W Polsce 21 maja 2021 roku ruszyła pierwsza na świecie linia produkcyjna ogniw fotowoltaicznych przełomowej technologii! - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  W Polsce 21 maja 2021 roku ruszyła pierwsza na świecie linia produkcyjna ogniw fotowoltaicznych przełomowej technologii!

  Jan Załęcki, 27.05.21 r. godz. 16:20

  We Wrocławiu rozpoczęto produkcję ogniw słonecznych nowej generacji. Unikatową technologię opartą o perowskity opracowała w okresie siedmiu lat Polka – Olga Malinkiewicz.

  Linię produkcyjną uruchomiła Spółka Saule Technologies. Ogniwa produkowane są w oparciu o stworzoną przez innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne wytwarzające energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła.

  Założyciele fabryki ogłosili, że jest to pierwsza na świecie linia produkująca ogniwa słoneczne na bazie perowskitu. Perowskity to minerały składające się z wapnia, tytanu i tlenu. Występują w naturze oraz wytwarzane są syntetycznie.

  Dla porównania tradycyjne ogniwa krzemowe są zbudowane z dużych kryształów krzemu. Stosowane w konwencjonalnych panelach słonecznych wymagają kosztownego, wieloetapowego procesu produkcyjnego, który zużywa dużo energii. Ogniwa słoneczne z perowskitu można wytwarzać za pomocą technik osadzania, takich jak drukowanie. Ze względu na elastyczność kompozycyjną perowskitów można je również dostroić tak, aby idealnie pasowały do ​​widma słonecznego.

  Unikatowość polskiej technologii polega na tym, że ogniwa słoneczne drukowane są na cienkiej folii polimerowej. Obecna linia produkcyjna może wyprodukować do 40 tysięcy mkw folii z nadrukowanymi ogniwami w ciągu roku.
  Dla porównania w sierpniu 2020 roku raporty z Chin sugerowały, że linia do produkcji perowskitowych ogniw fotowoltaicznych została uruchomiona w Quzhou, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
  40-hektarowa fabryka została podobno sfinansowana przez Microquanta Semiconductor i miała wyprodukować ponad 200 000 metrów kwadratowych szkła fotowoltaicznego przed końcem 2020 roku.

  We wrześniu 2020 profesor Henry Snaith z Oxford PV stwierdził, że ogniwa słoneczne na bazie perowskitu mają trafić do sprzedaży w przyszłym roku, prawdopodobnie do połowy 2021 roku . Będą to perowskitowe ogniwa słoneczne zintegrowane ze standardowymi krzemowymi ogniwami słonecznymi.

  Sprawności polskiej technologii nie podano.
  Na świecie znane są już urządzenia fotowoltaiczne oparte na cienkowarstwowych perowskitach o sprawności powyżej 22%. Światowy rekord laboratoryjny wynosi 25,2%. Naukowcy łączą również perowskitowe ogniwa słoneczne z konwencjonalnymi krzemowymi ogniwami słonecznymi – rekordowa wydajność perowskitów na krzemie tj. ogniw tandemowych wynosi obecnie 29,1% (przewyższając rekord 27% w przypadku konwencjonalnych ogniw krzemowych) i szybko rośnie.
  Dzięki tak szybkiemu wzrostowi wydajności ogniw, perowskitowe ogniwa słoneczne i tandemowe ogniwa słoneczne z perowskitu mogą wkrótce stać się tanią, wysoce wydajną alternatywą dla konwencjonalnych krzemowych ogniw słonecznych.

  Folia fotowoltaiczna z uwagi na znikomy ciężar może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Można nią pokrywać: dachówki, fasady budynków, okna, żaluzje, samochody, drony, satelity, żagle, namioty, odzież,  laptopy, tablety.
  Z perowskitowych ogniw słonecznych Saule Technologies będzie produkowała lamele przeciwsłoneczne.
  Zabezpieczą one budynki przed przegrzaniem lub nadmiernym wychłodzeniem. Lamele Saule Technologies można zintegrować ze stacjami pogodowymi montowanymi na dachu. Dzięki stale aktualizowanym danym automatycznie zmienią swoje położenie względem położenia słońca. We wszystkich typach budynków znacznie obniżą koszty eksploatacji, klimatyzacji i ogrzewania. Zapewnią komfort cieplny i wizualny użytkownikom budynku niezależnie od pory roku.

  Główne przewagi konkurencyjne ogniw na folii:

  • półprzezroczyste, można je barwić na dowolny kolor
  • ultra cienkie, grubość mierzy się w nm
  • bardzo lekkie
  • elastyczne, można je zwijać w rulon
  • możliwość szerokiego zastosowania
  • wysoka skuteczność przy sztucznym świetle
  • wydajne nawet przy promieniach słonecznych padających pod kątem innym niż 90 stopni
  • przy masowej produkcji znacznie niższe koszty wytworzenia ogniwa.

  Polskie materiały mają obecnie gwarancję 10 lat. Trwają prace aby zwiększyć ich żywotność do 25 lat.

  Spółka Saule Technologies zatrudnia ponad 40 osób z 17 krajów. W 2020 roku na uruchomienie produkcji pozyskała 4,35 mln euro z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podjęła już współpracę z Columbus Energy. W ostatnim czasie rozpoczęła sprzedaż m.in. garażu słonecznego Solar Carport, autonomicznej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie właściciele prowadzą rozmowy z inwestorami m.in. z Japonii. Jeszcze w 2021 roku planują zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Założyciele Spółki Saule Technologies – Piotr Krycha i Artur Kupczunas jeszcze w tym roku planują uruchomienie produkcji dla pierwszych kontrahentów.
  Podczas premiery Saule Technologies oświadczyła, że planuje przetarg na licencję produktową na Europę. Zwycięzca otrzyma możliwość sprzedaży rozwiązania wyłącznie na całym kontynencie lub na wybranych rynkach. Według analityków Allied Market Research wartość rynku paneli fotowoltaicznych w 2026 roku wyniesie 223,3 mld dol. i wykaże średnioroczny wskaźnik wzrostu na poziomie 20,5 proc.

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga