NDE Sp. z o.o., Stowarzyszenie EkoMonterzy, EnergiaPlus Sp. z o.o., Stargel Sp. z o.o. oraz Fundacja Pozytywni CO2 dołączyły do operatorów programu „Czyste Powietrze” w Małopolsce. Dzięki podpisanym umowom z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, te pięć podmiotów będzie poszukiwać potencjalnych beneficjentów programu, a następnie przekonywać i pomagać w określeniu zakresu prac remontowych niezbędnych do realizacji w ich domu.
Dodatkowo podmioty wspomogą mieszkańców w pozyskaniu środków na wymianę kopciuchów i termomodernizację oraz przeprowadzą i rozliczą zrealizowane zadania.
Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” i wiceprezes NFOŚiGW, podkreśla, że inicjatywa ma na celu wzmocnienie dotychczasowych działań i przyspieszenie tempo realizowanych termomodernizacji budynków oraz wymiany starych źródeł ciepła na nowoczesne spełniające najwyższe normy.
Małopolski pilotaż opiera się na współpracy z podmiotami wyłonionymi w konkursie przez NFOŚiGW oraz gminami, które również pełnią rolę operatora. Program jest testowany w trzech województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Łączny budżet na działania operatorów w trzech pilotażach wynosi około 20 mln zł.
Celem programu jest poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynków i wymianę starych źródeł ciepła na bardziej efektywne. Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego, podkreśla, że wspólnie zależy im na poprawie jakości powietrza, ale zawiłości proceduralne często stanowią przeszkodę dla mieszkańców w staraniu się o dotacje.
Pięć operatorów, każdy w jednym z pięciu regionów województwa, będzie legitymować się specjalnymi identyfikatorami NFOŚiGW potwierdzającymi wiarygodność doradców. Wysokość dotacji uzależniona będzie od etapu przedsięwzięcia, a operatorzy otrzymają wynagrodzenie za każdą zawartą umowę o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania.
Paweł Mirowski podkreśla również konieczność zapobiegania nieuczciwym praktykom, takim jak podszywanie się pod przedstawicieli NFOŚiGW czy nieuczciwe praktyki wykonawców. Program ma skupiać się nie tylko na udzielaniu dotacji, lecz także na dostarczeniu kompleksowego wsparcia, co może przyspieszyć tempo realizacji działań proekologicznych w regionie.
Źródło: Gov
#OZE #CzystePowietrze
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.