Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny wspierają gminy i MŚP w dekarbonizacji budynków i transportu - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny wspierają gminy i MŚP w dekarbonizacji budynków i transportu

  Paulina Molenda na podstawie otrzymanej informacji prasowej, 26.09.2023 r. godz. 8:45

  W czwartek 14 września, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zorganizował w Warszawie spotkanie informacyjne dla szerokiego grona zainteresowanych stron w celu promowania instrumentu ELENA (European Local Energy Assistance), wspólnej inicjatywy EBI i Komisji Europejskiej.

  OZE  
  Czechy dostaną dofinansowanie od Unii na budowę elektrowni atomowej

  Wydarzenie to było trzecim z cyklu Roadshow w całej Europie  zorganizowanym przez EBI w celu promowania instrumentu ELENA. Instrument ten zapewnia granty na przygotowanie projektów w zakresie zrównoważonej energii, takich jak efektywność energetyczna i inwestycje w energię odnawialną, ukierunkowane na budynki i innowacyjny transport miejski.

  Celem było lepsze zrozumienie instrumentu ELENA, zachęcenie do składania nowych wniosków i wsparcie już istniejących. ELENA ma pomóc promotorom projektów w realizacji ich inwestycji. Spotkanie składało się z prezentacji poświęconych poszczególnym krajom, a także sesji praktycznych i spotkań dwustronnych z przedstawicielami EBI. Podczas konferencji głos zabrali urzędnicy EBI i kluczowi lokalni interesariusze z poszczególnych sektorów.

  Grzegorz Rabsztyn – Dyrektor biura EBI w Warszawie, otworzył spotkanie, a zaproszeni goście, prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI i Marcin Janiak, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, przedstawili specyfikę sytuacji i wyzwań stojących przed samorządami.

  „W ubiegłym roku EBI zainwestowało w Polce 1 mld euro. Zwiększenie efektywności energetycznej jest ważną składową transformacji energetycznej. ELENA to doskonałe narzędzie, którego celem jest wsparcie instytucji rządowych, miast i regionów, podmiotów z sektora energetycznego i partnerów finansowych w przygotowaniu inwestycji. W Polsce jest 12 projektów ELENA, zdajemy sobie sprawę, że potrzeby w zakresie finansowania efektywności energetycznej są znacznie większe, dlatego gotowi jesteśmy, żeby zwiększyć nasze zaangażowanie finansowe” – powiedziała prof. Teresa Czerwińska.

  ”W latach 2023-2032 łączna kwota funduszy europejskich na zieloną transformację w Polsce to ok. 114 mld PLN. Na efektywność energetyczną przeznaczono 11,7 mld euro, w tym 3,85 miliarda euro, w ramach programów regionalnych wybranych województw, ze Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ruszy w Polsce od 2026 roku. Środki są udostępniane w procedurach konkursowych. Dlatego warto zawczasu przygotować dobre projekty do wsparcia inwestycji, by być na początku kolejki. Do tego idealnie nadaje się instrument ELENA” – dodał Marcin Janiak.

  Udane projekty mogą sprawić, że gminy zainwestują w kluczowy rozwój infrastruktury, takiej jak oświetlenie publiczne, zrównoważony transport publiczny, energia odnawialna i inne.

  ELENA to zaawansowany program pomocy technicznej, który wspiera promotorów projektów w pokryciu kosztów związanych z badaniami rynku, biznesplanami, audytami energetycznymi i umowami niezbędnymi do realizacji projektów energetycznych. ELENA została uruchomiona, aby pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu celów klimatycznych na 2030 rok, dla których priorytetem musi być efektywność energetyczna.

  EBI pomaga beneficjentom w tworzeniu programów pozwalających na maksymalne wykorzystanie uzyskanych w ten sposób inwestycji. Utworzony w 2009 roku instrument ELENA pomaga podmiotom publicznym i prywatnym we wdrażaniu projektów z zakresu  efektywności energetycznej, energii odnawialnej i zrównoważonego transportu, a tym samym w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.

  O wsparcie ELENA można ubiegać się w przypadku zrównoważonych projektów w następujących kluczowych obszarach: budynki (publiczne i mieszkalne), infrastruktura miejska (oświetlenie uliczne, ogrzewanie miejskie) i transport publiczny. W latach 2014-2020 wsparcie to było udzielane w ramach programu Horyzont 2020 i jest kontynuowane w obecnych wieloletnich ramach finansowych (2021-2027) w ramach programu parasolowego InvestEU.

   

  #OZE #UE #Energetyka

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga