Ważny wyrok TSUE w sprawie paneli fotowoltaicznych - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Ważny wyrok TSUE w sprawie paneli fotowoltaicznych

  Opr.: Marek Reszuta, 28.01.2022 r. godz. 12:21

  Producenci modułów fotowoltaicznych zainstalowanych w Unii Europejskiej w okresie 13.08.2005 – 13.08.2012 nie będą musieli ponosić kosztów utylizacji odpadów fotowoltaicznych.

   

  W dniu 25 stycznia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  (TSUE) ogłosił decyzję w sprawie pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE przez Sąd Najwyższy Czech. Zgodnie z wyrokiem, producenci paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w ciągu siedmiu lat od dnia 13 sierpnia 2005 roku nie będą musieli partycypować w kosztach utylizacji odpadów fotowoltaicznych.

  Sprawa w Czechach wszczęta została przez firmę Vysočina Wind, dewelopera OZE. Zgodnie z obowiązującym prawem Czech, to deweloper, a nie producent paneli ponosił całkowite koszty utylizacji odpadów fotowoltaicznych. Firma ponosiła takie koszty, do czasu gdy jej prawnicy nie stwierdzili, że jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej. W efekcie złożyła pozew o obciążenie producenta paneli kosztami utylizacji odpadów z farmy wybudowanej przez firmę po 13 sierpnia 2005 roku (koszty były ponoszone w latach 2015 i 2016).

  Wg prawników Vysočina Wind, rząd Czech niezgodnie z prawem wdrożył do prawa krajowego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej nr 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r. „Waste Electrical and Electronic Equipment” (wersja polska dostępna na stronach sejmowych) tj. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zgodnie z dyrektywą, producenci importerzy i dostawcy są odpowiedzialni za odbiór, recycling i odzyskiwanie odpadów elektronicznych w tym paneli fotowoltaicznych.

  Sprawa toczyła się kilka lat, początkowo sądy przychylały się do roszczenia firmy Vysočina Wind, jednakże Sąd Najwyższy Czech, do którego w efekcie trafiła sprawa, wysłał ją do rozpatrzenia przez TSUE.

  TSUE oparł wyrok w pierwszej kolejności na zasadzie „prawo nie działa wstecz”. Zgodnie z decyzją sędziów z Brukseli, nie można żądać odpowiedzialności producentów za okres, gdy dyrektywa jeszcze nie istniała i nie weszła w życie, czyli do dnia 13 sierpnia 2012 roku. Ponadto TSUE orzekł, że do czasu wejścia w życie dyrektywy unijnej to państwa członkowskie mogły samodzielnie kreować swój system prawny w zakresie odpowiedzialności producentów w zakresie recyclingu sprzętu elektronicznego.

  Jednocześnie, w nawiązaniu do zarzutu niezgodnego z prawem wdrożenia przepisów dyrektywy, gdyż na miesiąc przed wejściem w życie dyrektywy Parlament Czech wprowadzał niezgodną z tą dyrektywą zasadę, że to użytkownicy paneli fotowoltaicznych ponoszą koszty utylizacji, TSUE orzekł, że nie stanowi to naruszenia przepisów UE. Zgodnie z decyzją Sędziów, dopóki dyrektywa nie stanie się częścią porządku prawnego Unii Europejskiej, nie można stwierdzić naruszenia.

  Uzasadnienie można znaleźć na stronie TSUE

   

  #OZE #fotowoltaika #recycling

  Źródło: TSUE/Sejm

  Foto: TSUE

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga