Fotowoltaika na dachu. Niedawno moda, a wkrótce obowiązek? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Fotowoltaika na dachu. Niedawno moda, a wkrótce obowiązek?

  Patrycja Suder, 06.07.2022 r. godz. 9:05

  Instalacje fotowoltaiczne od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Wyjątkowo atrakcyjne dla konsumentów stały się w pierwszym kwartale 2022 r., kiedy zbliżano się do wejścia w życie nowych zasad rozliczania prosumentów. Fotowoltaika do sposób na obniżenie rachunków za prąd, zwiększenie niezależności energetycznej od sieci dystrybucyjnej, a także sposób na zostanie bardziej „eko” i pomoc naszej planecie.

  Odnawialne źródła energii  szybko i mocno zaczęły wpisywać się w styl życia przemysłu, biznesu oraz zwykłych mieszkańców. Działania proekologiczne zachęcały do wprowadzania modernizacji przybliżających świat do zielonej energii. Jednak od pewnego czasu na społeczeństwo zwiększono nacisk, a pewne aspekty ekologiczne stały się obowiązkiem obywatela.

  Tempo zachodzących zmian klimatycznych i rosnącego poziomu zanieczyszczenia powietrza na skutek intensyfikacji wykorzystania konwencjonalnych paliw kopalnych nasiliły konieczność podjęcia natychmiastowych przeciwdziałań. Nie bez znaczenia wobec obowiązku przyśpieszenia transformacji energetycznych na terenie państw europejskich były konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę oraz idących za tym sankcji i bezwzględnej potrzeby odcięcia się od surowców energetycznych atakującego państwa. Drastycznie rosnące ceny paliw, energii, a nawet najbardziej podstawowych produktów spożywczych oraz niespotykany dotąd poziom inflacji boleśnie zainicjowały przyśpieszenie przejścia globalnej gospodarki na alternatywne, odnawialne źródła energii. Odpowiedzią na te wszystkie argumenty jest opracowany przez Unię Europejską program REPowerEU, zawierający ambitny i szczegółowy plan, narzucający zmiany w sektorze energetyki, w tym również mający na celu jeszcze większe rozpowszechnienie instalacji fotowoltaicznych.

  Projekt REPowerEU zakłada, że już  do 2030 r. 45% udziału energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, a jedną z głównych strategii, które pozwolą osiągnąć ten wynik jest rozwój branży fotowoltaicznej. Celem wyodrębnionej w programie tzw. EU Solar Strategy jest zwiększenie mocy elektrowni fotowoltaicznych do końca dekady do 600 GW. Za pośredni wynik do ustanowienia obrano podwojenie mocy PV z 2020 r. do 2025 r., czyli osiągniecie 320 GW.

  Unia Europejska chce obowiązku instalowania fotowoltaiki na dachach jednorodzinnych domów. Stawiany przed obywatelami wymóg miałby być wprowadzany stopniowo i okresowo rozszerzany o kolejne grupy budynków. Pierwszy obowiązek przewidywany jest od 2026 r. I miałby obejmować wszystkie nowo wybudowane obiekty publiczne oraz komercyjne o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 m2. Następnie zobowiązane miałby zostać istniejące budynki publiczne oraz komercyjne o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 m2 już od kolejnego 2027 r. w efekcie końcowym od 2029 r. obowiązek instalacji fotowoltaicznej dotyczyć będzie wszystkich nowych domów jednorodzinnych.

  Państwa członkowskie w wyniku realizacji nowego planu powinny wprowadzić zmiany w przepisach, które umożliwiłyby na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji. Ponadto działania te miałyby ułatwić i przyśpieszyć inwestycję w instalacje fotowoltaiczne oraz wprowadzić programy wspierające finansowo zakup PV, umożliwiając wejście w posiadanie elektrowni mniej zamożnej grupy obywateli.

  Przewidywany rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, w tym także branży fotowoltaicznej na terenie Unii Europejskiej zakłada tworzenie w jej obszarze nowych przedsiębiorstw i wprowadzania działań wspierających rozwój technologii „zielonej” energii w krajach europejskich. W tym celu istnieje wysoka potrzeba opracowania planów kształcenia zarówno nowych pracowników, jak i doszkalania obecnych fachowców danego sektora.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga