grudzień 2022 - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Kategorie
    Magazyny energii

    Drugie życie dla akumulatorów Tesli, czyli magazyn energii z recyklingu

    Fińskie przedsiębiorstwo Cactos opracowało magazyn energii zbudowany ze zużytych akumulatorów pochodzących z samochodów marki Tesla. Stworzona technologia to inteligentny system do magazynowania energii, którego baterie zintegrowane zostały ze sobą za pomocą usługi chmury. Takie podejście pozwala na łatwą synchronizację poziomu naładowania magazynów oraz akumulowanie i uwalnianie energii w zależności od potrzeb oraz aktualnie obowiązującej ceny prądu.

    Firma tworzy z pochodzących z recyklingu akumulatorów Tesli magazyny energii elektrycznej o pojemności 100 kWh. Rozwiązanie służy Finom przede wszystkim do  wspierania krajowej sieci elektroenergetycznej, dzięki równoważeniu poziomu między zapotrzebowaniem a zużyciem prądu.  Dzięki chmurze przedsiębiorstwo całodobowo analizuje i optymalizuje funkcjonowanie swoich magazynów energii. W ten sposób generuje oszczędności energii oraz środków finansowych, dzięki znanym zależnościom w wahaniu cen prądu oraz uzupełnianie sieci w okresach najwyższego zapotrzebowania odbiorców.

    „Firmy martwią się dostępnością energii i zmiennością rynku. Nadchodząca zima zapowiada się szczególnie trudna, ale nawet w dłuższej perspektywie różnice czasowe między produkcją a zużyciem energii elektrycznej będą powodować problemy, dopóki nie znajdziemy sensownych rozwiązań w zakresie odzyskiwania energii. Chcemy pomóc firmom chronić własne dostawy energii i zarządzać ryzykiem rynkowym, oferując łatwe w użyciu rozwiązania do magazynowania energii. Nasz magazyn energii Cactos One nie wymaga początkowej inwestycji i działa niezależnie” – informuje założyciel i jednocześnie dyrektor generalny firmy Cactos, Oskari Jaakkola.

    Inteligentne i ekologiczne rozwiązanie Cactos stanowi element transformacji energetycznej Finlandii. Firma zebrała w sumie 2,5 mln euro dofinansowania na pracę przy swoim projekcie. Przedsiębiorstwo cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem, dlatego zgromadzone środki mają zostać przeznaczone na produkcję kolejnych magazynów i rozbudowę zakładu. Firma obrała za cel wprowadzenie na rynek 100 jednostek o łącznej pojemności magazynów 10 MWh do kwietnia 2024 roku.

     

    #OZE #magazynenergii #pojazdelektryczny #energia #transformacja #recykling

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Naklejki fotowoltaiczne. Czy to koniec ciężkich, masywnych modułów?

    Ogniwa słoneczne opracowanych przez Polkę perowskitów zapoczątkowały cechę elastyczności modułów w branży energii słonecznej. Naukowcy Massachusetts Institute of Technology (MIT) poszli o krok dalej tworząc ultracienkie i elastyczne ogniwa drukowane na specjalnej tkaninie. Takie rozwiązanie umożliwia przyklejenie ogniw słonecznych na dowolnie wybranej powierzchni.

    Proces produkcji inżynierowie MIT rozpoczynają od pokrycia ogniwa powlekarką szczelinową. To pozwala na zbudowanie warstwy o grubości 3 mikrometrów. Na w ten sposób przygotowanej strukturze osadzana jest elektroda, przy zastosowaniu sitodruku. Ostatecznie uzyskiwany jest drukowany moduł słoneczny o grubości zaledwie około 15 mikrometrów. Technologia bazuje na wyjątkowo wytrzymałym materiale stosowanym do produkcji lin przeznaczonych do wydobywania z głębin zatopionych statków, dzięki czemu ultracienkie ogniwo posiada wysoką odporność na rozerwanie.

    Na modułach przeprowadzono badanie na trwałość produktu. Tkanina słoneczna została zwinięta i rozwinięta aż 500 razy. W wyniku eksperymentu określono, że ogniwa wciąż zachowały przeszło 90 proc. swoich pierwotnych zdolności wytwórczych. Rozwiązanie jest imponujące również pod kątem sprawności pracy. Według ekspertów MIT opracowana tkanina potrafi wyprodukować nawet 18 razy więcej energii elektrycznej niż tradycyjne moduły fotowoltaiczne.

    Rozwiązanie prezentowane przez MIT jest niezwykle proste w montażu, Nie wymaga dodatkowych komponentów, czy przyrządów, ani profesjonalnej ekipy monterskiej. Ponadto drukowane moduły idealnie nadają się do instalowania na specyficznych powierzchniach, na których nie miałyby szansy zaistnieć konwencjonalne panele, jak np. żagle łodzi, powierzchnie namiotów, czy bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony.

     

    #OZE #fotowoltaika #energiasłoneczna #energia #energetyka #innowacje #technologie

    Kategorie
    Magazyny energii

    Magazyn energii oparty na pierwiastku z geotermii, czyli lit pozyskiwany z OZE

    Magazyny w technologi litowo-jonowej wykorzystują około 70 proc. światowego zużycia litu. Pozostała ilość przypada wytwarzaniu ceramiki, szkła oraz smarów. Zużycie litu z roku na rok intensywnie rośnie, a przy dążeniu do neutralności klimatycznej nie ma wątpliwości, że będzie jeszcze bardziej potrzebny przy produkcji kolejnych egzemplarzy magazynów energii. Według szacunków do 2028 roku zużycie tego pierwiastka sięgnie ponad 380 tys. ton.

    Obecnie lit eksploatowany jest ze skał, tj. granity, pegmatyty oraz aplity. Wydobywany jest również z solanek zamkniętych basenów. Zdaniem ekspertów światowe zasoby tego pierwiastka określone są na około 86 mln ton, co znacznie przekracza oszacowane zapotrzebowanie na kolejne 10 lat. Niepokój jednak oscyluje wokół dużej ingerencji w środowisko podczas pozyskiwania litu, jak np. wydobywanie skał skutkuje emisją dwutlenku węgla, zaś eksploatacja solankowych basenów prowadzi do nadmiernego zużycia wody na terenach deficytowych. To powoduje, że poszukiwane są inne źródła pozyskiwania litu – jednym z nich może być geotermia.

    Odkrycie litu w gorących wodach sięga XIX wieku, kiedy zostały ujawnione w głębokich kopalniach Kornwalii, regionie Anglii. Obecnie na tym terenie prace przy pozyskiwaniu litu z gorącej wody prowadzi firma Cornish Lithium. Do wydobywania litu ze źródeł geotermii stosowane są różne metody, do których należą m.in. nanofiltracja, czy proces z udziałem żywicy jonowymiennej. Pełniąc funkcję sita selekcjonuje z wody chlorek litu, który jest następnie odzyskiwany, oczyszczany oraz zatężany na potrzeby produkcji wodorotlenku litu. Ekstrakcja litu może być również przeprowadzana przy pomocy odpowiedniej membrany lub specjalnych rozpuszczalników zbierających jony tego pierwiastka.

    Polskie tereny nie posiadają predyspozycji do eksploatacji litu, jednak znaczące pokłady zawarte w wodach geotermalnych znajdują się w obszarze Doliny Górnego Renu wzdłuż niemiecko-francuskiej granicy, a także w Kalifornii i historycznej dla litu Kornwalii.

     

    #OZE #lit #magazynyenergii #transformacjaenergetyczna #akumulator #bateria #środowisko

    Kategorie
    Sponsorowany

    Jak zapewnić sobie spokój, kiedy użytkujemy instalację OZE? Jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami, których nie mogliśmy przewidzieć? Rynek ubezpieczeń odpowiada na potrzeby klientów, którzy wybierają alternatywne źródła energii

    Jakie są powody uszkodzeń lub zniszczeń instalacji fotowoltaicznych?

    Instalacje fotowoltaiczne mogą ulec zniszczeniu, uszkodzeniu, wandalizmowi lub kradzieży. Wpływają na nie również warunki pogodowe, np. gradobicia, gwałtowne burze czy huragany. Wtedy instalację PV uszkadzają lub niszczą okoliczności zewnętrzne, niezależne od producenta czy instalatora. Panele słoneczne można również uszkodzić podczas wszelkich prac remontowych, np. na panel PV przypadkowo może spaść ciężkie narzędzie. Gwarancja nie obejmuje usunięcia tego typu szkody. Wówczas klient powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami, które mogą być zbliżone, a nawet większe od tej inwestycji. Wielu właścicieli instalacji chętnie sięga po ubezpieczenia urządzeń OZE. Wtedy tego typu wydatki pokrywa ubezpieczyciel. Warto pamiętać, że instalacje PV można ubezpieczyć w okresie gwarancyjnym, jak również po nim. Coraz więcej wykonawców instalacji fotowoltaicznych zawiera umowy na instalacje PV lub pompy ciepła i jednocześnie polisę ubezpieczeniową z inwestorem. Staje się to standardem w ofercie firm OZE. Dzięki niewielkiej dodatkowej inwestycji, klient zyskuje na wiele lat spokój i bezpieczeństwo swojej rodziny lub firmy. Wykonawca instalacji poszerza swoją ofertę, łatwiej pozyskuje nowych klientów oraz zapewnia sobie dobrą opinię w branży. Nie musi się obawiać sytuacji od niego niezależnych. Wykonawcy OZE, którzy wcześniej nie proponowali ubezpieczeń lub ich klient nie skorzystał z ubezpieczenia, zawierają teraz umowę z ubezpieczycielem. Dzięki temu mają dodatkowy powód, aby skontaktować się ze swoimi klientami. Kiedy proponują ubezpieczenie, mogą przedstawić ofertę rozbudowy własnej instalacji lub dodatkową usługę, np. pompę ciepła lub magazyn energii.

     

    Jaki ubezpieczyciel jest liderem w branży OZE?

    Obecnie na rynku niektóre firmy ubezpieczeniowe przygotowały specjalne warunki ubezpieczeń instalacji OZE. Jedną z najciekawszych ofert ma Grupa PZU, która jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Na czele grupy stoi PZU SA. Jest to najbardziej rozpoznawalna marka w naszym kraju. W badaniach marketingowych znajomość marki deklaruje aż 88 proc. badanych, wspomaganą znajomości marki potwierdza 100 proc. pytanych. Klienci chętnie podpisują umowy z wykonawcami OZE, którzy oferują usługi znanej polskiej marki z wieloletnią tradycją, która cieszy się wysokim poziomem zaufania społecznego.

    Grupa PZU dysponuje wieloma indywidualnie dopasowanymi do klienta usługami dla klienta, np. ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych i solarnych oraz pomp ciepła. Jest to jedna z propozycji, która odpowiada na współczesne potrzeby rynku. Obejmuje ona również ładowarki samochodowe, akumulatory do fotowoltaiki oraz kolektory słoneczne. Usługę tę można rozszerzać nawet o nagłe sytuacje, np. niższa produkcja energii elektrycznej oraz przerwy w działaniu instalacji PV. Więcej o ofercie: tutaj.

     

    Czy firma z branży OZE może sprzedawać ubezpieczenia i działać jako agent ubezpieczeniowy?

    Coraz częściej w branży ubezpieczeniowej spotykamy tzw. „dwuzawodowców”. Są to osoby lub firmy, które łączą rolę agenta ubezpieczeniowego ze swoim biznesem lub inną pracą. Jakie firmy w szczególności powinny rozważyć ubezpieczenia jako dodatkowe źródło dochodu? Może to być np. firma, która kompleksowo świadczy usługi instalacji OZE, lub firma, która zajmuje się wyłącznie instalacją PV. Mogą to być również doradcy i handlowcy produktów OZE. Takie połączenie zwiększa atrakcyjność oferty, poszerza ją o dodatkowe produkty. Aktywność ubezpieczeniowa przynosi także większe zyski dla firmy. Dzięki niej handlowcy mogą łatwiej realizować plany sprzedażowe. Sprawdza się tutaj strategia dywersyfikacji. Polega ona na tym, że kapitał i działania firmy są rozproszone i nie skupiają się na jednej dziedzinie czy branży. Agenci ubezpieczeniowi zazwyczaj łączą pracę w ubezpieczeniach z dodatkowym zawodem. Część z nich na co dzień jest doradcami OZE, a nawet wykonawcami instalacji OZE. Firmy OZE mogą być także „agentami premium” i zwiększyć swoje portfolio, dlatego że oferują dodatkowo ubezpieczenie PZU.

     

    Kim jest agent ubezpieczeniowy PZU i czym się zajmuje?

    Agentem ubezpieczeniowym może zostać osoba pełnoletnia, która prowadzi lub założy własną działalność gospodarczą. Największe szanse, aby osiągnąć sukces w doradztwie ubezpieczeniowym ma ktoś, kto jest otwarty i gotowy na sukces. Agent powinien być komunikatywny, uczciwy i zdeterminowany w swoich działaniach sprzedażowych. Praca z ludźmi jest pełna wyzwań, tym ważniejsze jest, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Ostatecznie przekłada się to na satysfakcję klienta. Praca agenta ubezpieczeniowego polega na aktywnej sprzedaży dodatkowych produktów obecnym i byłym klientom. Przykładowo – klienci mogą mieć instalację fotowoltaiczną, solarną czy pompę ciepła nawet 2–3 lata i więcej. Ubezpieczenie PZU Eko Energia może mieć każdy bez względu na okres gwarancyjny.

     

    Dlaczego warto pracować jako agent ubezpieczeniowy PZU?

    Agent ubezpieczeniowy PZU może zdobyć cenne doświadczenia i budować trwałe, dobre relacje międzyludzkie. Nasze hasło rekrutacyjne „Pracuj, jak Ci wygodnie” podkreśla, że agent może pracować w sposób elastyczny i swobodny. Może pracować na pełen etat, w pełnym wymiarze godzin, jak również wybrać formę pracy dorywczej. Korzystają z tego np. młode mamy, które chcą pracować zdalne. Tę formę pracy wybierają również przedsiębiorcy, którzy chcą poświeć tylko część swojego czasu na aktywność ubezpieczeniową.

    Osoba, która zdecyduje się pracować jako agent ubezpieczeniowy PZU, może liczyć na atrakcyjny system wynagrodzeń oraz dodatkowe premie dla nowych agentów. Zapewniamy opiekę merytoryczną i szkoleniową  kierownika sprzedaży i zespołu specjalistów. Praca agenta ubezpieczeniowego to również przejrzysta ścieżka rozwoju kariery.

    Więcej o karierze agenta ubezpieczeniowego PZU: tutaj.

    Wszyscy zainteresowani dodatkowymi informacjami – firmy, w tym wykonawcy instalacji OZE, lub osoby z własną działalnością gospodarczą – mogą napisać lub zadzwonić do Bartłomieja Jasicy, managera agentów premium w PZU SA – bjasica@pzu.pl, 666 883 997.

    Prosimy, aby powołać się na nasz portal www.TOP-OZE.pl.


    #OZE #PV #Fotowoltaika #Pompyciepła #Ubezpieczenie #PZU #Praca #Zatrudnienie

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Fotowoltaika największym źródłem energii. Analiza rozwoju OZE sporządzona przez IEA

    Instalacji wytwarzających zieloną energię wciąż przybywa, co ściśle powiązane jest z ekonomią oraz ekologią tych rozwiązań. Każdego roku przyrost nowych źródeł OZE jest większy w stosunku do lat poprzednich. Zgodnie z tą statystyką eksperci z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (z ang. IEA) oszacowali, iż do 2027 roku moc energii odnawialnej w skali globalnej zwiększy się o 2 400 GW. Warto podkreślić, że wartość ta jest o 30 proc. wyższa niż przedstawiają szacunkowe analizy ubiegłorocznego raportu.

    Zgodnie z opublikowanym raportem w ciągu kolejnych 5 lat odnawialne źródła energii będą stanowić przeszło 90 proc. światowego rozwoju energetyki. Oznacza to, że wyprzedzą również od wieków używany węgiel. Jak wynika z analizy już w 2025 roku źródła alternatywne będą największym na świecie źródłem wytwórczym energii. Eksperci określili, że na przestrzeni roku w Europie moc zainstalowana nowych instalacji OZE wyniósł znacznie więcej niż przewidywali w 2021 roku. Jedne z największych od zeszłego roku przyrostów odnotowano w Hiszpanii – wzrost o 60 proc.  oraz w Niemczech –  wzrost o 50 proc.

    Najszybszym wzrostem charakteryzuje się fotowoltaika. Jak wynika z raportu w ciągu najbliższych 5 lat ma nastąpić niemal trzykrotny przyrost mocy zainstalowanej w PV w stosunku do obecnego poziomu. Wynik ten ustanowiłby fotowoltaikę największym globalnym źródłem energii pod względem mocy zainstalowanej.

    Według analiz zamieszczonych w opublikowanym przez IEA raporcie energia słoneczna to niejedyne źródło rosnące w siłę. Zdaniem autorów w latach 2022-2027 nastąpi dwukrotny wzrost mocy elektrowni wiatrowych na świecie, z czego 20 proc. będą stanowić projekty offshore. Łącznie z fotowoltaiką elektrownie te będą odpowiadać za przeszło 90 proc. nowej mocy zainstalowanej w ramach energetyki odnawialnej do 2027 roku. Przyrost na znaczeniu twórcy raportu przewidują również biopaliwom.

     

    #OZE #fotowoltaika #offshore #energia #analiza #IEA #energetyka

    Kategorie
    OZE

    Wymień kopciucha i pokonaj smog! Obowiązujące terminy wymiany pieca

    Duża część winy za emisję zanieczyszczań do atmosfery ponoszą tzw. kopciuchy, czyli kotły niespełniające aktualnie obowiązujących norm ekologicznych.  Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków niemal 3 mln z nich czeka na wymianę w polskich domach jednorodzinnych. W ramach indywidualnych standardów poszczególne województwa postanowiły inaczej radzić sobie z panującym na ich terenach problemem. Uchwały antysmogowe do marca bieżącego roku przyjęły wszystkie województwa z wyjątkiem podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Początek tej postawie dało województwo małopolskie, którego stolica słynie z wysokiego poziomu smogu.

    Sejmiki województw ustanowiły indywidualne zasady i działania mające na celu zastąpienie starych, wysokoemisyjnych pieców opartych na paliwach stałych. Każde z województw przyjęło obowiązujące terminy wdrażania ograniczeń w użytkowaniu kopciuchów zgodnie z poniższym:

    • podkarpackie – 01.01.2022 r.
    • śląskie – 01.01.2022 r.
    • łódzkie  – 01.01.2023 r.
    • małopolskie  – 01.01.2023 r.
    • mazowieckie  – 01.01.2023 r.
    • świętokrzyskie – 01.07.202 3r.
    • lubelskie – 01.01.2024 r.
    • wielkopolskie – 01.01.2024 r.
    • kujawsko-pomorskie – 01.01.2024 r.
    • zachodniopomorskie – 01.01.2024 r.
    • dolnośląskie – 01.07.2024 r.
    • pomorskie – 01.09.2024 r.
    • lubuskie – 01.01.2027 r.

    Zgodnie z harmonogramem czas wymiany źródeł ciepła drastycznie zbliża się do końca w przypadku województwa łódzkiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. Na właścicieli domów zlokalizowanych w tych obszarach, którzy nie spełnią wymagań już wkrótce mogą zostać nałożone kary. Za brak respektowania przepisów uchwały antysmogowej na obywatela może zostać nałożony mandat od straży miejskiej do 500 zł lub grzywna w wysokości do 5 000 zł w przypadku skierowania sprawy do sądu rejonowego.

     

    #smog #środowisko #klimat #emisja #piec #ogrzewanie

    Kategorie
    Fotowoltaika

    500 mln zł na instalacje na blokach! Nowy program dla fotowoltaiki

    Dofinansowanie otrzymają zarówno wspólnoty, jak i spółdzielnie mieszkaniowe.

    „Do tej pory pomocą dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce był program „Mój Prąd”. Ten jednak traktował tak samo prosumentów w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Teraz dopasowaliśmy rozwiązania dla prosumenta lokatorskiego (osoby korzystające z prądu wytwarzanego przez wspólną instalację na budynku wielorodzinnym). Dotyczy to zarówno spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych.” – powiedział Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

    „Dzisiaj, żeby instalację postawić na bloku, jest możliwość dofinansowania tak jak w „Moim Prądzie” – do 6 tys. zł. My proponujemy zupełnie inną filozofię. Te instalacje będą tutaj trochę większe, w związku z tym to finansowanie będzie wyższe.” – zaznaczył.

    Jak wyjaśnił Waldemar Buda, Państwo będzie pokrywać do 50 proc. kosztów inwestycji w fotowoltaikę zainstalowaną na budynkach wielorodzinnych i blokach mieszkalnych.
    „Przy średniej wielkości instalacji o mocy 30 KWh o wartości około 150 tys. zł jesteśmy w stanie dopłacić 75 tys. zł.” – dodał.

    Rząd przekonuje, że nowy program będzie bardzo korzystny dla prosumentów.
    „Wszystko, co wyprodukujemy ponad autokonsumpcję, będzie rozliczane przez operatora. A więc bardzo korzystne rozliczenie.” – mówił Minister Buda.

    Rząd na nowy program dla prosumentów lokatorskich chce przeznaczyć pół miliarda zł. Wnioski będzie można składać już od 1 lutego do Banku Gospodarstwa Krajowego.

     

    #OZE #PV #Fotowoltaika #Fotowoltaikawbloku #Dofinansowanie

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Energynat Solutions zbuduje elektrownię PV o mocy 2 MW dla Schumacher Packaging

    Panele PV zostaną zamontowane na gruncie w sąsiedztwie zakładu produkcyjnego Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz Sp. z o.o., z siedzibą w Polednie w województwie kujawsko-pomorskim i będą produkowały energię na potrzeby własne przedsiębiorstwa.

    Zakończenie budowy instalacji o mocy 2 MW – będącej pierwszym z kilku etapów w procesie realizacji całego systemu OZE dla Schumacher Packaging – jest planowane na jesień 2023 roku. Obie spółki zapowiedziały, że możliwe będzie kontynuowanie współpracy przy kolejnych inwestycjach z obszaru OZE planowanych na lata 2023 i 2024.

    Schumacher Packaging, działający na rynku od prawie 75 lat to jeden z wiodących w Europie producentów opakowań z tektury falistej i litej, który posiada w Europie aż 27 oddziałów i zakładów produkcyjnych, z czego aż 10 jest zlokalizowanych w naszym kraju.

    W 2022 roku nasza firma rozpoczęła znaczącą ofensywę w zakresie modernizacji zakładów produkcyjnych i inwestycji w energię z OZE. W Polsce i Niemczech realizujemy obecnie budowę kilku niezwykle nowoczesnych parków energetycznych, składających się z paneli słonecznych i turbin wiatrowych o łącznej mocy 10 megawatów. Te, w niedalekiej przyszłości planujemy rozbudować do 40 megawatów.” – mówi Paweł Liberkowski, Koordynator ds. Efektywności Energetycznej w Schumacher Packaging.

    „Inwestycja w fotowoltaikę to dla nas ważny krok na drodze do pełnej redukcji emisji CO2 wynikającej z naszej działalności oraz szansa na optymalizację kosztów związanych z energią elektryczną. Do współpracy nieprzypadkowo wybraliśmy firmę Energynat Solutions, która specjalizuje się w projektach z obszaru transformacji energetycznej, realizowanych dla dużego biznesu. Cieszymy się, że będziemy mogli skorzystać z doświadczenia oraz kompetencji zespołu Energynat.” – uzupełnia Paweł Liberkowski.

    „Instalacja PV dla Schumacher Packaging to projekt realizowany w formule zaprojektuj i wybuduj. Zadaniem, którym rozpoczęliśmy naszą współpracę było sporządzenie koncepcji budowy instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskanie wszelkich wymaganych zgód, pozwoleń oraz warunków jej przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. W drugim kwartale 2023 roku przystąpimy do właściwych prac instalacyjnych.” – mówi Ernest Waś, Prezes Energynat Solutions Sp. z o.o.
    „Do budowy farmy zostaną wykorzystane dwustronne moduły marki Jinko Solar wykonane w technologii N-Type Bifacial, gwarantujące wyższe uzyski, a tym samym i wyższe oszczędności.”
    – dodaje Ernest Waś.

    Instalacja zbudowana przez Energynat Solutions dla firmy Schumacher Packaging w Polednie według szacunków firm, w perspektywie 20 lat wygeneruje oszczędności na poziomie nawet 50 mln złotych.

     

    #OZE #PV #Fotowoltaika #PanelePV #Inwestycja #Oszczędność

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Charytatywna energia, czyli fotowoltaika dla potrzebujących

    Charytatywna akcja Polenergii realizowana jest w ramach programu noszącego nazwę Good Power by Polenergia. Wraz we współpracy ze swoimi kontrahentami oraz dostawcami akcja jest organizowana dla instytucji non-profit. Obecnie spółka postanowiła ofiarować prezent w postaci instalacji fotowoltaicznej schronisku Pegasus, zlokalizowanemu w pobliżu Grodziska Mazowieckiego.

    Elektrownia słoneczna ma zmniejszyć koszty prowadzenia schroniska, co pozwoli w lepszy sposób spożytkować przeznaczone na prąd środki finansowe. Instalacja została zaprojektowana na gruncie. Składa się na nią 38 modułów marki Jinko Solar, zamontowanych pod kątem 30 stopni oraz inwerter FoxESS. Komponenty zostały ufundowane odpowiednio przez Menlo Electric (panele PV) oraz FoxESS (falownik). Moc instalacji wynosi 15 kWp, co według prognozy wygeneruje ok. 13 MWh darmowej i czystej energii elektrycznej.

    Schronisko Pegasus oddalone jest od 40 km od stolicy Polski. Jej tereny zamieszkuje niemal 140 zwierząt. Znajdują się tam konie, lamy, szopy, a także koty, psy oraz kozy i owce. Jak informują pracownicy instytucji dom dla zwierząt do tej pory płacił miesięczne rachunki za prąd na poziomie około 1000 zł. Zbyt wysokie koszty zmuszały do szukania oszczędności i ograniczania zużycia energii nawet na bieżące potrzeby. Dzięki wspólnej dobroci Polenergii, Menlo Electric oraz FoxESS nieodpłatnie otrzymana instalacja przyniesie roczne oszczędności w wysokości około 11 tysięcy zł, ułatwiając życie pracownikom i ulepszając życie podopiecznym schroniska.

    Akcja organizowana przez Polenergia Fotowoltaika nie jest pierwszym charytatywnym gestem firmy. Do tej pory przedsiębiorstwo zainstalowało słoneczne elektrownie m.in. dla Domu Dziecka  w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym,  Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie, a także Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy.

    Pomoc dla potrzebujących to niezwykły gest, który może być realizowany w równie niezwykły sposób. Jak pokazuje Polenergia wraz z partnerami pomagać można na wiele sposobów.

     

    #OZE #fotowoltaika #energia #schronisko #akcjacharytatywna #pomoc #wsparcie

    Kategorie
    Pompy ciepła

    Pompy ciepła korzystają na kryzysie. IEA przewiduje rekordową sprzedaż

    Umacniający się kryzys energetyczny zmusza społeczeństwo do szukania oszczędności. Duża jego część nie szuka jednak krótkoterminowego „zaciskania pasa”, a decyduje się na wdrażanie rozwiązań przynoszących oszczędności długoterminowe. Do takich rozwiązań w obszarze ogrzewania zdecydowanie zaliczana jest pompa ciepła. Cieszące się popularnością urządzenie może w zależności od technologii czerpać ciepło z powietrza, wody lub gruntu. Lokatorzy obiektu wyposażonego w pompę ciepła mogą natomiast cieszyć się jednocześnie ekonomicznym i ekologicznym ogrzewaniem.

    Zgodnie z opublikowanym przez MAE raportem „ The Future of Heat Pumps” w najbliższych latach nie należy spodziewać się spadku zainteresowania rozwiązaniem. Analiza wykazała, że pompy ciepła umocnią swoją pozycję poprzez jeszcze większy wzrost zainteresowania wśród odbiorców. Jak podkreśla IEA wciąż na potrzeby cieplne budynków wykorzystywane są w głównej mierze surowce kopalniane, pomimo predyspozycji do zastosowania nowego, ekologicznego odpowiednia – pompy ciepła.

    Eksperci w opracowanym raporcie wykazują, iż w 2021 roku sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o niemal 15 proc. Wynik ten to rekordowy poziom, jednak to niejedyne wyróżnienie. Sprzedaż w ubiegłym roku osiągnęła dwukrotność średniej z ostatniej dekady. Wynik jest imponujący i w dużej mierze zawdzięcza swój poziom krajom Unii Europejskiej. Jak wskazuje analiza na terenie UE sprzedaż pomp ciepła w 2021 roku wzrosła średnio o około. 35 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że wyjątkowy wzrost zainteresowaniem tą branżą ma związek z panującym kryzysem energetycznym i przewidują dla niej dalszy trend wzrostowy.

    Rok 2022 dobiega już końca, a to właśnie ten rok autorzy raportu z pewnością opisują jako kolejny rekordowy. W wielu krajach pierwsza połowa bieżącego roku zdążyła podwoić ilość sprzedaży z pierwszego półrocza ubiegłego roku. Tendencja ta przejawiała się m.in. w Austrii, Holandii, czy Polsce. Autorzy opracowanej analizy przewidują, że do końca dekady na obszarze krajów UE może przybyć niemal 5 mln pomp ciepła bijąc obecny rekord przeszło 2 mld i ustanawiając go na poziomie prawie 7 mln.

    Rozwiązanie cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem. Ekonomia pomp ciepła, przy połączeniu z jej ekologicznym charakterem nadaje rozwiązaniu miano niezbędnego elementu przy realizacji zielonej transformacji, do której dąży Unia Europejska.

     

    #OZE #pompaciepla #ogrzewnictwo #energia #ogrzewanie #raport

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Egipska kopalnia złota zasilana hybrydową instalacją fotowoltaiczną

    Hybrydowa elektrownia solarna zlokalizowana na obszarze kopali złota Sukari w Egipcie to największy tego rodzaju projekt na świecie. Za powstanie farmy fotowoltaicznej odpowiedzialna jest firma JUWI. Przedsiębiorstwo to międzynarodowy deweloper, którego siedziba mieści się w Niemczech.

    Instalacja fotowoltaiczna o mocy 36 MW została wykonana przy wykorzystaniu obustronnych modułów bifacjalnych, złożonych w jednoosiowy system podążający za ruchem Słońca po niebie. Farmę PV zintegrowano z systemem magazynowania energii o mocy 7,6 MW.

    Projekt jest kolejnym zrealizowanym przez przedsiębiorstwo LUWI dla branży górniczej. Firma ma na swoim koncie podobne projekty budowy hybrydowych instalacji, m.in. na terenie australijskich kopalni DeGrussa Copper oraz Gold Fields Agnew. Ponadto działalność LUWI obejmuje nie tylko systemy fotowoltaiczne, ale wdraża w swoich projektach również elektrownie wiatrowe. Przykłady wspomnianych inwestycji tej firmy można znaleźć na terenie Australii, a także Afryki.

    Oddana do użytku przez JUWI hybrydowa elektrownia słoneczna w Egipcie ma na celu ograniczenie zużycia paliwa, jakim jest olej napędowy. Według założeń inwestycja pozwoli zredukować jego wykorzystanie o 22 mln litrów, co w konsekwencji przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 o ok. 60 tys. ton w ciągu roku. Projekt ma również pozytywne aspekty ekonomiczne. Zgodnie z wyliczeniami inwestycja pozwoli zaoszczędzić na zakupie oleju napędowego rocznie nawet 20 mln dolarów.

    Deweloper JUWI podkreśla, że przedsięwzięcie zrealizowania systemu energii odnawialnej w egipskiej kopali złota w Sukari ma stanowić wzór dla branży górniczej na terenie Afryki, a także pozostałej części świata.

     

     

    #OZE #Fotowoltaika #PV #magazynenergii #energia  #kopalnia

    Kategorie
    OZE

    Produkcja energii w krajach OECD – raport za wrzesień 2022

    Główne cele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

    OECD jest organizacją międzyrządową, której podstawowym celem jest promowanie polityki nastawionej na osiągnięcie możliwie najwyższego, trwałego wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia w państwach członkowskich, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilizacji finansowej. Ponadto organizacja przyczynia się do „zdrowej ekspansji gospodarczej” w państwach członkowskich UE, jak również w państwach trzecich, co oznacza współdziałanie na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego. Ważne jest również promowanie rozwoju handlu światowego, opartego na wielostronnych niedyskryminacyjnych zasadach, zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi. Obecnie OECD grupuje 36 państwa. Współpraca realizowana przez ministerstwo w ramach inicjatyw OECD i jest koordynowana przez Departament Współpracy Międzynarodowej.

     

    Najnowszy raport miesięcznych statystyk dotyczących energii elektrycznej IEA, obejmujący dane z września 2022 roku

    Energia elektryczna

    W OECD całkowita produkcja energii elektrycznej netto wyniosła we wrześniu 2022 roku 867,5 TWh. W ciągu pierwszych trzech kwartałów br. całkowita produkcja energii elektrycznej wzrosła o 1,8 proc., czyli 146,5 TWh w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2021 roku.

    Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych była odpowiedzialna za większość wzrostu produkcji energii elektrycznej we wrześniu br. (+6,5 proc. lub 165,7 TWh w porównaniu rok do roku), napędzana przez silną produkcję energii wiatrowej i słonecznej, odpowiednio o 16,1 proc. i 21,1 proc. w stosunku do początku roku.

     

    Sektor wodny

    Tak duży wzrost energii elektrycznej zrekompensował negatywny trend obserwowany w sektorze wodnym, który wyniósł stratę 31,4 TWh (-2,7 proc. r-t-d) w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

     

    Energia jądrowa

    Produkcja energii elektrycznej z energii jądrowej w krajach OECD we wrześniu 2022 roku spadła o 5,6 proc. lub 75,7 TWh porównując rok do roku. Zadziało się tak głównie z powodu zmniejszonej produkcji energii jądrowej w europejskim regionie OECD. W szczególności produkcja energii jądrowej we Francji i Niemczech spadła odpowiednio o 22 proc. r/t-d i 49,8 proc. r/t-d.

     

    Energia elektryczna z paliw kopalnych

    Produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych była dość stabilna i wyniosła 492,6 TWh we wrześniu 2022 roku, co oznacza nieznaczny wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W pierwszych trzech kwartałach br. produkcja z węgla spadła o 3 proc. lub 48,8 TWh r/t-d, co było spowodowane głównie niższą produkcją w obu Amerykach OECD (-9 proc. r/d) i tylko częściowo zrekompensowane wyższą produkcją w krajach OECD w Europie (+ 7 proc. r-t-d). Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego wzrosła o 4,7 proc. lub 109,7 TWh r/t-d, przy czym pozytywny trend odnotowano we wszystkich regionach OECD.

     

     Źródło: IEA

    #OZE #PV #Fotowoltaika #Sektorwodny #Elektrowniajądrowa #Energiajądrowa

    Kategorie
    Fotowoltaika

    SolarEdge z wyróżnieniem za akcję edukacyjną „Anna łapie słońce”

    Zainicjowany przez SolarEdge projekt edukacyjny „Anna łapie słońce” ma na celu edukację młodych pokoleń i ułatwienie wszystkim – zwłaszcza dzieciom – zrozumienia, czym są odnawialne źródła energii oraz jak ważne są one dla środowiska naturalnego i przyszłości Ziemi. W ramach akcji powstała książka dla dzieci „Anna łapie słońce”, wydana w kilku krajach europejskich m.in. w Polsce. Publikacja w wersji drukowanej została rozesłana do szkół podstawowych i przedszkoli z Warszawy jako podarunek z okazji zakończenia roku szkolnego. Ważną częścią projektu było również krótkie video o tym samym tytule z głosem słynnej polskiej lektorki i dziennikarki – Krystyny Czubówny. Animowana historia małej dziewczynki, która postanowiła złapać słońce i rozświetlić wioskę, w której mieszka, mając nadzieję na zmianę świata na lepsze jest dostępna w serwisie YouTube na kanale SolarEdgePV. Książka oraz video zachęcają młode pokolenie do myślenia o zrównoważonym rozwoju już na wczesnym etapie życia, a także zwiększają świadomość w temacie energii słonecznej.

    „Historia Ani to historia każdego z nas, bo w końcu każdy ma w sobie coś z dziecka. Realizując projekt skierowany do najmłodszych chcieliśmy ułatwić im zrozumienie branży OZE, w szczególności przybliżyć zagadnienie energii słonecznej, oraz zaszczepić w nich chęć troski o środowisko naturalne. Wyróżnienie, które właśnie otrzymaliśmy potwierdza słuszność naszych działań i jest motywacją do dalszego rozwijania tego rodzaju projektów edukacyjnych. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy zaowocują w przyszłości realnymi działaniami proekologicznymi podejmowanymi przez naszą młodzież” – mówi Michał Marona, Country Manager SolarEdge Polska.

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Zielona energia z czarnej kopalni. Dawna niemiecka kopalnia węgla przeobrażona w farmę słoneczną

    Niemcy to państwo niemal przodujące w obszarze energii odnawialnej, które intensywnie wdraża systemy wytwarzające zieloną energię. Wzorem ekologicznych przedsięwzięć jest powstała na terenach niemieckiej kopalni odkrywkowej Klettwitz elektrownia fotowoltaiczna. Wybudowana w regionie Schipkau farma PV to jeden z kolejnych elementów tworzenia Energieparl Lausitz, znanego jako Łużycki Park Energii.

    Koncepcja parku energii w Niemczech została opracowana we współpracy firm GP Joule, Terravent Investments i Steinbock EE. Przedsiębiorstwa etapami realizują inwestycję na terenach dawnej kopali odkrywkowej Klettwitz.

    W pierwszej połowie roku do sieci przyłączono pierwszą część zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej. Ta farma PV nosi nazwę Klettwitz Nord i posiada moc 90 MW, osiąganą za pomocą ok. 183 tys paneli fotowoltaicznych. Instalacja rocznie ma produkować ok. 91,5 GWh energii elektrycznej. Obecnie rozpoczęła się realizacja kolejnej części inwestycji, zwanej Klettwitz Sud. Budowana farma PV będzie posiadała moc 80 MW. Jest to drugi z trzech planowanych parków w Łużyckim Parku Energii. Łącznie farmy mają osiągnąć moc nawet 300 MW.

    W zakres realizacji parku energetycznego planowana jest również budowa elektrolizera wykorzystującego energię słoneczną z farm  PV , a także stacji tankowania wodorem. Rozpoczęcie prac założono na 2023 rok. Jak informuje prezes zarządu GP Joule, Ove Petersen – „ Fakt, że produkujemy w Łużycach zielony wodór z energii słonecznej do zasilania transportu wolnego od dwutlenku węgla sprawia, że zwrot energetyczny jest namacalny w dosłownym znaczeniu tego słowa”.

    Łużyce to teren niezwykle pożądany przez przedsiębiorców i inwestorów z branży OZE. Kolejne plany wobec obszaru ma firma LEAG, która zamierza zrealizować tam  projekt GigawattFactory. Zgodnie z założeniami do 2030 roku na tym terenie ma powstać największy w Niemczech park OZE, którego łączna moc wyniesie 7 GW.

     

     

    #OZE #energia #energetyka #fotowoltaika #innowacje #Niemcy #farmaPV

    Kategorie
    OZE

    Kolejny rekord w rękach Chińczyków. Na terenie Chin powstała największa turbina wiatrowa

    Prezentowana przez chińskiego producenta Goldwind gondola jest przeznaczona do wznoszenia morskich elektrowni wiatrowych. Charakteryzuje ją wyjątkowo duża moc nominalna sięgająca 16 MW, a ponadto ma być zamontowana na wysokości 146 metrów. Zgodnie z projektem średnica łopat wirnika przedstawionej instalacji ma wynieść  252 metrów. Firma zaplanowała produkcję swoich największych turbin wiatrowych we własnej fabryce w leżącej w południowo-wschodniej części Chin, prowincji Fujian. Przedsiębiorstwo nie wyklucza jednak rozszerzenia produkcji i uruchomienia kolejnego punktu poza granicami Chin. Pod uwagę brana jest obecnie Brazylia. Pracująca tam fabryka pozwoliłaby obsługiwać rynek  Ameryki Południowej.

    Rekord największej pod względem mocy turbiny wiatrowej do tej pory należał do duńskiego producenta Vestas. Projekt cechowała moc 15 MW oraz średnica łopat wirnika  wynosząca 236 metrów. Niebawem  firma zainstaluje prototyp turbiny, który zgodnie z założeniami ma generować średnio ok. 80 Gwh energii elektrycznej rocznie.

    Pozostali producenci wytrwale walczą w „wyścigu” na największą turbinę i nie pozostawiają miana lidera na długo. Obecny rekord chińskiego producenta Goldwind już wkrótce może przejąć jego krajowy konkurent – CSSC Haizhuang. Firma poinformowała, że do końca tego roku wybuduje elektrownie wiatrową, która osiągnąć może nawet 16,7 MW. Chiński producent na tym nie poprzestaje i już zapowiada prace nad budową turbiny wiatrowej o imponującej mocy 18 MW oraz 260 metrów średnicy łopat wirnika.

     

    #OZE #energetyka #energia #Chiny #turbinawiatrowa #energetykawiatrowa

    Kategorie
    Fotowoltaika

    EIT InnoEnergy pokieruje Europejskim Sojuszem Przemysłu Fotowoltaicznego

    9 grudnia br. EIT InnoEnergy – europejski fundusz będący siłą napędową inwestycji w zrównoważoną energię, wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej – został wyznaczony przez Komisję Europejską do pełnienia zadań Sekretariatu Europejskiego Sojuszu Przemysłu Fotowoltaicznego. Wraz z EIT InnoEnergy w komitecie sterującym Sojuszu zasiądą organizacje: SolarPower Europe i European Solar Manufacturing Council.

    EIT InnoEnergy będzie wspierać realizację strategii UE w obszarze fotowoltaiki poprzez dalszy rozwój, obniżanie ryzyk oraz zwiększanie inwestycji w całym łańcuchu wartości sektora PV w Europie. Pozwoli to wzmocnić pozycję konkurencyjną przemysłu fotowoltaiki w kontekście gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię słoneczną w Europie i na całym świecie. Celem Sojuszu i Komisji Europejskiej jest osiągnięcie poziomu 30 GW mocy rocznie do 2025 roku, co przełoży się na dodatkowych 60 mld euro PKB i ponad 400 tys. nowych miejsc pracy (bezpośrednio i pośrednio) w Europie.

    Wiele krajów poza Unią Europejską udziela ogromnego wsparcia branżom czystych technologii i przyciąga do siebie podmioty z Europy. UE musi wzmocnić swoje działania inwestycyjne i otoczenie regulacyjne, aby nasze moce produkcyjne w obszarze czystych technologii mogły rosnąć, tworzyć nowe miejsca pracy w Europie i być konkurencyjne w skali świata. Nowy Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego to kluczowa inicjatywa mająca na celu zmniejszenie zależności oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych technologii fotowoltaicznych w UE do 30 GW rocznie do 2025 roku w całym łańcuchu wartości”. – podkreślił podczas inauguracji Sojuszu Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

     

    Sojusz zrealizuje strategiczny plan składający się z siedmiu punktów i obejmujący kluczowe obszary inwestycji w moce produkcyjne PV w Europie. Priorytetem Sojuszu będzie wzmocnienie finansowania publicznego i prywatnego dla europejskich projektów z sektora PV. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu istniejących i nowych europejskich instrumentów finansowania, w szczególności bieżącej rundy Funduszu Innowacji, środków REPowerEU w ramach krajowych planów odbudowy oraz wkładu Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zwiększanie mocy zainstalowanej czystych technologii w UE w kontekście REPowerEU.

    Aktywność Sojuszu będą też nakierowana na zapewnienie stabilnych, równych warunków do rozwoju oraz wzmacnianie popytu na konkurencyjne, efektywne i zrównoważone produkty i systemy PV. Sojusz będzie działał na rzecz szybkiego wdrożenia wymogów ekologicznego projektowania systemów i produktów PV oraz w zakresie zamówień publicznych. Ważnym wyzwaniem będzie też odpowiedź na rosnący popyt na kompetencje w nowej branży poprzez uruchomienie Europejskiej Akademii Sojuszu Przemysłu Fotowoltaicznego.

    Przewodząc realizacji projektu, EIT InnoEnergy wykorzysta swoje szerokie doświadczenie w zarządzaniu Europejskim Sojuszem Baterii (EBA). Po wdrożeniu EBA w 2017 roku, EIT InnoEnergy stworzył plan rozwoju przemysłowego łańcucha wartości, łącząc ludzi i zasoby wymagane do przyspieszenia wzrostu i skalowania.

    Jesteśmy zaszczyceni przyznaniem nam wiodącej roli w rozwoju Europejskiego Sojuszu Przemysłu Fotowoltaicznego. Tak jak w przypadku sektora baterii, dla którego działamy w ramach EBA, chcemy wzmocnić sektor fotowoltaiki poprzez budowę łańcucha wartości oraz sieci partnerów. Chcemy przyśpieszyć rozwój projektów w całym łańcuchu wartości sektora PV z korzyścią do obywateli UE” – stwierdził Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy.

     

    Jako Sekretariat Sojuszu, EIT InnoEnergy będzie ułatwiać współpracę biznesową i przemysłową w całym łańcuchu wartości sektora PV, kierować wdrażaniem strategicznego planu działań przemysłowych, zarządzać relacjami z członkami, zbierać i rozpowszechniać informacje o rynku, zarządzać komunikacją oraz prowadzić platformę biznesową i inwestycyjną Sojuszu.

    Jako kluczowi interesariusze branżowi, SolarPower Europe i European Solar Manufacturing Council dołączą do EIT InnoEnergy w komitecie sterującym Sojuszu. Członkowie komitetu sterującego będą wspólnie nadzorować realizację prac Sojuszu oraz organizację Europejskiego Forum Fotowoltaiki – ważnego wydarzenia, będącego corocznym forum dyskusji na wysokim szczeblu politycznym.

     

    #OZE #PV #Fotowoltaika #UE

    Kategorie
    Elektromobilność

    Ceny prądu rosną. Czy zatem korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?

    Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) szacuje, że wzrost cen za energię w przypadku gospodarstw domowych w przyszłym roku może wynieść kilkadziesiąt procent. Mowa więc o podwyżkach wynoszących – w zależności od zużycia – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

    Według dostępnych danych GUS (za rok 2018), arytmetyczna średnia rocznego zużycia prądu w polskich gospodarstwach domowych to 2 375 kWh. To nieco więcej niż wskazywany przez ustawodawcę górny limit 2 000 kWh, które w przyszłym roku mają być objęte zamrożeniem cen zgodnie z Tarczą Solidarnościową opracowaną przez rząd.

     

    Ile prądu potrzebuje elektryk?

    Wyżej wymieniona średnia rocznego zużycia prądu odbiega od rzeczywistości, jeśli weźmiemy pod uwagę grupę właścicieli aut elektrycznych.

    Samochód elektryczny średniej klasy dysponuje najczęściej baterią o pojemności ok. 40-60 kWh. Pozwala to na przejechanie – w zależności od stylu jazdy, warunków na drodze i samej trasy – ok. 200-350 kilometrów. Można zatem przyjąć, że przeciętny elektryk w trakcie ekonomicznej jazdy zużywa około 18 kWh na 100 kilometrów.

    Z kolei, jak wynika z danych opracowanych w ramach wspieranego przez Komisję Europejską projektu Odysee-Mure, średni dystans, który pokonuje rocznie każdy zarejestrowany w Polsce samochód wynosi nieco ponad 8 600 kilometrów. W związku z czym można założyć, że statystyczne auto elektryczne zużywa ok. 1 550 kWh energii rocznie, a to zaledwie 450 kWh mniej niż wynosi roczny limit zużycia gwarantujący brak podwyżek cen dla gospodarstwa domowego.

    „W rzeczywistości pod uwagę należy wziąć także skalę strat, które mają miejsce w trakcie procesu ładowania. Zależy ona od wielu czynników, wśród których wyróżnić można: model auta, jego eksploatację, temperaturę akumulatora czy moc ładowarki wraz z jakością oraz przekrojem przewodów elektrycznych wykorzystanych w instalacji. Sumarycznie straty te mogą sięgać nawet 30 proc. zużywanej energii elektrycznej” – wyjaśnia Emilia Wysocka, Sustainability Product Manager, Schneider Electric.

    Oznacza to, że samochód elektryczny, który „w warunkach laboratoryjnych” powinien rocznie zużyć 1 550 kWh, w codziennej eksploatacji może potrzebować nawet 465 kWh więcej. Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące stawki za 1 kWh energii dla gospodarstw domowych (taryfa G-11), mówi się o dodatkowym rocznym wydatku sięgającym ok. 290-360 złotych rocznie. Takich strat można jednak uniknąć. Co więcej, można wdrożyć szereg rozwiązań, które sprawią, że nawet po podwyżkach cen energii jazda autem elektrycznym nadal będzie znacznie tańsza niż samochodem spalinowym.

     

    Co zrobić, by płacić mniej?

    Chcąc ograniczyć wielkość strat związanych z ładowaniem pojazdu elektrycznego i uwzględnić potrzebę generowania oszczędności, należy pamiętać o kilku zasadach:

    • Nie rekomenduje się ładowania samochodu ze zwykłego gniazdka domowego – to nie tylko czasochłonne, ale i energochłonne, bo straty energii w tym wypadku sięgają nawet kilkunastu procent
    • Należy zadbać o jakość i odpowiedni przekrój przewodów elektrycznych
    • Wykorzystywana stacja ładowania powinna być urządzeniem bezpiecznym i wysokiej jakości
    • Istotne jest, by proces ładowania rozpocząć bezpośrednio po skończonej jeździe, kiedy bateria jest jeszcze ciepła, zwłaszcza zimą – pozwoli to uniknąć strat związanych z potrzebą ogrzania baterii
    • Korzystnym rozwiązaniem może być również wykorzystanie taryfy dwustrefowej i ładowanie pojazdu poza tzw. szczytem, kiedy jest najtaniej. Większość dostępnych taryf dwustrefowych to niższe ceny prądu w godzinach nocnych (między 22:00 a 6:00) oraz w ciągu dnia (najczęściej między 13:00 a 15:00)

     

    Ładowanie auta w warunkach domowych

    Jak przekonują branżowi eksperci, w warunkach domowych najlepiej sprawdzają się nowoczesne ładowarki typu wallbox, które pozwalają ograniczać straty w sieci do minimum. Te mogą dysponować różną mocą. Najczęściej spotykane warianty to 3,7 kW, 7,4 kW bądź 11 kW. Warto pamiętać, że nie zawsze im większa moc, tym szybsze ładowanie auta. W celu określenia szybkości ładowania niezbędne jest uzyskanie wiedzy na temat pojemności baterii, mocy ładowarki pokładowej oraz stacji ładowania, do jakiej zakupu dąży kierowca pojazdu elektrycznego.

    Ładowarki o dużej mocy (powyżej 24kW DC) nie znajdą zastosowania w warunkach domowych ze względu chociażby na przewody w instalacji elektrycznej czy ograniczenia maksymalnej mocy przyłączeniowej – jej przekroczenie wiąże się dla konsumenta z naliczeniem kar.

    Wybierając ładowarkę do samochodu elektrycznego, warto sięgnąć po nowoczesne urządzenie z najwyższej półki. Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, posiada w swojej ofercie wygodną i prostą w obsłudze serię ładowarek EVlink Home. Przeznaczone są one w głównej mierze do użytku dla jednorodzinnych gospodarstw domowych i są dostępne w trzech wariantach mocy: 3,7 kW, 7,4 kW oraz 11 kW zarówno w wersji z kablem, jak i gniazdem. Urządzenia te mogą pracować w ekstremalnych temperaturach od -30 do nawet 50 stopni Celsjusza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich istotną wartością jest także łatwy ścienny montaż oraz niczym nieograniczony dostęp do stacji ładowania EVlink Home.

    „Dzięki zastosowaniu razem z ładowarką Peak Controllera montowanego w rozdzielnicy elektrycznej, możliwe jest inteligentne zarządzanie obciążeniem, w efekcie czego moc dostarczana do ładowania auta jest dostosowywana w sposób ciągły do tego, jakie jest w danej chwili zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Wszystko po to, aby uniknąć wyzwalania zabezpieczeń czy kar za przekroczenie mocy przyłączeniowej” – wyjaśnia Emilia Wysocka, Sustainability Product Manager, Schneider Electric.

    Finalnie, za sprawą wdrożenia zasad inteligentnego ładowania auta elektrycznego, możliwe jest utrzymanie kosztów eksploatacji na poziomie maksymalnie kilkunastu złotych za każde przejechane 100 km – i to nawet po mających nastąpić w przyszłym roku podwyżkach. To wciąż znacznie mniej niż w przypadku aut napędzanych silnikiem benzynowym lub diesla, gdzie 100 km jazdy to średni koszt rzędu 40-60 zł.

    Kategorie
    OZE

    URE podjęło decyzję o zmianie stawki opłaty OZE

    Według wypowiedzi Urzędu Regulacji Energetyki, w 2023 roku z rachunku za energię elektryczną zniknie jedna opłata, ponieważ Prezes URE poinformował w komunikacie prasowym o obniżeniu stawki opłaty OZE. W bieżącym roku opłata OZE wynosiła 0,90 zł za 1 MWh. Natomiast według nowej stawki w 2023 roku w zależności od zużycia energii elektrycznej, opłata może wahać się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych miesięcznie w przypadku dwuosobowej rodziny.

    Urząd Regulacji Energetyki podkreślił, że na obniżenie stawki opłaty OZE do poziomu zerowego w przyszłym roku miało wpływ kilka czynników. Jak wyjaśniono, kluczowym z nich było kształtowanie się indeksu TGeBase na Towarowej Giełdzie Energii na poziomie przewyższającym nie tylko ceny ofertowe, lecz okresowo także referencyjne.

    „Na obniżenie stawki opłaty OZE do poziomu zerowego w 2023 roku miało wpływ kilka czynników. Kluczowym było kształtowanie się indeksu TGeBase na Towarowej Giełdzie Energii na poziomie przewyższającym nie tylko ceny ofertowe, lecz okresowo także referencyjne. Taka sytuacja przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia, jakie jest wypłacane wytwórcom przez Zarządcę Rozliczeń.” – podaje URE w komunikacie.

    „Taka sytuacja przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia, jakie jest wypłacane wytwórcom przez Zarządcę Rozliczeń. Istotna jest równie specyfika tego rynku: produkcja energii w systemie aukcyjnym oraz dołączanie do niego kolejnych wytwórców to proces stopniowy, będący konsekwencją przyjętego terminarza realizacji inwestycji. Nie mamy zatem jeszcze maksymalnej zadeklarowanej produkcji energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje” – wskazał Urząd.

    Dodano także, że w ostatnim czasie wskaźnik TGeBase przekracza nawet 1 000 zł za 1 MWh. Oznacza to, że Zarządca Rozliczeń wypłaca coraz mniejsze wyrównania wytwórcom.

     

    #OZE #Energia #Cenyenergii #Prąd #URE

     

    Zdjęcie: Business Insider

    Kategorie
    OZE

    Nowa ustawa w sejmie w zakresie walki z kryzysem gazowym i wysokimi cenami!

    Przypomnijmy, że polski rząd jakiś czas temu stworzył system wspierający końcowych odbiorców energii elektrycznej stwarzając tym samym tarczę antykryzysową. Ustawa ta jest już wdrożona i skupia się na systemie dodatków, a także mrożeniu cen energii elektrycznej dla zużycia energii na poziomie 2 tys. kW dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Z kolei w przypadku dużych rodzin i rolników są to 3 tys. kW.

    Nowa ustawa, tym razem ma wesprzeć obywateli podczas kryzysu gazowego. Jak oznajmił Wiceminister Klimatu i Środowiska, ustawa ma blokować cenę gazu na poziomie cen tegorocznych ca cały 2023 rok. Cena ta ma wynosić 200,17 zł netto. Jest to ważna informacja w świetle tego, że VAT ponownie wraca do poziom 23 proc. Jest to związane z polityką Unii Europejskiej w zakresie wspólnego rynku tj. wyrównania poziomu podatku VAT, który dla energii elektrycznej, czy gazu powinien być na pełnym poziomie.

     

    Do kogo skierowana jest ustawa?

    W ustawie gazowej zostaną zamrożone ceny energii za gaz dla:

    • Obiorców indywidualnych i gospodarstw domowych
    • Instytucji państwowych tj. m.in. placówek medycznych
    • Instytucji wrażliwych

    Beneficjentami mają być również gospodarstwa domowe, które są najgorzej uposażone tj. o najniższych dochodach, gdzie dochód na jednego członka rodziny wynosi do 1 500 zł. Ulgę dostaną także jednoosobowe gospodarstwa domowe, gdzie dochód wynosi 2 100 zł.

    Uwaga:
    Te gospodarstwa będą mogły ubiegać się o zwrot podatku VAT na podstawie wystawionej faktury przez dostawcę gazu. W tym celu takie gospodarstwa będą zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku.

     

    Ustawa niesie za sobą również konsekwencje, jakimi są straty ok. 30 mld zł w skali roku, na co składają się wszyscy obywatele kraju.
    Poniżej odsyłamy do całego wywiadu z Wiceministrem Klimatu i Środowiska:
    IPolitycznie. 

    W związku z powyższym, jesteśmy ciekawi Państwa opinii w zakresie wprowadzenia nowej tarczy antykryzysowej. Zapraszamy do dyskusji na nasze media społecznościowe tj. Facebook oraz LinkedIn.

     

    #OZE #Ustawa #Zamrożeniecen #Cenygazu #Dofinansowanie #Wsparcie #Gaz #UE #KPO

    Kategorie
    OZE

    Terra Cloud i Schneider Electric łączą siły, aby przyspieszyć zrównoważony rozwój centrów danych

    Już teraz Terra Cloud korzysta z gotowego rozwiązania z oferty EcoStruxure dla centrów danych od Schneider Electric, które umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej w całym kampusie. W kolejnych krokach, w ramach realizacji strategii „net zero”, firma planuje przejść na zasilanie w 100 proc. energią odnawialną pochodzącą z lądowych elektrowni wiatrowych i fotowoltaiki (PV), a w ramach nowej koncepcji testowej sprawdzi zalety technologii zanurzeniowego chłodzenia cieczą na poziomie obudowy.

     

    Lokalny lider zmiany

    Terra Cloud, Wortmann AG, to centrum danych o wysokiej odporności i mocy 5MW zlokalizowane w Hüllhorst w północno-zachodnich Niemczech. Firma świadczy szeroki zakres usług o znaczeniu krytycznym dla chmury oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w tym usługi kolokacji i hostingu, infrastrukturę jako usługę (IaaS) oraz oprogramowanie jako usługę (SaaS), przechowywanie, odzyskiwanie danych po awarii (ang. disaster recovery) i tworzenie kopii zapasowych.

    Przedsiębiorstwo dzięki strategicznemu partnerstwu ze Schneider Electric wdrożyło jedno z najbardziej energooszczędnych kolokacyjnych centrów danych w regionie i w ciągu ostatnich 10 lat odnotowało zwiększony popyt zarówno ze strony partnerów, jak i klientów, na usługi w chmurze oraz usługi hostowane. Obecnie, gdy koszty energii gwałtownie rosną, firma dostrzegła kluczową możliwość zwiększenia efektywności operacyjnej i energetycznej w swoim centrum danych. Dzięki nowemu podejściu, przy przenoszeniu danych i usług do obiektów hostowanych, klienci Terra Cloud mają szansę na oszczędności rzędu 20-30 proc.

     

    Droga ku wydajności oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju

    Chcąc zapewnić najwyższy poziom odporności i wydajności, Terra Cloud jako pierwszy dostawca kolokacji w Europie wdrożył zasilacz awaryjny (UPS) Galaxy VL Schneider Electric z akumulatorami litowo-jonowymi. Wykorzystują one opatentowany tryb eConversion, który zapewnia 99 proc. sprawności energetycznej bez obniżania efektywności. Firma zajmuje się również odnawianiem i recyklingiem rozwiązań technologicznych w swoich centrach danych, zapewniając ponowne wykorzystanie serwerów i komponentów infrastruktury.

    Terra Cloud wykorzystuje architekturę Schneider Electric EcoStruxure dla centrów danych, aby zapewnić większą wydajność obiektu. Obejmuje ona szafy i moduły PDU APC NetShelter SX, rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, systemy chłodzenia InRow i agregaty chłodnicze Uniflar, a także systemy EcoStruxure IT Data Center Expert i Data Center Operations DCIM ze zintegrowanym systemem zarządzania budynkami (BMS), zapewniającym wgląd i monitorowanie w czasie rzeczywistym.

    W ramach nowej strategii zrównoważonego rozwoju firma planuje wykorzystać moc lądowej energii wiatrowej i słonecznej, przechodząc od mieszanki 80 proc. zasobów odnawialnych i 20 proc. zasobów ograniczonych do zasilania w 100 proc. energią odnawialną. Ponadto, we współpracy ze Schneider Electric, organizacja opracuje i wdroży koncepcję testową, aby sprawdzić efektywność energetyczną i korzyści dla zrównoważonego rozwoju płynące z zastosowania technologii zanurzeniowego chłodzenia cieczą na poziomie obudowy.

    Nasze podstawowe wartości w Terra Cloud od zawsze opierają się na odporności, wydajności i wiodących w branży usługach, dlatego spoczywa na nas obowiązek dalszego podnoszenia poprzeczki w zakresie energii i zrównoważonego rozwoju” – powiedział Martin Klein, CEO Terra Cloud, (Wortmann AG).
    Dzięki współpracy ze Schneider Electric będziemy pilotować wykorzystanie chłodzenia cieczą w celu poszukiwania większej wydajności, a także współpracować z naszym lokalnym ekosystemem, aby zapewnić, że energia, którą wykorzystujemy jest niezawodna, pochodząca z odnawialnych źródeł i wykorzystywana w sposób w pełni zrównoważony.”

    Odporność, wydajność i zrównoważony rozwój stały się centralnymi punktami naszej branży i jest niezwykle ważne, abyśmy analizowali wszystkie możliwości w celu osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto” – powiedział Vincent Barro, VP Secure Power Division, Schneider Electric DACH.
    Od samego początku współpracowaliśmy z Terra Cloud, aby wspierać projekt i odpowiadać na wymagania dotyczące wydajności ich kampusu. Jesteśmy optymistycznie nastawieni co do dalszego rozwoju naszego partnerstwa – zwłaszcza teraz, gdy nasi partnerzy wykonują ten ważny kolejny krok na swojej drodze do zrównoważonego rozwoju.”

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga