Wady i zalety pompy ciepła - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Wady i zalety pompy ciepła

  Michał Budzyński, 24.08.2021 r. godz. 16:39

  Z każdym rokiem dynamicznie rośnie zainteresowanie instalacjami pomp ciepła. Jest to realna alternatywa dla ogrzewania gazem i bez wątpienia dużo lepsze rozwiązanie od ekogroszku. Wielu instalatorów wymienia same zalety tej technologii, tak więc spróbujmy skonfrontować je z wadami.

  Koszty instalacji

  Koszt instalacji pompy ciepła w budynku jednorodzinnym jest większy, niż kotła gazowego lub kotła na ekogroszek. Biorąc pod uwagę sprawność poszczególnych urządzeń grzewczych względem szacunkowego wzrostu kosztów energii, gazu i ekogroszku, czas zwrotu kosztów inwestycji może być jednak podobny. Ponadto w nowych projektach domów, w przypadku instalacji pompy ciepła odchodzą koszty budowy komina, przyłącza gazowego, czy dodatkowego pomieszczenia na opał.

  Uzależnienie od energii elektrycznej

  Faktem jest, że pompa ciepła wymaga stałego zasilania, podobnie jak piec gazowy lub jakikolwiek inny podajnikowy. W przypadku niektórych kotłów zasilanych ekogroszkiem istnieje możliwość alternatywnej pracy bez zasilania prądu, nie mniej w ograniczonym zakresie. Należy liczyć się z tym, iż w przypadku braku prądu nie będą również działały pompy cyrkulacyjne w każdym rozwiązaniu.

  Hałas pracy

  Pompa ciepła nie jest urządzeniem całkowicie bezszelestnym, podobnie jak jakikolwiek inny piec podajnikowy. Urządzeń tych nie montuje się jednak w salonie, wobec powyższego ich emitowane dźwięki stanowią z reguły drugorzędne znaczenie. Ponadto, poziom dźwięku pomp ciepła emitowany jest na poziomie 40-60 db, a więc ciężko oceniać go nawet w kategoriach hałasu. W porównaniu poziomu dźwięku emitowanego przez dostępne źródła ciepła, najniższym natężeniem wyróżniają się piece gazowe.

  Bezpieczeństwo użytkowania

  Bez wątpienia pompa ciepła należy do jednych z bardziej bezpiecznych instalacji grzewczych domu. W stosunku do innych technologii grzewczych, nie ma ryzyka zatrucia się czadem lub wybuchu gazu. Wobec powyższego, pompa ciepła posiada bardziej swobodne warunki techniczne do instalacji w wielu pomieszczeniach naszego domu.

  Koszty przeglądów technicznych

  Faktem jest, że w przypadku kotłów podajnikowych przeglądy techniczne praktycznie nie funkcjonują. Należy głównie dokonywać przeglądów kominiarskich, jednak będą niższe niż przegląd pompy ciepła. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przeglądów okresowych pieców gazowych, w tym również butli, jeśli instalacja nie jest podłączona do sieci miejskiej. Koszty przeglądu raz do roku na poziomie 200 zł  300 zł nie są jednak dużym wydatkiem.  Zwykle stanowią warunki gwarancji.

  Przestrzeń niezbędna do zabudowy

  Pompy ciepła wymagają więcej przestrzeni do instalacji, aniżeli chociażby piece gazowe. Nie ma natomiast specjalnych wymagań co do pomieszczeń, ponieważ urządzenia te nie potrzebują wydzielenia dedykowanej kotłowni. Można je bez problemu instalować chociażby w pralni lub zabudowie, pamiętając o dostępie do urządzeń w razie przeglądów lub ewentualnej awarii. Inwestując w pompę ciepła nie potrzebujemy również dedykowanego pomieszczenia na opał lub zbiornika na paliwo.

  Pompa ciepła wymaga likwidacji kominka

  Niestety, likwidacja kominka w przypadku jedynego dotychczasowego źródła ogrzewania może być warunkiem uzyskania dotacji do pompy ciepła. Tylko tyle. Kominek natomiast stanowi dobre zabezpieczenie lub wspomaganie pompy ciepła w czasie ekstremalnych mrozów.

  Tagi:, pompa ciepła, OZE, wady pompy ciepła, zalety pompy ciepła

  Foto: canva.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga