Nowy Sącz najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie – wynika z rankingu przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) za lata 2019-2020. Badanie odnosi się do długoterminowego narażenia na działanie na PM 2.5. Dzięki narzędziu EEA można sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy.
W czerwcu ubiegłego roku EEA uruchomiła przeglądarkę jakości powietrza miast. Dzięki niej mieszkańcy 323 miejscowości w całej Europie mogą sprawdzić jakoś powietrza w ich okolicy i porównać z poziomem zanieczyszczenia w innych miejscach Europy.
Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych
„W latach 2019-2020 do trzech najczystszych miast w Europie pod względem jakości powietrza zaliczały się Umeå w Szwecji, Tampere w Finlandii i Funchal w Portugalii. Trzema najbardziej zanieczyszczonymi miastami był Nowy Sącz w Polsce, Cremona we Włoszech i Slavonski Brod w Chorwacji” – czytamy na stronie Agencji.
W pierwszej dziesiątce niechlubnego rankingu w sumie znalazło się pięć polskich miast. Poza liderem stawki są to Zgierz, Piotrków Trybunalski, Żory i Kraków.
Pomiary przeprowadzone w omawianym przedziale czasowym wykazały, że w 127 jakość powietrza była „dobra”. To oznacza, że mieści się poniżej istotnej dla zdrowia wytycznej dla długoterminowego narażenia na działanie na PM 2.5 na poziomie 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (10 μg/m3) ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Według naukowców ten rodzaj pyłu w przypadku długotrwałego wystawienia na jego działanie ma negatywny wpływ na zdrowie i może powodować choroby układu krążenia i oddechowego.
W najnowszej rocznej ocenie jakości powietrza Europejska Agencja Środowiska oszacowała, że w 2018 r. narażenie na zawieszony pył drobny spowodowało ok. 417 tys. przedwczesnych zgonów w 41 państwach Europy.
Jak działa przeglądarka?
Europejska Agencja Środowiska dane o jakości powietrza otrzymuje od państw członkowskich na mocy dyrektyw dotyczących jakości powietrza. Zarówno ranking jak i odczyty opierają się na średnim stężeniu PM 2.5 w roku kalendarzowym. W przyszłości EEA planuje dołączyć do narzędzia inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza.
Istotną kwestią w tworzeniu rankingu zanieczyszczeń miast, jest fakt, że narzędzie nie obejmuje wszystkich miejscowości. „Zbiór danych obejmuje miasta, które są częścią audytu miejskiego Komisji Europejskiej i które mają ponad 50 000 mieszkańców” – tłumaczy Agencja. Nie zostały uwzględnione też miasta, które nie mają swoich stacji monitorowania, ani też te, dla których dane z tych stacji obejmują mniej niż 75 proc. dni w ciągu roku.
W przeglądarce poza wymienionym rankingiem jest mapa, na której zaznaczone są miasta. Po najechaniu na wybraną miejscowość można zapoznać się z aktualnymi danymi. Link do przeglądarki TUTAJ.
#przeglądarka_jakości_powietrza #eea #mp_2,5 #polska #ranking #zanieczyszczenie #europejska_agencja_środowiska
Źródło: eea
Fot.: screen/eea
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.