanymi informacjami projekt zakłada maksymalny poziom dopłaty na poziomie 90% , jednak przewiduje on trzy poziomy dofinansowania:

  • podstawowe – do 30% kosztów inwestycji, ale nieprzekraczającej 15 000 zł
  • dla osób o dochodach niższych – do 60% kosztów inwestycji, ale nieprzekraczającej 25000zł
  • dla osób najuboższych – do 90% kosztów inwestycji, ale nieprzekraczającej 37 500 zł

  Program uwzględnia podwyżkę kwoty dofinansowania o 5% dla termomodernizacji przeprowadzanych na terenie miejscowości zlokalizowanych na liście najbardziej zanieczyszczonych w Polsce gmin.

  „Na razie dofinansowany będzie zakup pomp ciepła typu powietrze-powietrze oraz woda-powietrze, ale kiedy do programu dopuścimy wspólnoty mieszkaniowe, bo takie są plany, będziemy rozmawiać o dodatkowych elementach podlegających finansowaniu.” – informuje Paweł Mirowski.

  Program Ciepłe Mieszkanie jest obecnie na etapie przechodzenia procesu zatwierdzenia przez  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po uzyskaniu akceptacji zostanie określona konkretna data rozpoczęcia programu oraz uruchomienia pierwszego naboru wniosków i ostateczne oferowane w jego ramach kwoty finansowania. Pula środków przeznaczonych na wypełnienie Ciepłego Mieszkania zostanie udostępniona Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), stąd należy spodziewać się, ze nabór wniosków dla gmin będzie realizowany przez określone WFOŚiGW, zaś dla osób fizycznych nabory zostaną przeprowadzone na terenie poszczególnych gmin.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga