Czy pompa ciepła jest opłacalna w praktyce? Poznaj zalety i wady instalacji - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Czy pompa ciepła jest opłacalna w praktyce? Poznaj zalety i wady instalacji

  Paulina Molenda, 29.08.2023 r. godz. 13:20, Artykuł Sponsorowany

  Obecnie w obliczu rosnących kosztów energii i coraz większej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób zastanawia się nad innowacyjnymi rozwiązaniami grzewczymi, które przyniosą oszczędności finansowe. Jednym z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, jest pompa ciepła. Więcej o jej zastosowaniu w praktyce, zaletach i wadach przedstawia Łukasz Dzwonnik – Ekspert z firmy EkoEnergia Polska.  

  Czy pompa ciepła jest opłacalna
  Jakie są główne zalety ekonomiczne związane z instalacją pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania?

  Pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania pozwalają na dużą redukcję kosztów ogrzewania gdy połączymy ją z własną instalacją fotowoltaiczną. Pompy są praktycznie bezobsługowe, co pozwala nam wykorzystać zaoszczędzony czas na inne ważniejsze lub przyjemniejsze sprawy. Do tego sama pompa ciepła pozwala nam zaoszczędzić miejsce w samej kotłowni oraz miejsce składowania opału, które po montażu pompy można zagospodarować w zupełnie innym celu.

   

  Jak długo zazwyczaj trwa okres zwrotu inwestycji w przypadku instalacji pompy ciepła?

  Każdy przypadek jest inny, ceny opału i energii elektrycznej zmieniają się bardzo dynamicznie z jednym trendem, że wszystko staje się coraz droższe. Trzeba też brać pod uwagę, że nie mówimy tu o samym urządzeniu, ponieważ wraz z pompą modernizuje się całą kotłownię. Obecnie zakładamy, że średni zwrot instalacji pompy ciepła wynosi około 7 do 10 lat bez uwzględniania żadnych dofinansowań, których mamy obecnie mnóstwo i pozwalają one skrócić okres zwrotu instalacji nawet o połowę. Nikt natomiast nie bierze jeszcze pod uwagę naszego własnego czasu i wygody, który dla każdego mają indywidualną wartość.

   

  Czy pompa ciepła może być efektywna w regionach o ekstremalnych warunkach klimatycznych, takich jak bardzo niskie temperatury zimą?

  Technologia ta w ostatnich latach rozwinęła się tak mocno, że mamy już pompy, które potrafią pracować w bardzo ekstremalnych temperaturach na poziomie nawet -28’C i generować temperaturę wody ogrzewanej na poziomie 65’C. Producenci stosują różne technologie, które dodatkowo zwiększają współczynnik COP urządzeń, co pozwala uzyskiwać jeszcze więcej ciepła przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Oczywiście każde urządzenie ma swoje granice i każda pompa ciepła wyposażona jest w dodatkowe źródło ciepła, najczęściej jest to grzałka elektryczna, która w niskich temperaturach wspomaga pompę. Ostatecznie przy bardzo ekstremalnie niskich temperaturach stosuje się pompy gruntowe, dla których niskie temperatury powietrza nie mają znaczenia, ponieważ czerpiemy energię z ziemi na takiej głębokości, że zmiany temperatur praktycznie nie występują.

   

  Czy pompa ciepła może być integrowana z istniejącymi systemami grzewczymi, takimi jak piece gazowe lub olejowe?

  Jak najbardziej pompa ciepła może być zintegrowana z innymi systemami grzewczymi i sam mam takie instalacje u swoich klientów. Dla każdej pompy ciepła źródłem biwalentnym/szczytowym jest grzałka elektryczna, którą śmiało można zastąpić piecem gazowym lub innym źródłem, które jest już na tyle rozbudowane, że pozwala na komunikację i sterowanie tym drugim źródłem przez pompę ciepła i to pompa ciepła decyduje kiedy to drugie źródło uruchomi. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby również ta współpraca odbywała się ręcznie, gdy dodatkowe źródło nie pozwala na rozwiązania automatyczne.

   

  Czy może Pan podać przykłady oszczędności finansowych, jakie Wasi klienci osiągają, po zdecydowaniu się na pompę ciepła zamiast na inne źródła ciepła?

  Mam klienta, który co roku spalał w swoim domu około 4 tony węgla i zużywał około 2 500kWh energii elektrycznej. Obecnie koszt ogrzewania i zasilania domu wyniósłby go rocznie około 7 000 zł, a dzięki pompie ciepła i fotowoltaice rocznie te koszty spadły do około 1 000 zł. W tej kwocie zawiera się również jeden coroczny przegląd instalacji pompy ciepła.

  Takich przykładów mam wiele. Obecnie średnio przy wymianie źródła ciepła i montażu instalacji fotowoltaicznej moi klienci zyskują około 60-70 proc. zmniejszenia kosztów ogrzewania i zasilania domu.

   

  Czy istnieją sytuacje, w których instalacja pompy ciepła może nie być najlepszym wyborem ekonomicznym? Jakie mogą być alternatywne rozwiązania w takich przypadkach?

  Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj jest to spowodowane tym, że obecne źródło ciepła nie generuje u klienta prawie żadnych kosztów prócz poświęconego czasu. W takich przypadkach proponowanie innych rozwiązań również z punktu ekonomicznego jest dla takiego klienta nieopłacalne. Inne przypadki to takie, gdy dany budynek jest użytkowany bardzo rzadko i ogrzewanie jest potrzebne kilka godzin w tygodniu lub tylko w wybranym pomieszczeniu. W takich przypadkach ogrzewanie pompą, czy innym centralnym systemem grzewczym można zastąpić pompami powietrze-powietrze. Są to klimatyzatory lub promienniki podczerwone, które ogrzewają budynek lub pomieszczenie tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Powoduje to oszczędność z tego powodu, że nie potrzebujemy ogrzewać całego budynku przez cały czas.

   

  Czy może Pan podać przykład jakiegoś Waszego projektu, w którym instalacja pompy ciepła przyniosła znaczące korzyści ekonomiczne i środowiskowe?

  Jednym z przykładów jest hotel, w którym ogrzewanie samej ciepłej wody gazem kosztowało miesięcznie około 15 000 zł, a po zamianie na pompę ciepła bez użycia fotowoltaiki te koszty udało się zredukować o połowę.

  W ostatnim czasie budujemy kaskady pomp w kilku gminach gdzie szkoły, urzędy gminy i świetlice były ogrzewane starymi piecami o wysokiej emisyjności. Teraz natomiast posiadają pompy, które nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, a dodatkowo większość tych instalacji pomp ciepła jest wspieranych przez fotowoltaikę, co zwiększa ekologiczną produkcję. Jest to też ogromny plus dla gminy, która korzysta z ekologicznych źródeł. Jest to dla nich duża promocja, a także oszczędność w postaci dużo niższych kosztów ogrzewania.

   

  Dziękuję za rozmowę.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga