Polski Alarm Smogowy (PAS) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) są autorami zestawienia popularności programu „Czyste powietrze” w II kwartale br. Absolutnym liderem okazał się Śląsk, z którego 44 gminy znalazły się w pierwszej setce rankingu. Miastem, które absolutnie zdominowało program jest Rybnik.
PAS i NFOŚiGW przygotowują dane poziomu korzystania z programu „Czyste powietrze” co kwartał dla 2477 gmin w całym kraju. Ranking uwzględnia liczbę złożonych wniosków w odniesieniu do tysiąca budynków jednorodzinnych. Regionem, który absolutnie dominuje jest Śląsk, którego 27 gmin znalazło się w pierwszej „50”, a 44 w pierwszej „100” zestawienia”. Drugim regionem jest woj. kujawsko-pomorskie.
Chociaż liderem jest Chełmno (woj. kujawsko-pomorskie), to ilościowo najwięcej wniosków w II kw. br. trafiło z Rybnika. Było ich dokładnie 712, natomiast od samego początku trwania programu rybniczanie wysłali już ponad 3 tys. wniosków. To najwięcej spośród wszystkich miejscowości w Polsce.
Skąd tak duży sukces akurat tego miasta? – Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni – skomentował lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.
Ranking ewidentnie wskazuje, że wymiana kotłów idzie dużo szybciej w miejscowościach, których gminy aktywnie zachęcają do „Czystego powietrza”. Rybnik, którego mieszkańcy najaktywniej czerpią z programu, swój sukces zawdzięcza promocji. W mieście działa punkt konsultacyjny programu, w którym potencjalni beneficjenci otrzymują pełną pomoc związaną ze złożeniem wniosku.
Co ciekawe stolica regionu który zdominował ranking, nie może pochwalić się dużą aktywnością w programie. Katowice zajmują 1599 miejsce zestawiania. W okresie kwiecień-sierpień wnioski o dotację złożyło tylko 66 mieszkańców miasta, a to dużo mniej niż w małych miejscowościach województwa, takich jak Lyski, Gaszowice czy Pszów.
Co ciekawe z aż 31 gmin w całym kraju nie trafił ani jeden wniosek, to m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Mielno czy Karpacz. Bardzo słabo pośród miast wojewódzkich poza Katowicami wypadły jeszcze: Białystok (101), Wrocław (85) i Warszawa (72).
#czyste_powietrze #pas #nfośigw #rybnik #śląsk
Źródła: PAS, PAP, TOP-OZE.pl
Fot.: Michał Rolka z Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.