WROMPA - wdrożenie systemu pompa ciepła we Wrocławiu - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  WROMPA – wdrożenie systemu pompa ciepła we Wrocławiu

  Patrycja Suder, 17.11.2022 r. godz. 13:25

  Dekarbonizacja kraju nie jest łatwym procesem, a im bardziej uzależniony od surowców kopalnych jest region, tym jest trudniejsza jej realizacja. Mimo to konieczne jest wprowadzenie fundamentalnych zmian ich funkcjonowania. Takie zmiany już wkrótce czekają wrocławski system ciepłownictwa, a pomoże w tym Wrompa.

  Wrocławski system ciepłownictwa funkcjonuje w pełni wykorzystując węgiel, jednak już niedługo doczeka się ekologicznej modernizacji. Na terenie Wrocławia w 2024 r. zostanie uruchomiona instalacja do pozyskiwania ciepła ze ścieków. Nowy system, noszący nazwę Wrompa, zostanie zlokalizowany na terenie przepompowni ścieków Prot Południe. Projekt będzie realizowany we współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz spółki Fortum. Jego rozpoczęcie zapowiedziano na początek przyszłego roku. Jest to instalacja inspirowana obecnie działającymi w norweskim Oslo, a także w mieście Espoo w Finlandii.

  „Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.” – komentuje inwestycję – Prezes Fortum, Piotr Górnik.

  Jak twierdzi Prezes zarządu MPWiK SA we Wrocławiu, Witold Ziomek – „ Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego, z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.”

  W związku z tym we Wrocławiu przewidziano zastosowanie tzw. Wrompy, która zasilana będzie w pełni energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Dzięki niej możliwe będzie ograniczenie produkcji energii do celów grzewczych z węgla na poziomie 364 GJ rocznie. To przekłada się na redukcję emisji CO2 w wysokości niemal 35 tysięcy ton.

  „Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian.” – podkreśla Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur.

   

  #pompaciepła #OZE #energia #energetyka #ciepło #energiacieplna

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga