Każdy Polak otrzyma dofinansowanie za prąd - zasady nowej ustawy - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Każdy Polak otrzyma dofinansowanie za prąd – zasady nowej ustawy

  Paulina Molenda, 30.09.2022 r. godz. 13:45

  Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Spowodowane jest to sytuacją na rynku energii elektrycznej. Projekt ustawy został przedłożony przez Ministra Klimatu i Środowiska.

  OZE  

  Od 1 stycznia 2023 roku, rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie ma objąć wszystkie gospodarstwa domowe w całej Polsce. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Wyższy limit tj. do 2,6 tys. kWh ma objąć osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników ten limit wyniesie do 3 tys. kWh.
  Ponadto dla gospodarstw domowych, które korzystają z energii elektrycznej w celach ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, ma zostać wprowadzony specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1 500 zł.

  Co w przypadku przekroczenia limitu?

  Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu odpowiedniego zużycia tj. 2 tys. kWh, 2,6 tys. kWh lub 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku. Z kolei w przypadku ofert wolnorynkowych, według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
  Oznacza to, że każda polska rodzina, w tym również ta, która zużywa przykładowo 2,7 kWh rocznie, skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 roku.

  Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie i wsparcie dla gospodarstw domowych rząd ma przeznaczyć ok. 23 mld zł.


  Dodatek elektryczny

  Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, ma zostać wprowadzony jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku wyniesie 1 000 zł. Natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej przekraczającego 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1 500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Na to rozwiązanie rząd ma przeznaczyć ok. 1 mld zł.

  Upust dla gospodarstw oszczędzających energię

  Rząd chce zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Dlatego gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli tylko ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie to będzie funkcjonować już od 1 października 2022 roku. Wartość upustu ma wynieść 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

   

  Źródło: gov.pl

   

  #OZE #MKiŚ #Oszczędność #Prąd #Pompyciepła #Dofinansowanie #Upust #Energia

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga