Przeglądarka jakości powierza Europejskiej Agencji Środowiska. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Przeglądarka jakości powierza Europejskiej Agencji Środowiska. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście

  Opr.: Artur Pokorski, 7.01.2022, godz. 13:00

  Nowy Sącz najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie – wynika z rankingu przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) za lata 2019-2020. Badanie odnosi się do długoterminowego narażenia na działanie na PM 2.5. Dzięki narzędziu EEA można sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy.

   

  W czerwcu ubiegłego roku EEA uruchomiła przeglądarkę jakości powietrza miast. Dzięki niej mieszkańcy 323 miejscowości w całej Europie mogą sprawdzić jakoś powietrza w ich okolicy i porównać z poziomem zanieczyszczenia w innych miejscach Europy.

   

  Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych

  W latach 2019-2020 do trzech najczystszych miast w Europie pod względem jakości powietrza zaliczały się Umeå w Szwecji, Tampere w Finlandii i Funchal w Portugalii. Trzema najbardziej zanieczyszczonymi miastami był Nowy Sącz w Polsce, Cremona we Włoszech i Slavonski Brod w Chorwacji” – czytamy na stronie Agencji.

  W pierwszej dziesiątce niechlubnego rankingu w sumie znalazło się pięć polskich miast. Poza liderem stawki są to Zgierz, Piotrków Trybunalski, Żory i Kraków.

  Pomiary przeprowadzone w omawianym przedziale czasowym wykazały, że w 127 jakość powietrza była „dobra”. To oznacza, że mieści się poniżej istotnej dla zdrowia wytycznej dla długoterminowego narażenia na działanie na PM 2.5 na poziomie 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (10 μg/m3) ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

  Według naukowców ten rodzaj pyłu w przypadku długotrwałego wystawienia na jego działanie ma negatywny wpływ na zdrowie i może powodować choroby układu krążenia i oddechowego.

  W najnowszej rocznej ocenie jakości powietrza Europejska Agencja Środowiska oszacowała, że w 2018 r. narażenie na zawieszony pył drobny spowodowało ok. 417 tys. przedwczesnych zgonów w 41 państwach Europy.

   

  Jak działa przeglądarka?

  Europejska Agencja Środowiska dane o jakości powietrza otrzymuje od państw członkowskich na mocy dyrektyw dotyczących jakości powietrza. Zarówno ranking jak i odczyty opierają się na średnim stężeniu PM 2.5 w roku kalendarzowym. W przyszłości EEA planuje dołączyć do narzędzia inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza.

  Istotną kwestią w tworzeniu rankingu zanieczyszczeń miast, jest fakt, że narzędzie nie obejmuje wszystkich miejscowości. „Zbiór danych obejmuje miasta, które są częścią audytu miejskiego Komisji Europejskiej i które mają ponad 50 000 mieszkańców” – tłumaczy Agencja. Nie zostały uwzględnione też miasta, które nie mają swoich stacji monitorowania, ani też te, dla których dane z tych stacji obejmują mniej niż 75 proc. dni w ciągu roku.

  W przeglądarce poza wymienionym rankingiem jest mapa, na której zaznaczone są miasta. Po najechaniu na wybraną miejscowość można zapoznać się z aktualnymi danymi. Link do przeglądarki TUTAJ.

   

  #przeglądarka_jakości_powietrza #eea #mp_2,5 #polska #ranking #zanieczyszczenie #europejska_agencja_środowiska

  Źródło: eea

  Fot.: screen/eea

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga