Prognoza rozwoju fotowoltaiki w 2022 roku - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Prognoza rozwoju fotowoltaiki w 2022 roku

  Opr.: Marek Reszuta, 10.02.2022 r. godz. 21:55

  Agencja BloomberfNEF (BNEF) jest czołową i renomowaną firmą skupiająca światowych ekspertów z zakresu transformacji energetycznej w sektorach energetycznym, przemysłowym, rolnym, budowlanym itd.

  Analitycy firmy publikują rocznie ponad 700 raportów i komentarzy oraz prognoz długoterminowych dotyczących światowych rynków i technologii.

   

  W styczniu bieżącego roku BNEF opublikował raport dotyczący prognoz rozwoju fotowoltaiki na całym świecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze tezy z tego dokumentu.

   

  W 2022 roku wielkość zainstalowanych mocy pochodzących z fotowoltaiki przekroczy w skali świata 200 GW

  Agencja w tym konkretnym przypadku zastrzega, że może … się mylić. Otóż, wg ostrożnych założeń BNEF sprzed dwóch lat, w 2021 roku fotowoltaika miała osiągnąć 184 GW, ale biorąc pod uwagę bardzo gwałtowny rozwój instalacji na całym świecie właśnie w roku 2021, nie jest wykluczone, że 200 GW już zostało przekroczone. Danych za ubiegły rok jeszcze nie ma. Wg wcześniejszych danych ekspertów BNEF w 2022 roku moc fotowoltaiczna miałaby wynieść 228 GW, obecnie zakłada się, że może to być dużo więcej.

   

  W pierwszej połowie 2022 r. ceny modułów fotowoltaicznych spadną do 25 centów USA za Wat, w II połowie spadną o kolejne 1-2 centy

  Analitycy BNEF zakładają, że w 2022 roku produkcja polikrzemu będzie wyższa od tej z roku 2021 o 38%. Ponadto wzięli pod uwagę spadek cen polikrzemu już w 2021 roku, kiedy to cena spadła z 37 USD/kg w październiku do 32 USD/kg w grudniu. Zwiększy się również, zdaniem analityków, produkcja modułów 181 mm i 210 mm, co wpłynie ogólnie na ceny modułów.

   

  Magazynowanie energii elektrycznej przez prosumentów stanie się standardem rozwojowym fotowoltaiki

  Wg analityków BNEF, coraz więcej państw zachęca w różny sposób lub wprost wymusza prawnie instalowanie wraz instalacjami fotowoltaicznymi magazynów energii. Na przykład USA, w stanie Hawaje, wszystkie nowo budowane domy musza posiadać instalację fotowoltaiczną wraz z magazynami energii. Wg agencji, obecnie już prawie połowa prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Niemczech posiada własne magazyny, w Szwecji około 15%, zaś w Australii 5%.
  W 2022 roku magazynowanie stanie się się „nową rewolucją”, która spowoduje znaczny wzrost samowystarczalności prosumentów na całym świecie.

   

  Na rynkach Unii Europejskiej zostaną podpisane umowy na zakup gigawatów energii pochodzącej z elektrowni słonecznych

  Wg BNF w takich krajach jak Polska, Dania i Niemcy wiele firm oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej podpisze w roku 2022 umowy na zakup energii pochodzącej z elektrowni słonecznych i będzie to już standard. Wysokości kontraktowanych mocy idą już prawie w gigawaty, a w 2020 roku będzie kilkakrotnie więcej. Podobnie będzie w Hiszpanii, jednakże tam muszą zakończyć się procesy polityczno-ustawodawcze, które obecnie zniechęcają do umów w obecnym kształcie prawnym.

   

  Nastąpi poważne traktowanie agrofotowoltaiki jako efektywnego systemu energetyki słonecznej

  Wg analityków BNEF, w wielu państwach agrofotowoltaika jest stosowana jako forma obejścia przepisów zakazujących budowę instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych. Nie są również poważnie traktowane badania wskazujące na korzystny wpływ modułów na uprawę owoców i warzyw (pisaliśmy o tym w artykule Nieoczekiwane zastosowanie fotowoltaiki). Zdaniem analityków, w 2022 roku wielu „graczy” na rynku agrofotowoltaiki (GroenLeven, Baofeng Group), poprawi skuteczność wykorzystywanych technologii i promocji nowych metod, co stanie się to początkiem rozwoju tego sektora fotowoltaiki. Niebagatelną w tym role odegrają regulacje prawno-państwowe w różnych krajach, które zachęcają do agrofotowoltaiki.

   

  Moce produkcyjne energii słonecznej będą rosły, zaś do tradycyjnych technologii dołączać będą nowe

  W 2021 roku różne laboratoria i centra naukowo-badawcze informowały o prowadzonych eksperymentach w zakresie wykorzystywania nowych materiałów i technologii dla celów fotowoltaiki – różne wykonania i zastosowania perowskitów, modułów organicznych, metod chłodzenia paneli, sposobów magazynowania energii, łączenia fotowoltaiki z innymi OZE itd. Te dotychczas „nowinki” będą powodowały zwiększanie wydajności modułów, ich nieoczekiwanego zastosowania, w tym w różnych warunkach geograficznych i atmosferycznych, a tym samym zwiększania dostępności i powszechności.
  Liczne start up`y prezentowały w ubiegłym roku oryginalne, ale bardzo wartościowe produkty (na naszym portalu prezentowaliśmy wiele z takich rozwiązań). Okazuje się, że wieloma z nich zainteresował się duży kapitał. Zdaniem BNEF w 2022 roku wiele z nowych technologii zostanie wdrożonych do produkcji masowej, co w wielu obszarach zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki.

   

   

  #OZE #fotowoltaika

  Źródło: BNEF

  Foto: pixabay

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga