Wyjątkowa lokalizacja instalacji fotowoltaicznej, czyli panele PV pod północnym biegunem - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Wyjątkowa lokalizacja instalacji fotowoltaicznej, czyli panele PV pod północnym biegunem

  Patrycja Suder, 18.10.2023 r. godz. 19:00

  Instalacje fotowoltaiczne opierają swoje działanie na dostępie do promieniowania słonecznego. Z tego względu największym powodzeniem i opłacalnością odznaczają się inwestycje lokalizowane w dobrze nasłonecznionych miejscach. Wbrew tej zasadzie w archipelagu Svalbard w Norwegii zrealizowano instalację fotowoltaiczną.

  Panele PV pod północnym biegunem

  Inwestycja w archipelagu Svalbard jest najbardziej wysuniętą instalacją fotowoltaiczną w kierunku północnym. Jej lokalizacja jest o tyle nietypowa, że w okresie pomiędzy miesiącami październikiem a lutym, region ten jest pozbawiony dostępu do Słońca. Dlaczego więc zdecydowano o realizacji przedsięwzięcia w tym miejscu?

  Argumentem przemawiającym za uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej w obrębie archipelagu Svalbard była troska o mieszkańców odległych obszarów Arktyki, a także o powodzenie zielonej transformacji, która zdaniem ekspertów powinna obejmować wszystkie możliwe tereny. Tym samym dzięki inwestycji zostanie zasilony energią z OZE jeden z istotnych w tym rejonie obiektów – radiostacja, działająca aktualnie jako baza turystyczno-naukowa.

  Inwestycja składa się z 360 modułów fotowoltaicznych, zamontowanych na konstrukcji gruntowej w podziale na 6 rzędów. Ponadto 100 modułów zamontowano na dachu radiostacji. Według prognozy elektrownia słoneczna pozwoli wygenerować energię w ilości zaspokajającej połowę zapotrzebowania danego obiektu. To pozwoli ograniczyć wykorzystanie generatorów Diesla, które do tej pory stanowiły jedyne zasilanie radiostacji.

  Największym ograniczeniem dla funkcjonowania inwestycji są występujące w tym regionie noce polarne. Jednak na plus dla inwestycji są półroczne dni polarne, które umożliwiają produkcję energii nawet w porach nocnych. Pomocna jest również pokrywa śnieżna, która poprawia efektywność pracy elektrowni słonecznej na skutek efektu albedo, czyli zdolności powierzchni do odbijania promieniowania świetlnego. Niskie temperatury także są nie bez znaczenia, gdyż także wpływają one pozytywnie na pracę systemu.

  Wbrew pierwszym pozorom realizacja elektrowni słonecznej w takich warunkach jest opłacalna i posiada więcej argumentów za niż przeciw. Z uwagi jednak na występujące tam długie okresy bez dostępu do Słońca instalacja fotowoltaiczna nie może pełnić roli jedynego źródła zasilania przez cały rok.

   

  #OZE #fotowoltaika #środowisko #klimat #energia #energetyka

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga