Zmiany w programie Czyste powietrze - będzie trudniej o dotację na pompę ciepła - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Zmiany w programie Czyste powietrze – będzie trudniej o dotację na pompę ciepła

  Paulina Molenda, 11.10.2023 r. godz. 22:40

  Paweł Mirowski – Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska ogłosił rekomendacje dotyczące zmian w programie Czyste powietrze. Mają one na celu poprawę efektywności energetycznej pomp ciepła oraz eliminację nieuczciwych praktyk na rynku pomp ciepła w Polsce.

  Zmiany w programie Czyste powietrze

  Jednym z kluczowych elementów zmian jest zamknięcie Listy ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów), która jest prowadzona przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Zamknięcie tej listy oznaczałoby, że dofinansowanie byłoby udzielane wyłącznie dla urządzeń wpisanych na nią, co ma na celu zwiększenie transparentności i jakości oferowanych rozwiązań. Jednocześnie wprowadzone zostaną procedury mające na celu zabezpieczenie przed możliwością wpisania na listę urządzeń, które nie spełniają rzeczywistych parametrów opisanych na karcie produktu i etykiecie energetycznej.

  Poza zamknięciem Listy ZUM, NFOŚiGW planuje wprowadzenie dodatkowych wymagań technicznych dla pomp ciepła. Oprócz klas efektywności energetycznej, będą one obejmować takie aspekty jak stosowanie naturalnego czynnika roboczego, minimalna sprawność sezonowa dla klimatu chłodnego oraz moc akustyczna. Te dodatkowe wymagania techniczne mają na celu zapewnienie, że urządzenia spełniają konkretne standardy jakości i efektywności energetycznej.

  Kolejnym krokiem, który rozważany jest w kontekście zmian, jest ograniczenie zakresu dotacji tylko do urządzeń o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, tj. A++ lub wyższej. Ma to zachęcić do inwestowania w bardziej efektywne urządzenia, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do oszczędności energii i zmniejszenia wpływu na środowisko.

  W ramach wprowadzanych zmian planowane jest także wprowadzenie bardziej restrykcyjnych procedur, które będą dotyczyły zgłaszania pomp ciepła do Listy ZUM. Zgodnie z tymi planami, producenci będą musieli przedstawić raport z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty. Ma to zapewnić, że deklarowane parametry techniczne urządzeń są rzeczywiste i zgodne z opisem.

  Zmiany te mają na celu podniesienie standardów jakości i efektywności energetycznej pomp ciepła na polskim rynku, a także eliminację nieuczciwych praktyk, takich jak zawyżanie cen urządzeń, które później są pokrywane dotacjami, co prowadzi do nieuczciwego zysku sprzedawców oraz przepłacania przez beneficjentów. Działania te mają również pomóc nabywcom w odróżnieniu wysokiej jakości urządzeń od tych, które nie spełniają wymagań technicznych.

   

  Źródło: Business Insider

  Zdjęcie: DEHER

  #OZE #Pompyciepła #Polska

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga