Rybnik - miasto, które zdominowało program „Czyste powietrze”. Śląsk absolutnym liderem walki ze smogiem - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Rybnik – miasto, które zdominowało program „Czyste powietrze”. Śląsk absolutnym liderem walki ze smogiem

  Artur Pokorski, 11.10.2021, godz. 20:15

  Polski Alarm Smogowy (PAS) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) są autorami zestawienia popularności programu „Czyste powietrze” w II kwartale br. Absolutnym liderem okazał się Śląsk, z którego 44 gminy znalazły się w pierwszej setce rankingu. Miastem, które absolutnie zdominowało program jest Rybnik.

  PAS i NFOŚiGW przygotowują dane poziomu korzystania z programu „Czyste powietrze” co kwartał dla 2477 gmin w całym kraju. Ranking uwzględnia liczbę złożonych wniosków w odniesieniu do tysiąca budynków jednorodzinnych. Regionem, który absolutnie dominuje jest Śląsk, którego 27 gmin znalazło się w pierwszej „50”, a 44 w pierwszej „100” zestawienia”. Drugim regionem jest woj. kujawsko-pomorskie.

   

  Chociaż liderem jest Chełmno (woj. kujawsko-pomorskie), to ilościowo najwięcej wniosków w II kw. br. trafiło z Rybnika. Było ich dokładnie 712, natomiast od samego początku trwania programu rybniczanie wysłali już ponad 3 tys. wniosków. To najwięcej spośród wszystkich miejscowości w Polsce.

   

  Skąd tak duży sukces akurat tego miasta? – Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dniskomentował lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

   

  Ranking ewidentnie wskazuje, że wymiana kotłów idzie dużo szybciej w miejscowościach, których gminy aktywnie zachęcają do „Czystego powietrza”. Rybnik, którego mieszkańcy najaktywniej czerpią z programu, swój sukces zawdzięcza promocji. W mieście działa punkt konsultacyjny programu, w którym potencjalni beneficjenci otrzymują pełną pomoc związaną ze złożeniem wniosku.

   

  Co ciekawe stolica regionu który zdominował ranking, nie może pochwalić się dużą aktywnością w programie. Katowice zajmują 1599  miejsce zestawiania. W okresie kwiecień-sierpień wnioski o dotację złożyło tylko 66 mieszkańców miasta, a to dużo mniej niż w małych miejscowościach województwa, takich jak Lyski, Gaszowice czy Pszów.

   

  Co ciekawe z aż 31 gmin w całym kraju nie trafił ani jeden wniosek, to m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Mielno czy Karpacz. Bardzo słabo pośród miast wojewódzkich poza Katowicami wypadły jeszcze: Białystok (101), Wrocław (85) i Warszawa (72).

   

  #czyste_powietrze #pas #nfośigw #rybnik #śląsk

  Źródła: PAS, PAP, TOP-OZE.pl

  Fot.: Michał Rolka z Pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga