lipiec 2025 - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Kategorie
    Magazyny energii

    Amerykanie przejmują największą fabrykę magazynów energii w Europie. Produkcja w Gdańsku ruszy ponownie

    Strategiczna inwestycja w europejski rynek energii

    Zakład Dwa ESS o powierzchni 25 tys. m² rozpoczął działalność w 2023 roku. Jego obecna zdolność produkcyjna wynosi do 6 GWh, a potencjał rozbudowy pozwala osiągnąć poziom ponad 10 GWh rocznie. Fabryka, korzystająca z odnawialnych źródeł energii, posiada portfel zamówień sięgający 2026 roku.

    Dzięki przejęciu przez Lyten, zakład zyska nową rolę – stanie się centrum wdrażania innowacyjnych baterii litowo-siarkowych, które nie wymagają surowców takich jak nikiel, mangan, kobalt czy grafit. To oznacza również niezależność od geopolitycznych ryzyk związanych z łańcuchami dostaw.

    „Europejscy klienci jasno mówią, że chcą systemów magazynowania energii produkowanych w Europie. Gdańsk jest idealnym miejscem, aby spełnić to zapotrzebowanie” – podkreślił Lars Herlitz, współzałożyciel Lyten.

     

    Baterie litowo-siarkowe – technologia przyszłości

    Lyten to lider w produkcji nowej generacji baterii, które wykorzystywane są już m.in. w dronach, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy w koncepcyjnym samochodzie Halcyon marki Chrysler. Przejęcie gdańskiego zakładu umożliwi firmie znaczące zwiększenie zdolności produkcyjnych na rynku europejskim, w którym systemy BESS są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem branży energetycznej.

     

    Kontynuacja misji Northvolt

    Decyzja Northvolt o sprzedaży części swojego biznesu w Polsce to efekt strategicznego przeglądu oraz procesów upadłościowych. Jednocześnie firma podkreśla, że Lyten kontynuuje misję zrównoważonego rozwoju europejskiego przemysłu baterii.

    „Lyten wprowadza do Europy produkcję systemów BESS i baterii litowo-siarkowych, co pozwala wyeliminować potrzebę stosowania krytycznych surowców i budować przemysł oparty na lokalnych zasobach” – skomentował Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland.

    Rozwój systemów BESS ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji sieci energetycznych, obsługi centrów danych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Magazynowanie energii to dziś nie tylko element infrastruktury wspierający odnawialne źródła energii, ale także filar w transformacji sektora energetycznego. W grudniu 2024 roku Lyten podpisało list intencyjny z amerykańskim bankiem EXIM o wartości 650 mln dolarów na rozwój eksportu systemów BESS do krajów rozwijających się.

    Dla Polski przejęcie fabryki Dwa ESS to szansa na powrót do produkcyjnego łańcucha dostaw nowoczesnych technologii energetycznych, a dla Gdańska – istotny impuls gospodarczy i technologiczny.

     

    #Lyten #Northvolt #Gdańsk #MagazynyEnergii #BESS #TransformacjaEnergetyczna #OZE #BaterieLitowoSiarkowe #Energetyka #TechNews #InwestycjeUSA

    Kategorie
    OZE

    Meta podwaja wolumen czystej energii – 791 MW z nowych kontraktów z Invenergy

    Ponad 1,8 GW w ramach długoterminowego partnerstwa

    Nowe umowy zwiększają całkowitą zakontraktowaną moc między Meta a Invenergy do ponad 1,8 GW. Dotychczas Meta posiadała 1000 MW zakontraktowanej energii odnawialnej od tego dostawcy. Około 740 MW z nowej puli powstanie w stanie Ohio, a energia z tych inwestycji zostanie wprowadzona do sieci lokalnej. Meta zachowa prawo do przypisanych certyfikatów czystej energii, co wspiera jej neutralność emisyjną.

     

    Sztuczna inteligencja potrzebuje czystej energii

    Rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji to jeden z priorytetów Meta. Jak podkreśla Urvi Parekh, szefowa działu globalnej energii w firmie, realizacja tej strategii wymaga stabilnych i niskoemisyjnych źródeł zasilania.

    „Koncentrujemy się na realizacji naszych ambicji związanych ze sztuczną inteligencją – a do tego potrzebna jest czysta, niezawodna energia.”

    Podobnego zdania jest przedstawiciel Invenergy, Ted Romaine, który zaznaczył, że zielona energia to fundament przyszłej infrastruktury technologicznej i niezależności energetycznej USA.

     

    Cztery nowe projekty – różne źródła, różne stany

    Zgodnie z ogłoszonymi planami, nowe centra wytwarzania energii odnawialnej powstaną w trzech stanach:

    • Yellow Wood Solar Energy Center (Ohio) – 300 MW (start: 2027)
    • Pleasant Prairie Solar Energy Center (Ohio) – 140 MW (start: 2027)
    • Decoy Solar Energy Center (Arkansas) – 155 MW (start: 2027)
    • Seaway Wind Energy Center (Teksas) – 196 MW (start: 2028)

    Inwestycje te odpowiadają na potrzeby energetyczne Meta związane z nowymi centrami danych oraz z intensywnym rozwojem AI.

    Zawarcie czterech nowych kontraktów to krok w kierunku transformacji energetycznej Meta, która dąży do pełnej dekarbonizacji swojej działalności. Pozyskiwana energia zabezpiecza operacyjne potrzeby firmy, ale również wspiera lokalne sieci elektroenergetyczne i wzrost gospodarczy w regionach inwestycji.

     

    Źródło: Invenergy, Enerad

    #Meta #AI #OZE #EnergiaOdnawialna #CentraDanych #Fotowoltaika #Wiatraki #NetZero #ZielonaTransformacja #USA

    Kategorie
    OZE

    POLOmarket wdroży nowoczesny system recyclingu

    Wdrożenie jest owocem współpracy POLOmarketu z firmą RVM Systems Polska, która specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie recyklingu.

    Wprowadzenie systemu RVM znacznie ułatwi naszym klientom recycling opakowań w ramach systemu kaucyjnego – deklaruje Anita Tołysz, Członek Zarządu, Dyrektor rewizji i compliance. – Urządzenia, które niedługo pojawią się w ponad 200 naszych sklepach są intuicyjne i proste w obsłudze, umożliwiając efektywny zwrot i przetwarzanie opakowań – dodaje Anita Tołysz.

    Grupa POLOmarket to największa polska sieć supermarketów. Tworzą ją spółki detaliczne prowadzące sklepy, a także spółka logistyczno-zakupowa dysponująca dwoma centrami logistycznymi. Firma rozpoczynała działalność w 1997 roku z 27. sklepami. Dziś jest to 260 nowoczesnych placówek na terenie całej Polski, z obrotem blisko 3,0 mld złotych rocznie. Sklepy sieci POLOmarket odwiedza miesięcznie ponad 8 mln Klientów. Obecnie POLOmarket daje zatrudnienie 4700 osobom.

     

    #Recykling #POLOmarket

    Kategorie
    OZE

    Innowacyjny model Spółdzielni Energetycznych ma szansę odmienić lokalny rynek OZE

    Lokalne Spółdzielnie Energetyczne to forma współpracy, w której mieszkańcy, samorządy  i firmy wytwarzają, konsumują i zarządzają energią odnawialną na własnych zasadach. Uczestnictwo w spółdzielni pozwala:

    • znacząco obniżyć rachunki za prąd (nawet o kilkadziesiąt procent),
    • zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostawców,
    • reinwestować oszczędności w lokalne potrzeby,
    • budować bezpieczeństwo energetyczne regionu.

    Polenergia

    Energia produkowana lokalnie z odnawialnych źródeł trafia bezpośrednio do okolicznych domów, firm i instytucji, a jej nadwyżki mogą być magazynowane lub odsprzedawane. To nie tylko sposób na realne oszczędności, ale również szansa na rozwój lokalnych społeczności i ochronę środowiska.

     

    Spółdzielnia energetyczna w praktyce

    Krajowa Izba Gospodarcza Społeczności Energetycznych poddała analizie przeciętne gospodarstwo domowe, w którym zużycie energii elektrycznej wynosi 3 000 kWh. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 3,6 kWp. Obecnie roczne koszty energii wynoszą 2 259 złotych. W przypadku przystąpienia do Lokalnej Spółdzielni Energetycznej, kwota ta mogłaby zostać zmniejszona do 1 157 złotych rocznie.

    Polenergia

    Polenergia

    *przykład na podstawie informacji dostarczonych przez Krajową Izbę Gospodarczą Społeczności Energetycznych

     

    Spore oszczędności widać również na przykładzie przedsiębiorstwa składającego się z 4 zakładów produkcyjnych znajdujących się na terenie sąsiadujących gmin. W każdej lokalizacji znajduje się instalacja fotowoltaiczna o mocy 150 kWp, używana na własne potrzeby. Roczne zużycie energii zakładów wynosi 465 MWh. Przedsiębiorstwa za energię elektryczną w skali 12 miesięcy płacą w sumie 265 600 złotych. W przypadku Lokalnej Spółdzielni Energetycznej ta kwota zmniejszyłaby się do 145 200 złotych.

    Polenergia

    Polenergia

    *przykład na podstawie informacji dostarczonych przez Krajową Izbę Gospodarczą Społeczności Energetycznych

     

    Synergia technologii, doświadczenia i społecznego zaangażowania

    Wspólne przedsięwzięcie Polenergii Fotowoltaika, DOEKO Group i LSE ma na celu upowszechnienie modelu Spółdzielni Energetycznych jako skutecznego narzędzia rozwoju energetyki obywatelskiej.

    Dla nas transformacja energetyczna to nie tylko megawaty i technologie, ale przede wszystkim konkretne korzyści dla ludzi i wspólnot. Jako jeden z największych dostawców instalacji OZE i magazynów energii w Polsce, z ogólnopolskim serwisem i doświadczeniem zdobytym w tysiącach realizacji, chcemy wspierać model, który daje realną sprawczość lokalnym społecznościom. Spółdzielnie energetyczne to przykład na to, że energia może być zarządzana wspólnie – z myślą o mieszkańcach, gminach i lokalnym biznesie. Wierzymy, że tylko partnerskie podejście pozwoli zbudować trwałą i odporną energetykę obywatelską mówi Przemysław Brzywcy, Prezes Zarządu Polenergia Fotowoltaika S.A.

    Transformacja energetyczna może dokonywać się oddolnie – tam, gdzie ludzie współpracują na rzecz wspólnego dobra, korzystając z czystej energii na preferencyjnych warunkach. Ten model to nie tylko tańsza energia dla uczestników, ale też impuls do lokalnych inwestycji i nowych miejsc pracy w sektorze OZE.

    Ta inicjatywa to dowód na to, że działając wspólnie możemy osiągnąć więcej” – komentuje Szymon Kozak, Prezes Zarządu LSE Sp. z o.o. – „Łączymy kompetencje, by spółdzielnie energetyczne stały się katalizatorem pozytywnych zmian na rynku energii. Dzięki temu mieszkańcy zyskują realne oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne, samorządy – nowe możliwości rozwoju, a wszyscy razem przyczyniamy się do ochrony klimatu poprzez zwiększenie udziału OZE.” – dodaje Kozak.

    Widzimy ogromny potencjał w modelu spółdzielni energetycznych – to realne wsparcie dla gmin i mieszkańców w procesie transformacji energetycznej. Cieszymy się, że razem z LSE Sp. z o.o. i Polenergią Fotowoltaika możemy budować nową jakość na rynku OZE” – podkreśla Krzysztof Sajdutka, Wiceprezes Zarządu DOEKO GROUP Sp. z o.o.

     

    Fundament długofalowej współpracy

    Podpisany list intencyjny stanowi punkt wyjścia do długofalowej współpracy trzech podmiotów, których know-how wzajemnie się uzupełnia. Polenergia Fotowoltaika wnosi doświadczenie w realizacji projektów OZE i serwisowaniu oraz dostarczaniu czystej energii. DOEKO Group specjalizuje się w tworzeniu i organizowaniu struktur spółdzielczych, a Lokalne Spółdzielnie Energetyczne zajmują się ich operacyjnym prowadzeniem i rozwojem.

    Połączenie sił jednego z największych w Polsce instalatorów fotowoltaiki i magazynów energii, doświadczonego organizatora projektów OZE oraz eksperta w zarządzaniu spółdzielniami energetycznymi to krok w kierunku zrównoważonej i społecznie zaangażowanej energetyki przyszłości. Wszystko po to, by zielona energia stała się dostępna dla lokalnych społeczności na niespotykaną dotąd skalę.

     

    #OZE #Polenergia

    Kategorie
    Fotowoltaika

    URE kontroluje prosumentów – pierwsze kary za niezgodne instalacje PV

    Setki nieprawidłowości – co wykazały kontrole?

    Kontrole Tauron Dystrybucja, przeprowadzone w 2023 roku, ujawniły ponad 1400 przypadków naruszeń w działających mikroinstalacjach prosumenckich. Najczęstsze problemy to:

    • przekroczenie zgłoszonej mocy instalacji – nawet kilkukrotne,
    • przekroczenia napięcia i niestandardowe zabezpieczenia,
    • rozplombowane układy pomiarowe,
    • instalacje magazynów energii bez zgłoszenia,
    • nieautoryzowane wyprowadzanie energii do sieci.

    W jednym z najbardziej jaskrawych przypadków prosument korzystał z instalacji składającej się z 450 paneli fotowoltaicznych, mimo że zgłosił tylko 53.

     

    URE interweniuje – pierwsze kary już zapadły

    Po otrzymaniu wyników inspekcji Taurona, URE wszczął 17 postępowań administracyjnych wobec prosumentów. Wszystkie dotyczą braku zgłoszenia zmian w mocy zainstalowanej mikroinstalacji – co zgodnie z przepisami powinno nastąpić w ciągu 5 dni od ich wprowadzenia.

    Do końca maja 2025 r. trzy sprawy zakończyły się decyzją. W dwóch przypadkach nałożono kary w wysokości 1000 zł, w jednym – odstąpiono od sankcji.

    URE zapowiada, że kontrole mogą zostać rozszerzone, ponieważ podobne nieprawidłowości mogą występować w całym kraju. Nielegalne działania prosumentów mają bowiem bezpośredni wpływ na stabilność i bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej.

     

    Dlaczego prosumenci są kontrolowani?

    Regulator podkreśla, że nadzór nad mikroinstalacjami nie ma na celu szykanowania użytkowników, ale utrzymanie równowagi w systemie energetycznym, który z każdym rokiem coraz mocniej opiera się na źródłach rozproszonych, takich jak fotowoltaika. Przekroczenia mocy lub napięcia mogą skutkować przeciążeniami i awariami, a niezgłoszone magazyny energii – zakłóceniami w pracy sieci.

     

    #Prosument #Fotowoltaika #URE #Energetyka #PV #OZE #KontroleURE #MagazynyEnergii #Tauron #PrawoEnergetyczne

    Kategorie
    Magazyny energii

    Na magazynach energii będzie można zarabiać – ministerstwo klimatu otwiera rynek

    Nowe zasady gry dla właścicieli magazynów

    Do tej pory tylko prosumenci wyposażeni w instalacje PV i magazyny energii mogli zyskać na przechowywaniu nadwyżek energii. Działo się tak dzięki systemowi net-billingu, który pozwala sprzedawać energię po dynamicznych stawkach w korzystnych godzinach. Inni odbiorcy – nawet jeśli posiadali magazyn – nie mogli energii do sieci oddać, a tym bardziej na tym zarabiać.

    Resort klimatu zamierza ten stan rzeczy zmienić. Nowe przepisy mają umożliwić wprowadzanie do sieci energii także przez osoby i firmy nieposiadające statusu prosumenta. W praktyce oznacza to, że właściciele przydomowych magazynów będą mogli:

    • kupować energię w niskich cenach (np. nocą),
    • magazynować ją lokalnie,
    • oddawać do sieci w godzinach szczytu – gdy ceny są najwyższe.

    To klasyczny model działania na rynku z dynamiczną taryfą, w którym magazyn energii staje się narzędziem zarówno oszczędności, jak i zarobku.

     

    Co się zmieni w prawie?

    Ministerstwo zapowiada doprecyzowanie przepisów dotyczących:

    • zakresu i warunków świadczenia usług elastyczności,
    • działalności tzw. agregatorów energii,
    • uprawnień właścicieli magazynów energii – niezależnie od statusu prosumenta.

    Wskazuje przy tym, że rosnąca liczba przydomowych magazynów wymaga dostosowania prawa i systemu wsparcia, tak by obejmował również tych uczestników rynku, którzy nie są właścicielami instalacji PV.

     

    Magazyny energii a bezpieczeństwo systemu

    Ministerstwo przypomina, że rozwój domowych magazynów energii to nie tylko korzyść finansowa dla konsumentów, ale również realne wzmocnienie krajowego systemu energetycznego. Magazyny pozwalają wypłaszczać profile zużycia i produkcji energii, co pomaga unikać przeciążeń w sieci w słoneczne dni i ułatwia bilansowanie mocy.

    To szczególnie ważne w kontekście rosnącego udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym i problemów z redysponowaniem mocy przy braku odbioru energii w godzinach szczytowej generacji.

     

    Nowy impuls dla rynku?

    Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, może zachęcić kolejne gospodarstwa domowe i firmy do inwestycji w magazyny energii – także bez konieczności zakupu paneli PV. To z kolei może uruchomić nową falę rozwoju technologii elastycznego zarządzania energią w Polsce i wesprzeć transformację energetyczną na poziomie lokalnym.

     

    Źródło: Portal Samorządowy, Gram w zielone

    #OZE #MagazynyEnergii #NetBilling #TransformacjaEnergetyczna #Energetyka #UstawaEnergetyczna #Prosument #ElastycznośćEnergetyczna #PrawoEnergetyczne #PolskaEnergii

    Kategorie
    OZE

    Fiskus odpuszcza limity finansowania farm wiatrowych i PV. Przełom podatkowy dla OZE

    Ograniczenia, które blokowały rozwój to już przeszłość

    Dotychczas projekty OZE, mimo że formalnie kwalifikowały się jako infrastruktura publiczna, nie mogły korzystać z wyłączenia z limitów kosztów finansowania dłużnego. Organy podatkowe utożsamiały bowiem pojęcie „interesu publicznego” wyłącznie z wąskim „celem publicznym” w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami. To prowadziło do niekorzystnych interpretacji i ograniczało skalę inwestycji.

     

    Sądy i fiskus uznają strategiczną rolę OZE

    Zmiana przyszła wraz z orzeczeniami sądów administracyjnych, które zaczęły traktować infrastrukturę publiczną szerzej i bardziej elastycznie – w kontekście prawa podatkowego. Dyrektor KIS w odpowiedzi zaczął prezentować nowe stanowisko, które uznaje farmy wiatrowe i PV za elementy infrastruktury strategicznej.

    Zgodnie z aktualnym podejściem, OZE zasila lokalne społeczności, wspiera transformację energetyczną, odciąża system oparty na paliwach kopalnych i zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii. Te argumenty wystarczają, by zakwalifikować projekt jako ważny z punktu widzenia interesu publicznego.

     

    Nowe możliwości dla inwestorów

    Dzięki tej interpretacyjnej zmianie inwestorzy mogą planować finansowanie projektów bez obawy o limity dotyczące kosztów odsetek. Co więcej – mogą również ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku CIT z poprzednich lat. Przedsiębiorstwa, które wcześniej stosowały się do ograniczeń, mogą teraz wystąpić o nowe interpretacje indywidualne i skorygować wcześniejsze rozliczenia.

    Jak wskazuje Sebastian Serowik, doradca podatkowy z MDDP, skutki nowej linii interpretacyjnej są nie tylko pozytywne, ale i wymierne. W wielu przypadkach chodzi o setki tysięcy, a nawet miliony złotych, które mogą wrócić do firm i zostać przeznaczone na kolejne inwestycje.

     

    Przyszłość? Impuls do rozwoju OZE

    Nowe stanowisko fiskusa to istotny krok w stronę większej przewidywalności i wsparcia dla inwestycji z zakresu zielonej energii. Zniesienie barier podatkowych może stymulować napływ kapitału do projektów OZE i przyczynić się do realizacji celów klimatycznych oraz wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki energetycznej.

    W praktyce – mniejsze koszty podatkowe to większa opłacalność inwestycji i większa skala realizowanych projektów. To także ważny sygnał dla międzynarodowych inwestorów, którzy mogą dostrzec w Polsce stabilniejsze i bardziej przewidywalne otoczenie regulacyjne.

     

    Źródło: Globenergia

    #OZE #Energetyka #PV #FarmyWiatrowe #CIT #Inwestycje #Podatki #TransformacjaEnergetyczna #Fotowoltaika #PrawoEnergetyczne

    Kategorie
    Fotowoltaika

    Polska w czołówce UE pod względem mocy fotowoltaiki. Sektor dojrzewa i potrzebuje zmian

    Sektor wchodzi jednak w fazę dojrzałości, która – jak zauważa prezes IEO Grzegorz Wiśniewski – wymaga korekty kierunków rozwoju i głębokich zmian systemowych.

     

    Duże farmy przejmują rynek

    Rok 2024 przyniósł przyrost 4,1 GW nowych mocy PV, co daje Polsce piąte miejsce w UE pod względem tempa rozwoju sektora. Co istotne, aż 2,4 GW z tej liczby przypadło na duże farmy powyżej 1 MW. To wzrost o 149 proc. względem roku wcześniejszego. Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku duże farmy stanowiły już 20 proc. zainstalowanej mocy PV.

    W tym samym czasie udział mikroinstalacji spadł z 66,3 proc. do 59 proc. W Polsce działa obecnie ponad 1,56 mln mikroinstalacji, których łączna moc sięga niemal 13 GW. Średnia moc nowych instalacji wzrosła do 10,3 kW. Coraz częściej są one wyposażane w magazyny energii – w 2024 roku było ich ponad 9700.

     

    Problemy sieciowe i przymusowe wyłączenia

    Rosnąca liczba instalacji to nie tylko sukcesy, ale też nowe wyzwania. Jednym z głównych problemów branży są odmowy wydania warunków przyłączenia do sieci – tylko w 2024 roku odrzucono projekty PV o łącznej mocy ponad 32 GW. Najwięcej odmów pochodziło od operatorów Enea i Energa.

    Kolejnym wyzwaniem są przymusowe wyłączenia farm PV, stosowane jako środek zarządzania nadwyżkami energii. W 2024 roku zredukowano w ten sposób produkcję o 633 GWh. Dla porównania, zjawisko to staje się zjawiskiem regularnym, a nie incydentalnym. Najwięcej wyłączeń przypada na niedziele, gdy zużycie prądu w kraju jest najniższe.

    Zdaniem ekspertów, receptą może być lepsze powiązanie fotowoltaiki z sektorem ciepłownictwa i przemysłem (tzw. sector coupling) oraz rozwój dynamicznych taryf, które mogłyby motywować do konsumpcji energii w czasie jej największej dostępności.

     

    Nierówna walka z dumpingiem technologicznym

    Choć Polska rozwija sektor PV w imponującym tempie, to niemal wszystkie komponenty – od modułów, przez ogniwa, po inwertery – pochodzą z importu, głównie z Chin. Według autorów raportu, chiński dumping cenowy skutecznie wypiera europejskich producentów z rynku.

    Sytuację ma poprawić wprowadzone w 2023 roku unijne rozporządzenie Net Zero Industry Act. Umożliwia ono tworzenie projektów strategicznych, które korzystają z uproszczonych procedur administracyjnych i premiowane są w przetargach za pochodzenie europejskie. Ma to pobudzić lokalną produkcję technologii kluczowych dla transformacji energetycznej.

     

    Fotowoltaika jako pełnoprawny gracz rynku energii

    Według raportu IEO, fotowoltaika w 2024 roku odpowiadała za 38,5 proc. energii produkowanej ze źródeł odnawialnych w Polsce i 10,6 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej. Co istotne, coraz większa część inwestycji powstaje nie tylko z myślą o dotacjach, ale o realnym udziale w rynku energii.

    Dla utrzymania tempa rozwoju sektor wymaga jednak systemowych zmian: budowy lokalnych zakładów produkcyjnych, dalszego rozwoju sieci, rozbudowy magazynów energii, a także nowelizacji mechanizmów wsparcia – w tym powrotu do aukcji jako stabilizatora przychodów inwestorów.

    Nadchodzące miesiące pokażą, czy polska fotowoltaika utrzyma swój impet, czy też natrafi na barierę systemową, której nie pokonają już tylko kolejne rekordy.

     

    #fotowoltaika #OZE #energia #PV #raportIEO #zielonaenergia #transformacjaenergetyczna #farmyPV #prosument #NetZero #energetyka

    Kategorie
    OZE

    Usuń azbest i postaw nowy dach. „Uruchomiliśmy pierwszą taką inicjatywę w Polsce”. Sprawdź szczegóły

    Azbest w Wielkopolsce

    Po 1950 roku w Polsce masowo produkowano i wykorzystywano w budownictwie płyty z azbestu chryzotylowego, który był głównym składnikiem eternitu. Masowo pokrywano nim dachy i elewacje domów oraz budynków gospodarczych w postaci płyt falistych lub płaskich. Od 1998 roku produkcja i stosowanie azbestu jest w Polsce zakazane. Niestety mimo upływu blisko 30 lat od wprowadzenia zakazu, na terenie Wielkopolski wciąż zalega tysiące ton niebezpiecznego materiału. Wyroby zawierające azbest, szczególnie wyeksploatowane i w złym stanie technicznym, stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Niewidoczne włókna przedostając się do powietrza, mogą powodować ciężkie choroby takie jak: azbestozę oraz nowotwory np. płuc, oskrzeli i krtani.

    Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce wykorzystywanie wyrobów zawierających azbest dopuszcza się w użytkowanych urządzeniach nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2032 r. Według dostępnych raportów obecnie czas potrzebny do całkowitego unieszkodliwienia azbestu wynosi wiele lat, dlatego dzięki współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z Bankiem Ochrony Środowiska, zostaje uruchomiona specjalna linia kredytowa z dopłatą do odsetek.

    – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu już od wielu lat wspomaga działania związane z usuwaniem azbestu w Wielkopolsce. Diagnozując główne przyczyny, dlaczego usuwanie azbestu idzie w tak wolnym tempie, doszliśmy do wniosku, że jedną ze znaczących przyczyn jest to, że mieszkańców po prostu nie stać na wymianę i zakup nowego dachu. Wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska uruchomiliśmy pierwszą taką inicjatywę w Polsce, która ma wspomagać osoby, których nie stać na zakup nowego dachu – powiedział Rafał Ratajczak, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

     

    Atrakcyjny kredyt na wymianę dachu z azbestu w Wielkopolsce

    Kredyt będzie można uzyskać na inwestycję polegającą na wymianie pokrycia dachowego związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Maksymalna kwota nowego pokrycia dachu nie może przekroczyć 158 zł/m kw. wliczając w to zakup materiałów oraz roboty budowlano-montażowe. Całkowita kwota kredytu nie może przekroczyć 1 mln zł. Oprocentowanie kredytu jest zmienne, czyli jego wysokość może się zmieniać w trakcie spłacania, składa się z dwóch części: WIBOR 3-miesięczny oraz stałej marży banku.

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dopłaca do części odsetek – konkretnie obniża oprocentowanie o 3 punkty procentowe, i to nawet przez 5 lat (60 miesięcy). – Korzyścią z uzyskania preferencyjnego finansowania przy założeniu 50 tys. zł kredytu na okres 5 lat będzie dofinansowanie w wysokości około 3,8 tys. zł – zaznaczyła Anna Jańczak, Dyrektor Oddziału Operacyjnego Banku Ochrony Środowiska – Oddział Operacyjny w Poznaniu. Beneficjent nie płaci żadnych dodatkowych opłat za udzielenie kredytu – nie ma prowizji przygotowawczej ani opłaty za jego uruchomienie.

    – Współpraca powinna umożliwić nam uzyskanie zwiększonych efektów ekologicznych niż do tej pory. Liczymy na to, że dopłaty do odsetek spowodują zwiększoną ilość utylizacji azbestu. […] Do tej pory były ogłaszane programy związane z utylizacją samych pokryć azbestowych, natomiast stwierdzono, że głównym hamulcem w rozwoju tej utylizacji jest problem związany z nowymi pokryciami dachowymi. Współpraca BOŚ z WFOŚiGW w Poznaniu umożliwia finansowanie nowych pokryć dachowych i jest to jedyny program, który obecnie w skali Polski jest realizowany. To program pilotażowy w Wielkopolsce – podkreślił Paweł Dębski, Inżynier Ekolog z Centrum Biznesowego Banku Ochrony Środowiska – Oddział Operacyjny w Poznaniu.

    Szczegółowe informacje dotyczące kredytu są dostępne na tej stronie, informacji udzielają też oddziały Banku Ochrony Środowiska w Wielkopolsce:

    • Oddział Operacyjny w Poznaniu, tel. 515 011 400, ul. J. Dąbrowskiego 79A, 60-529 Poznań,
    • Oddział Operacyjny w Ostrowie Wielkopolskim, tel. 515 011 441, ul. Raszkowska 48, 63-400 Ostrów Wielkopolski.

     

    #OZE

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga