Do czego można wykorzystać fotowoltaikę - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Do czego można wykorzystać fotowoltaikę

  Michał Budzyński, 24.08.2021 r. godz. 16:56

  Od kiedy w połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze panele fotowoltaiczne, nikt nie zastanawiał się nad zmianami klimatycznymi. Pierwszym beneficjentem energii ze słońca była armia amerykańska i z czasem technologia ta została upowszechniona niemalże w każdym segmencie gospodarki. Gdzie możemy wykorzystać fotowoltaikę?

  Gospodarstwo domowe

  Właściciele domów jednorodzinnych stanowią największą grupę klientów paneli fotowoltaicznych. Związane jest to z korzyściami wynikającymi z optymalizacji rachunków za energię elektryczną. Prosumenci w ramach tzw. mikroinstalacji fotowoltaicznych produkują prąd głównie na potrzeby bieżącej, domowej konsumpcji.

  Obiekty rekreacyjne

  Wbrew obiegowej opinii działki rekreacyjne posiadają również potencjał dla małych instalacji fotowoltaicznych. W przypadku nieruchomości położonych z dala od „cywilizacji” panele mogą okazać się podstawowym dostawcą energii elektrycznej, która w połączeniu z magazynem energii może funkcjonować całą dobę.

  Rolnictwo i ogrodnictwo

  Instalacje fotowoltaiczne w rolnictwie stają się niemalże codziennością. Wiele gospodarstw rolnych zużywa duże ilości energii, przez co zwrot kosztów inwestycji następuje dość szybko. Dodatkowo na terenach wiejskich istnieją z reguły dogodne warunki techniczne do instalacji paneli, szczególnie w segmencie hodowlanym. Zalety tej technologii zaczynają być coraz częściej dostrzegane również w ogrodnictwie. Energia słoneczna zasila zraszacze wodne lub pompy fontannowe w stawach celem napowietrzania wody.

  Miejska infrastruktura

  Miejska architektura daje szerokie możliwości dla fotowoltaiki. Począwszy od dużych instalacji mogący wspierać obiekty przemysłowe, po niewielkie urządzenia służące użyteczności publicznej. Coraz częściej możemy więc spotkać znaki zasilane energią słoneczną, latarnie, a nawet stacje ładowania zarówno pojazdów, jak i telefonów komórkowych. W wielu dużych miastach na świecie powszechne stało się wykorzystywanie dostępnej przestrzeni dachowej właśnie na potrzeby fotowoltaiki. W San Francisco każdy dach nowo postawionego budynku w mieście musi być pokryty panelami fotowoltaicznymi minimum w 15%. Od 2023 roku wszystkie nowe budynki w Berlinie muszą mieć fotowoltaikę na dachu. Więcej informacji w artykule na naszym portalu  https://top-oze.pl/obowiazek-dachow-slonecznych-w-berlinie/ .

  Urzędy i instytucje publiczne

  To chyba oczywiste, że administracja publiczna powinna świecić przykładem również pod względem generowania kosztów swojego funkcjonowania. Abstrahując od aspektów środowiskowych, instalacje fotowoltaiczne redukują znacząco koszty energii instytucji publicznych. Ich szczyt aktywności przypada głównie w porze dziennej, a więc każda inwestycja w panele zawsze się obroni.

  Działalność gospodarcza

  Fotowoltaika może być nie tylko doskonałym sposobem na obniżkę kosztów. Inwestycja w PV to dobry, długofalowy biznes, czego przykładem są farmy fotowoltaiczne. Nawet przy kontraktach długoterminowych na sprzedaż energii, inwestycja zwraca się w dość krótkim czasie. Po całkowitym zwrocie kosztów zyskujemy całkiem dochodowy biznes praktycznie niewymagający żadnej obsługi. Farmę fotowoltaiczną możemy również potraktować jako niezły fundusz emerytalny.

  Wparcie wszechobecnej elektroniki

  Społeczeństwo XXI wieku uzależnione jest od prądu. Nie ma co liczyć, że będziemy potrzebowali go mniej, ponieważ jest zgoła odwrotnie. Fotowoltaika już dziś wspiera systemy łączności poprzez umożliwienie awaryjnego ładowania urządzeń radiowych, lub geolokalizacji zarówno na lądzie jak i wodzie. Nie dziwią więc spotykane również na ulicach plecaki z bateriami słonecznymi, które mogą ładować smarfona lub laptopa.

  W związku z rozwojem technologii produkcji paneli fotowoltaicznych, zastosowanie fotowoltaiki będzie coraz bardziej rozpowszechnione w wielu branżach. Więcej informacji w naszym artykule https://top-oze.pl/w-polsce-21-maja-2021-roku-ruszyla-pierwsza-na-swiecie-linia-produkcyjna-ogniw-fotowoltaicznych-przelomowej-technologii/ .

   

   

  Tagi:, OZE, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne

  Foto: canva.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga