Obowiązek dachów słonecznych w Berlinie - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Obowiązek dachów słonecznych w Berlinie

  Justyna Madan, 02.08.2021 r. godz. 17:06

  Niemcy: Od 2023 roku wszystkie nowe budynki w Berlinie muszą mieć fotowoltaikę na dachu

  Wszystkie nowe budynki w Berlinie oraz te, które będą przechodzić znaczną renowację dachów muszą mieć zainstalowany na dachu system fotowoltaiczny. Taki obowiązek wraz z początkiem 2023 roku nakłada na prywatnych właścicieli Parlament Krajowy Berlina.

  Dyskusja w Izbie Reprezentantów w Berlinie trwała kilka miesięcy. Ostatecznie przyjęto rozporządzenie, które wyznacza miastu drogę do jak najszybszego osiągnięcia udziału energii słonecznej w zużyciu energii elektrycznej na poziomie 25 proc. Nowa ustawa wymaga aby systemy fotowoltaiczne pokrywały co najmniej 30 proc. powierzchni dachów wszystkich nowych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 50 metrów kwadratowych. Lokalne prawo dotyczyć będzie również wszystkich większych remontów dachu. Obowiązek wejdzie w życie w 2023 roku.

  Minimalna norma dla dachów fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych wynosi 2 kW dla jednego lub dwóch gospodarstw domowych, 3 kW dla trzech do pięciu jednostek i 6 kW dla sześciu do dziesięciu mieszkań. Prawo obejmuje również sektor niemieszkalny. Dopuszcza możliwość zamontowania na elewacji paneli słonecznych lub systemu solarnego, a wyjątki uwzględniono dla obiektów zabytkowych, których projekt jest technicznie niemożliwy oraz dla dachów skierowanych na północ.

  Według Fraunhofer ISE, w ciągu pierwszych pięciu lat trwania programu, nowe zasady pozwolą zaoszczędzić około 37 000 ton CO2 rocznie. W sumie produkcja energii słonecznej w Berlinie ma wzrosnąć czterdziestokrotnie. „Berlin wykazuje odpowiednią ambicję klimatyczną, głosując za zapewnieniem, aby nowe i odnowione dachy budynków były wyposażone w energię słoneczną. Ustawodawstwo dotyczące rozmieszczania fotowoltaiki na budynkach jest potężnym narzędziem do napędzania dekarbonizacji budynków i widzimy coraz więcej przykładów władz regionalnych i lokalnych decydujących się na obowiązkowe dachy fotowoltaiczne w celu zmniejszenia emisji CO2” – powiedział Miguel Herrero, Koordynator Workstream Solar Buildings w SolarPower Europe.

  W przypadku niezastosowania się do nowego prawa, przewidziane są kary w wysokości od 5 tys. do 25 tys. euro dla budynków mieszkalnych oraz do 50 tys. euro dla sektora niemieszkalnego.

  Nowe zasady wzbudziły również w lokalnym parlamencie falę krytyki. Przeciwnicy uważają, że rozporządzenie nakłada nieproporcjonalnie duże obciążenie na właścicieli domów jednorodzinnych i małych firm. Podano, że 58 proc. potencjału słonecznego w stolicy Niemiec przypada na budynki mieszkalne, w porównaniu do 32 proc. w budynkach komercyjnych i 9 proc. w budynkach użyteczności publicznej.

  Obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych na nowych jednorodzinnych i wielorodzinnych budynkach, które liczą do trzech kondygnacji funkcjonuje już w stanie Kalifornia w USA. W ubiegłym roku podobny obowiązek instalacji paneli słonecznych na nowych wiedeńskich budynkach wprowadzili Austriacy.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga