RAPORT PÓŁROCZNY - 1P 2023 - ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII w Polsce - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  RAPORT PÓŁROCZNY – 1P 2023 – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII w Polsce

  Paulina Molenda i Jan Załęcki, 18.08.2023, godz. 13:00

  Pierwsza połowa 2023 roku była okresem intensywnego działania i osiągnięć w sektorze OZE. Rozwój nowych technologii, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej oraz kontynuacja wsparcia ze strony polityki stanowiły kluczowe czynniki kształtujące obecną sytuację odnawialnych źródeł energii. Zapraszamy do zapoznania się z raportem w zakresie wyników instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Raport przedstawia zmiany, jakie zachodzą w ostatnich miesiącach oraz ukazuje perspektywy dalszego wzrostu tej branży. 

  OZE  
  ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII w Polsce
  Ile było instalacji OZE w 1P 2023 roku?Ile było instalacji OZE w 1P 2023 roku?

  Głównym alternatywnym źródłem energii w Polsce nadal jest fotowoltaika, która w 1P bieżącego roku odnotowała w Polsce łącznie 91 220 instalacji. Oznacza to, że stanowi ona zdecydowaną większość całości źródeł OZE, zainstalowanych w pierwszym półroczu. Na kolejnych miejscach znalazły się jednostki kogeneracji z 25 instalacjami, energetyka wiatrowa z 23 instalacjami, czy biogazowa z 15 instalacjami. Źródła biomasowe odnotowały 5 instalacji, instalacje wodne 3 instalacje a hybrydowe w pierwszym półroczu br. odnotowały zaledwie 2 instalacje.

  Ilość nowych instalacji PV w 1P 2023 roku z podziałem na miesiące

  Ilość nowych instalacji PV w 1P 2023 roku z podziałem na miesiące

  Z łącznej ilości 91 220 instalacji fotowoltaicznych w 1P 2023, najwięcej przybyło w marcu tj. 17 263 instalacje. Na drugim miejscu kolejno znalazł się maj z ilością 16 668 nowych instalacji PV, a podium zamyka czerwiec z 15 764 instalacjami. Na kolejnych miejscach według przyrostów uplasował się styczeń, luty oraz kwiecień.
  Reasumując, łącznie w pierwszym kwartale obserwowalne jest większa ilość instalacji fotowoltaicznych niż w drugim kwartale 2023 roku.

  Przez pierwsze 3 miesiące 2023 roku ilość instalacji wzrastała miesiąc do miesiąca. W kolejnych 3 miesiącach na zmianę odnotowywano spadki i wzrosty. Natomiast w 1P 2023 do 1P 2022 odnotowano spadek ilości instalacji. Od stycznia do czerwca 2023 roku zainstalowano łącznie 91 220 instalacji PV, a w tym samym okresie 2022 roku zainstalowano 268 499 instalacji PV. Oznacza to, że w br. zainstalowano jedynie 1/3 instalacji zainstalowanych w ubiegłym roku. Był porównywalny wynik do pierwszego półrocza 2020 roku.

  Ile zainstalowano energii z fotowoltaiki 1P 2023 roku?
  Ile zainstalowano energii z fotowoltaiki 1P 2023 roku?

  W pierwszym półroczu bieżącego roku zainstalowano łącznie 2 131 MW. Najwięcej mocy zainstalowano w maju tj. 506 MW, a najmniej mocy zainstalowano w styczniu z wynikiem 282 MW. Oznacza to, że w maju pomimo mniejszej instalacji w porównaniu do marca, zamówiono instalacje fotowoltaiczne średnio o większej mocy.

  Jak kształtował się rynek pomp ciepła w Polsce w 1P 2023 roku?  

  Wyniki sprzedaży pomp ciepła wypadają dobrze, choć oczywiście nie są one tak dobre jak można było oczekiwać pod koniec 2022 roku i na początku 2023 roku. Zależnie od typu pompy ciepła, dane sprzedażowe za 1P 2023 w odniesieniu do 1P 2022 wskazują:

  • Pompy ciepła typu solanka-woda − wzrost sprzedaży o 37 proc.
  • Pompy ciepła typu powietrze-woda − wzrost sprzedaży o 3 proc., przy czym w przypadku splitów wzrost wyniósł 7 proc., a w przypadku monobloków odnotowano spadek o 8 proc.
  • Pompy ciepła typu powietrze-woda służące tylko do przygotowania c.w.u. − spadek o 35 proc.

  Bez wątpienia w bliskim czasie wzmocnienie polskiego rynku pomp ciepła można wiązać z wdrożeniem planu Komisji Europejskiej na rzecz powszechnego zastosowania pomp ciepła. Jego publikacja jest spodziewana w 4Q 2023 roku. Plan ten, wspierany przez kompleksowy system monitoringu, z pewnością pomoże usunąć wiele barier związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce i innych krajach Europy.

  Jeśli chodzi o prognozy sprzedaży pomp ciepła w kolejnych miesiącach, w przypadku gruntowych pomp ciepła można liczyć na wzrost sprzedaży o 20-30 proc. w całym 2023 roku (w ujęciu rok do roku). Natomiast w odniesieniu do pomp ciepła powietrze-woda przewidywany jest spadek sprzedaży o 20-30 proc., a w negatywnym scenariuszu nawet o 35 proc. Odbicie rynku powinno jednak nastąpić już w przyszłym roku.

  Jak kształtował się rynek pomp ciepła w Polsce w 1P 2023 roku?

  Źródło: PORT PC

   

  Sytuacja rynku magazynów energii w Polsce w 1P 2023

  W Polsce coraz dynamiczniej rozwija się segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie.
  „Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić. Dlatego uważam, że możemy osiągnąć niezależność od zagranicznych dostawców, budując silne podmioty na krajowym rynku” – mówi Rafał Kajka – Prezes Zarządu 4en. Wypowiedź dla: Biznes.newseria.

  W minionych dwóch latach według PIME zainstalowano 12 tys. magazynów energii. W 2022 roku zainstalowano o 40 proc. więcej magazynów niż w 2021 roku. Dla porównania w tym samym okresie zainstalowano 753,48 instalacji fotowoltaicznych.

  Oznacza to, że rynek magazynowania energii ma przed sobą w kolejnych latach ogromny potencjał rozwoju. Zwłaszcza, że na magazyn energii można obecnie pozyskać dotację do 16 tys. zł (maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych) w ramach rządowego programu Mój Prąd. Jednocześnie na przestrzeni ostatnich 6 lat ceny magazynów energii z roku na rok spadają. Pojawiają się również informacje, że tym roku spadek może być zahamowany, a nawet może nastąpić wzrost. Dlatego nie warto czekać na dalsze obniżki cen. Obecnie można zakupić mały magazyn energii za ok. 20 tys. zł, a duży za ok. 70 tys. zł.

  Podsumowanie

  W pierwszej połowie 2023 roku, sektor Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) ma się dobrze. W drugim kwartale odnotowano nieco mniejszy tj. 7 proc. spadek ilości instalacji fotowoltaicznych do pierwszego kwartału. Natomiast w drugim kwartale w porównaniu do pierwszego kwartału wzrosła moc zainstalowanej fotowoltaiki o 17 proc. Pozostałymi instalacjami OZE tj. magazynami energii oraz pompami ciepła jest coraz większe zainteresowanie. Jednocześnie wraz ze wzrostem popytu dynamicznie rośnie podaż. Obserwujemy, że z każdym miesiącem większość firm z branży OZE poszerzają swój zakres usług. Tym samym również rośnie konkurencja na rynku. Z informacji, które do nas napływają, wiele hurtowni posiada nadwyżki produktów OZE. Chcąc pozbyć się zapasów oferują atrakcyjne promocje. Można przypuszczać, że po wyczyszczeniu magazynów nastąpi wzrost produktów niezbędnych dla instalacji OZE. Ponieważ obecnie są atrakcyjne dofinansowania z programu Mój Prąd, dlatego warto dokonywać inwestycji w OZE.

  Należy też pamiętać o rozporządzeniu Parlament Europejski, który w marcu 2023 przyjął dyrektywę budynkową. Określa ona wprowadzenie od 2028 roku obowiązku montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków. Natomiast do 2026 roku zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące.
  Więcej na temat rozporządzenia w naszym odrębnym artykule: https://top-oze.pl/obowiazkowa-fotowoltaika-od-2028-roku-nowa-dyrektywa-przyjeta-przez-parlament-europejski/.

  #OZE #Fotowoltaika #PV #Pompyciepła #Magazynyenergii

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga