Walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło wyniki finansowe Grupy Ignitis za pierwsze półrocze 2021 roku. Zysk r/r o 30,5 proc. w górę - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło wyniki finansowe Grupy Ignitis za pierwsze półrocze 2021 roku. Zysk r/r o 30,5 proc. w górę

  Jan Załęcki, 01.10.2021 r. godz. 11:18

  Informacja prasowa otrzymana przez TOP-OZE.pl z Grupy Ignitis

  Grupa Ignitis, litewski koncern energetyczny (większościowym udziałowcem jest państwo litewskie) działający w Europie, w tym coraz aktywniej w Polsce, odnotował 30,5 proc. wzrost zysku operacyjnego EBITDA w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wartość EBITDA wyniosła 168,4 mln euro. Za wzrost odpowiadają głównie inwestycje w energię odnawialną w Łotwie, Litwie i Polsce.

  OZE  

  Wyniki finansowe Grupy Ignitis za pierwsze półrocze zostały właśnie przyjęte przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wzrost wartości EBITDA we wszystkich segmentach wynikał głównie z działalności mocy wytwórczych Green Generation, w tym elektrociepłowni w Wilnie i Kownie oraz rozbudowy projektów OZE w Łotwie.

  Zielona energia motorem wzrostu

   W 2021 roku uruchomiono także farmę wiatrową Pomerania o mocy 94 MW znajdującą się w Polsce w województwie pomorskim. Osiągnięcie pełnej mocy wytwórczej farmy jest szacowane na 3 kwartał 2021 r. po uzyskaniu koncesji na działalność komercyjną.

  Ignitis zainicjowała również konsolidację aktywów Grupy w zakresie energii odnawialnej. Zapewni to bardziej konkurencyjną i efektywną realizację projektów Green Generation oraz wzmocni możliwości finansowe spółki Ignitis Renewables, a także zwiększy i poszerzy kompetencje w tym obszarze.

  – Dobre wyniki Grupy są pokłosiem intensywnego rozwoju całego sektora odnawialnych źródeł energii w Litwie, Łotwie i Polsce. Stabilna sytuacja Grupy pokazuje, że spółki Ignitis są pewnym partnerem biznesowym dla firm w regionie Morza Bałtyckiego. Planowana konsolidacja spółek Grupy zajmujących się OZE umocni naszą pozycję na rynku zielonej energii i ma charakter strategiczny. Prognozowany zysk EBITDA na koniec roku 2021 wyniesie 300-310 mln euro – mówi Diana Kazakevič, prezes zarządu Ignitis Polska.

  Zrównoważony rozwój i zarządzanie

  Grupa współpracuje obecnie z inicjatywą Science-based Targets, dążącą do zapewnienia zerowej emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 r. Ignitis jest dziś liderem wśród globalnych konkurentów branżowych ocenianych przez MSCI, z oceną ESG „AA” (w skali „CCC – „AAA”). Wzrost z „A” do „AA” w dużej mierze spowodowany jest uznaniem ciągłego zaangażowania Grupy w działania na rzecz klimatu, rozbudowę portfolio energii odnawialnej oraz usprawnienie kluczowych praktyk społecznych i zarządzania.

  Perspektywy na 2021 r.

  Kierując się dobrymi wynikami finansowymi za I półrocze 2021 r., Grupa Ignitis podtrzymuje prognozę skorygowanego zysku EBITDA na poziomie 300-310 mln EUR na cały 2021 r. Stanowi to 3-6 proc. wzrost w porównaniu do wyniku z 2020 r.

  Ignitis rozwija się również w Polsce

  Ignitis Polska Sp. z o.o. działa na rynku polskim od 2017 roku, początkowo koncentrując się na hurtowym rynku energii. Dziś obecna jest także na rynku detalicznym, w segmencie biznesowym. Specjalizuje się w zielonej energetyce, oferując m. in. długoterminowe kontrakty PPA, zakup energii z gwarancją pochodzenia, doradztwo i rozwój instalacji fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw.
  W Polsce Ignitis jest również właścicielem farmy wiatrowej Pomerania, o mocy 94 MW.

  ***

  Ignitis Polska Sp. z o.o. działa na rynku polskim od 2017 roku i jest częścią litewskiej Grupy Ignitis, której większościowym udziałowcem jest państwo litewskie. Grupa jest jednym z największych koncernów multienergetycznych w regionie Morza Bałtyckiego, obecnym poprzez swoje spółki na Litwie, w Łotwie, Estonii i Finlandii, inwestującym również w Szwecji, Norwegii, Francji i Izraelu.

   Spółka Ignitis Polska oferuje swoje produkty zarówno na hurtowym rynku energii, jak i rynku detalicznym, w segmencie biznesowym. W oparciu o potencjał i doświadczenia Grupy, Ignitis w Polsce specjalizuje się w zielonej energetyce. Dostarcza energię elektryczną z gwarancją pochodzenia, oferuje długoterminowe kontrakty na zieloną energię w ramach umów PPA. Dostarcza instalacje fotowoltaiczne, systemy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz świadczy usługę bilansowania jej produkcji i zapotrzebowania.

   Struktura właścicielska spółki Ignitis Polska i jej macierzystej Grupy, a także zaangażowanie na polskim rynku, daje klientom gwarancję stabilności, rzetelności i realizacji zobowiązań. Dzięki doradztwu doświadczonego zespołu, elastycznemu podejściu i indywidualnym warunkom dostosowanym do specyfiki klienta, Ignitis Polska ma ambicję stać się dostawcą pierwszego wyboru i partnerem polskich przedsiębiorstw w ich zielonych transformacjach. W Polsce Ignitis jest właścicielem farmy wiatrowej Pomerania, o mocy 94 MW, która docelowo dostarczać będzie 300 GWh rocznie.

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga