Niemcy: Od 2023 roku wszystkie nowe budynki w Berlinie muszą mieć fotowoltaikę na dachu
Wszystkie nowe budynki w Berlinie oraz te, które będą przechodzić znaczną renowację dachów muszą mieć zainstalowany na dachu system fotowoltaiczny. Taki obowiązek wraz z początkiem 2023 roku nakłada na prywatnych właścicieli Parlament Krajowy Berlina.
Dyskusja w Izbie Reprezentantów w Berlinie trwała kilka miesięcy. Ostatecznie przyjęto rozporządzenie, które wyznacza miastu drogę do jak najszybszego osiągnięcia udziału energii słonecznej w zużyciu energii elektrycznej na poziomie 25 proc. Nowa ustawa wymaga aby systemy fotowoltaiczne pokrywały co najmniej 30 proc. powierzchni dachów wszystkich nowych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 50 metrów kwadratowych. Lokalne prawo dotyczyć będzie również wszystkich większych remontów dachu. Obowiązek wejdzie w życie w 2023 roku.
Minimalna norma dla dachów fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych wynosi 2 kW dla jednego lub dwóch gospodarstw domowych, 3 kW dla trzech do pięciu jednostek i 6 kW dla sześciu do dziesięciu mieszkań. Prawo obejmuje również sektor niemieszkalny. Dopuszcza możliwość zamontowania na elewacji paneli słonecznych lub systemu solarnego, a wyjątki uwzględniono dla obiektów zabytkowych, których projekt jest technicznie niemożliwy oraz dla dachów skierowanych na północ.
Według Fraunhofer ISE, w ciągu pierwszych pięciu lat trwania programu, nowe zasady pozwolą zaoszczędzić około 37 000 ton CO2 rocznie. W sumie produkcja energii słonecznej w Berlinie ma wzrosnąć czterdziestokrotnie. „Berlin wykazuje odpowiednią ambicję klimatyczną, głosując za zapewnieniem, aby nowe i odnowione dachy budynków były wyposażone w energię słoneczną. Ustawodawstwo dotyczące rozmieszczania fotowoltaiki na budynkach jest potężnym narzędziem do napędzania dekarbonizacji budynków i widzimy coraz więcej przykładów władz regionalnych i lokalnych decydujących się na obowiązkowe dachy fotowoltaiczne w celu zmniejszenia emisji CO2” – powiedział Miguel Herrero, Koordynator Workstream Solar Buildings w SolarPower Europe.
W przypadku niezastosowania się do nowego prawa, przewidziane są kary w wysokości od 5 tys. do 25 tys. euro dla budynków mieszkalnych oraz do 50 tys. euro dla sektora niemieszkalnego.
Nowe zasady wzbudziły również w lokalnym parlamencie falę krytyki. Przeciwnicy uważają, że rozporządzenie nakłada nieproporcjonalnie duże obciążenie na właścicieli domów jednorodzinnych i małych firm. Podano, że 58 proc. potencjału słonecznego w stolicy Niemiec przypada na budynki mieszkalne, w porównaniu do 32 proc. w budynkach komercyjnych i 9 proc. w budynkach użyteczności publicznej.
Obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych na nowych jednorodzinnych i wielorodzinnych budynkach, które liczą do trzech kondygnacji funkcjonuje już w stanie Kalifornia w USA. W ubiegłym roku podobny obowiązek instalacji paneli słonecznych na nowych wiedeńskich budynkach wprowadzili Austriacy.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.