Unia Europejska tworzy instrumenty dla obniżenia VAT na fotowoltaikę - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Unia Europejska tworzy instrumenty dla obniżenia VAT na fotowoltaikę

  Opr.: Marek Reszuta, 13.04.2022 r. godz. 19:00

  Jednym z celów Unii Europejskiej jest doprowadzenie do pełnej dekarbonizacji sektora energetycznego, co jest głównym elementem założonej przez Państwa Członkowskie elementem transformacji energetycznej. Warto podkreślić, że wg szacunków Komisji Europejskiej, produkcja i zużycie energii elektrycznej generuje ponad 3/4 emisji gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej.

   

  Dwa lata temu Komisja Europejska przedstawiła szereg strategii dotyczących rozwoju poszczególnych gałęzi odnawialnych źródeł energii – energetyki wiatrowej, wodoru, jak również fotowoltaiki.

  Zgodnie z ustaleniami, państwa członkowskie mają regularnie aktualizować swoje plany energetyczno-klimatyczne, określając jak planują zrealizować cele dotyczące efektywności energetycznej, redukcji emisji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. W przyszłości ma dojść do integracji systemu energetycznego w ramach całej Unii Europejskiej.

  Jednym z elementem ujednolicenia jest harmonizacja podatków VAT na różne wyroby z technologii odnawialnych źródeł energii.

  Obecne unormowania w Unii Europejskiej w zakresie opodatkowania podatkiem VAT produktów OZE zakładają stawki minimum 15%. Jest to podatek zdecydowanie zbyt wysoki, co bardzo często sygnalizowali przedstawiciele państw członkowski UE. Tak wysoka stawka w znaczny sposób hamuje rozwój rynku, uniemożliwiając efektywny rozwój zarówno branży, jak i istotnego dla transformacji energetycznej sektora.

   

  Dyrektywa nr 2022/542

  Sytuacja zmieniła się 5 kwietnia br., kiedy to w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowana została Dyrektywa nr 2022/542 zmieniająca dyrektywy 2006/112/WE i (UE) 2020/285 w odniesieniu do stawek podatku od wartości dodanej umożliwiająca stosowania przez Państwa Członkowskie nowych stawek VAT w wysokości od 0% do 5%. Decyzja o odejściu od „15%” na rzecz niższej stawki należeć będzie do rządów państw członkowskich UE.

  Uzasadniając powyższą zmianę, w dyrektywie możemy przeczytać: „Należy włączyć panele słoneczne […] zgodnie z unijnymi zobowiązaniami środowiskowymi dotyczącymi dekarbonizacji oraz z Europejskim Zielonym Ładem, a także zaoferować państwom członkowskim możliwość promowania wykorzystania odnawialnych źródeł energii również za pomocą obniżonych stawek VAT . Aby wesprzeć przejście na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wspierać samowystarczalność Unii w zakresie energii, konieczne jest umożliwienie państwom członkowskim poprawy dostępu odbiorców końcowych do ekologicznych źródeł energii.”

  Zgodnie z Dyrektywą, państwa członkowskie najpóźniej do 7 lipca 2022 mają przekazać do Komitetu ds. VAT Komisji Europejskiej tekst przyjętych przez siebie przepisów prawa krajowego oraz stosowania stawek obniżonych.

  Zgodnie z tymi dyspozycjami Rząd Polski ma jeszcze tylko dwa i pół miesiąca na podjęcie decyzji w sprawie obniżek VAT na materiały fotowoltaiczne. Miejmy nadzieję, że będą to stawki równe 0%

   

  #fotowoltaika #farmy_fotowoltaiczne #fotowoltaika_biznesowa #agrofotowoltaika
  Źródło: Komisja Europejska
  Foto: pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga