Banki zaczęły udzielać kredytów w programie „Czyste powietrze" - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Banki zaczęły udzielać kredytów w programie „Czyste powietrze”

  Jan Załęcki, 07.07.2021 r. godz. 09:33

  PAP podała, że już dwa pierwsze banki Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska od 6 lipca br. rozpoczęły udzielać kredytów w ramach programu „Czyste powietrze”. Kolejne banki mają wkrótce do nich dołączyć. Wartość kredytu do 100 tys. zł. Okres spłaty kredytu: 10 lat w Alior Banku i 12 lat w BOŚ.

  W połowie kwietnia br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z siedmioma bankami (Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank, SGB-Bank), które miały przygotować nowy instrument finansowy – Kredyt Czyste Powietrze. Od wtorku kredyty, z których będzie można sfinansować termomodernizację domu oraz wymianę źródła ciepła, uruchamiają Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska.
  Łączny budżet na lata 2021-2022, wynosi do 1,5 mld zł.
  Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ocenił w rozmowie z PAP, że start ścieżki bankowej w programie antysmogowym „Czyste powietrze” to kolejny istotny krok w walce ze smogiem w Polsce.
  „Wkraczamy w nową fazę programu, która ułatwi Polakom dostęp do dotacji na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Ścieżka bankowa to spełnienie obietnic o poszerzeniu kanałów dotarcia +Czystego powietrza+. To nasza wspólna praca: ministerstwa, narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Związku Banków Polskich i banków, które przystąpiły do programu” – podkreślił minister.

  Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski dodaje, że Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału będzie można zaciągnąć – z zabezpieczającą gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji – na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. „Opłaca się inwestować w swój dom, bo to nie tylko realne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego, ale przede wszystkim dla środowiska, w którym żyjemy i zostawimy je kolejnym pokoleniom” – podkreślił.

  W ścieżce bankowej wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonującego programu.

  1. Data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku w banku.
  2. Tego rodzaju kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane.
  3. Okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy.
  4. Wartość kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa, niż wartość wnioskowanej dotacji do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (NFOŚiGW).
  5. Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste powietrze”, w tym co najmniej w 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.Kredyt można będzie otrzymać m.in. na:
   – wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe
   – termomodernizację budynku
   – montaż mikroinstalacji fotowoltaiczne
   – przeprowadzenie audytu energetycznego budynku

  Więcej informacji z linkiem o Programie Czyste Powietrze znajdziesz tu: https://top-oze.pl/ustawy/program-czyste-powietrze/

  Alior Bank przygotował dla klientów dwa rodzaje kredytów: gotówkowy i ratalny. W obu przypadkach będzie można otrzymać do 100 tys. zł. Okres kredytowania wynosić będzie od 3 do 120 miesięcy (do 10 lat). W obu rodzajach kredytów bank nie nalicza prowizji. RRSO w przypadku kredytu gotówkowego wynosi 7,43 proc., a w przypadku ratalnego 5,85 proc.
  W przypadku kredytu gotówkowego należy udać się do oddziału Alior Banku i złożyć odpowiedni wniosek. Pracownik banku pomoże wypełnić dokumenty, a następnie wyśle w imieniu kredytobiorcy wniosek o dotację do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Jak zapewniono, niezwłocznie po otrzymaniu pozytywnej decyzji ze strony banku i funduszu kredyt zostanie wypłacony.
  Następnie beneficjent musi złożyć wniosek o płatność do właściwego NFOŚiGW.
  Po pozytywnej weryfikacji przedstawionych dokumentów, fundusz wypłaci dotację, którą bank zaksięguje na poczet spłaty kapitału kredytu.
  W przypadku kredytu ratalnego wniosek o kredyt jak i dotację należy złożyć u partnera handlowego banku, który ma w swojej ofercie taki kredyt i u którego planowany jest zakup towaru lub usługi.
  Sprzedawca pomoże wypełnić odpowiednie dokumenty i wyśle wniosek o dotację do właściwego NFOŚiGW. Pozostałe warunków są takie same, jak w przypadku kredytu gotówkowego.
  W Banku Ochrony Środowiska, aby uzyskać kredyt też trzeba będzie udać się do placówki banku.
  Maksymalna wartość kredytu do 100 tys. zł, okres kredytowania wynosić do 12 lat. RRSO Kredytu Czyste Powietrze wynosi 6,11 proc. Bank nie wymaga wkładu własnego. Kredyt objęty jest gwarancją BGK.

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga