Magazyny energii uzupełnieniem fotowoltaiki - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Magazyny energii uzupełnieniem fotowoltaiki

    Patrycja Suder, 10.06.2022 r. godz. 10:45

    Świadomość ekologiczna ludzi stale wzrasta, a znaczna część społeczeństwa zna korzyści płynące z zastępowania konwencjonalnych źródeł poprzez alternatywne „zielone”. Łącząc działania proekologiczne z postępem technologicznym nauka znalazła sposoby na pozyskiwanie, ale i magazynowanie czystej energii.

    Panele fotowoltaiczne pomimo często spotykanym wątpliwościom generują energię elektryczną przez cały rok. Zmiana warunków klimatycznych powoduje jednak, że produkcja ta jest nierównomierna, a sezon zimowy przynosi zdecydowanie mniejsze uzyski niż letni. Okoliczności te powodują występowanie momentów nadwyżek lub deficytów produkcji energii. W celu możliwie najlepszego wykorzystania pracy instalacji PV warto zintegrować go z systemem magazynowania energii.

    Oczami prosumenta

    Elektrownia słoneczna zainstalowana na potrzeby gospodarstwa domowego wytwarza prąd w czasie rzeczywistym z pozyskanej ze Słońca energii. Instalacja pracuje wyłącznie za dnia, jednak energia elektryczna zużywana jest o różnej porze dnia i nocy. Generowana czysta energia może być wykorzystywana zaspokajając bieżące zapotrzebowanie sprzętów domowych lub w przypadku przewagi produkcji nad zużyciem oddawana do sieci energetycznej. W sytuacji odwrotnej, gdy potrzebna ilość energii przekracza wytworzoną, brakująca część jest kupowana.

    Oddanie nadmiaru ilości prądu do sieci to w rzeczywistości sprzedanie jej operatorowi sieci dystrybucyjnej, jednak po cenie znacznie niższej od kupowanej. System magazynowania energii pozwala na akumulację nadwyżek wewnątrz urządzenia i wykorzystanie zapasu energii w czasie wystąpienia niedoborów, np. nocą gdy fotowoltaika nie funkcjonuje.

    Opłacalność dla farm fotowoltaicznych

    Farmy PV jest nie lada wyzwaniem dla sieci energetycznych. Przyłączanie tak dużych instalacji stanowi ryzyko dla stabilności całego systemu energetycznego. Specjaliści spekulują, że w stosunkowo krótkiej perspektywie czasu nadejdzie konieczność przyłączania kolejnych wybudowanych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet kilku gigawatów. Przybywające elektrownie słoneczne warunkują wprowadzenie wielu modernizacji i gruntownego przygotowania sieci na funkcjonowanie na zupełnie nowych zasadach.

    Magazyny energii zintegrowane z farmami słonecznymi są rozwiązaniem dbającym o stabilność sieci, gdyż umożliwiają przesłanie wytworzonej za dnia energii w godzinach wieczornych. Z uwagi na korzyści płynące z takiego rozwiązania dla OSD, farmy wyposażone w systemy magazynowania o maksymalnej łącznej ich mocy 2 MW, są zwalniane z konieczności wykonania ekspertyzy w zakresie wpływu instalacji na obciążenie systemu energetycznego. Połączenie tych technologi przynosi także korzyści finansowe inwestorowi, dzięki możliwości sprzedaży nagromadzonej energii porą wieczorną po wyższych cenach obowiązujących na TGE.

    Sposoby magazynowania energii:

    Na rynku występuje wiele metod magazynowania energii, które można podzielić na:

    • mechaniczne ( elektrownie szczytowo-pompowe, koła zamachowe)
    • elektrochemiczne (baterie, akumulatory)
    • chemiczne (wodór, metan)
    • elektryczne (superkondensatory)
    • termiczne ( akumulacja ciepła jawnego lub utajonego)

    Definitywnie największą popularnością cieszą się metody elektrochemiczne, opierające działanie na akumulowaniu energii w akumulatorach elektrochemicznych. Istotą działania oraz budowy są nieskomplikowane urządzenia, zawierające dwie różne elektrody wewnątrz elektrolitu – jedną z niedoborem i drugą z nadmiarem elektronów. Na skutek zachodzących między elektrolitem oraz elektrodami reakcjami chemicznymi akumulatory zmieniają energię chemiczną na elektryczną. Zakwalifikować do tej kategorii można akumulatory litowo-jonowe, ołowiowo-kwasowe oraz niklowo-żelazowe. Różnice między nimi wynikają z rodzaju zastosowanego elektrolitu oraz budowy elektrod.

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga