Agencja BloomberfNEF (BNEF) jest czołową i renomowaną firmą skupiająca światowych ekspertów z zakresu transformacji energetycznej w sektorach energetycznym, przemysłowym, rolnym, budowlanym itd.
Analitycy firmy publikują rocznie ponad 700 raportów i komentarzy oraz prognoz długoterminowych dotyczących światowych rynków i technologii.
W styczniu bieżącego roku BNEF opublikował raport dotyczący prognoz rozwoju fotowoltaiki na całym świecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze tezy z tego dokumentu.
W 2022 roku wielkość zainstalowanych mocy pochodzących z fotowoltaiki przekroczy w skali świata 200 GW
Agencja w tym konkretnym przypadku zastrzega, że może … się mylić. Otóż, wg ostrożnych założeń BNEF sprzed dwóch lat, w 2021 roku fotowoltaika miała osiągnąć 184 GW, ale biorąc pod uwagę bardzo gwałtowny rozwój instalacji na całym świecie właśnie w roku 2021, nie jest wykluczone, że 200 GW już zostało przekroczone. Danych za ubiegły rok jeszcze nie ma. Wg wcześniejszych danych ekspertów BNEF w 2022 roku moc fotowoltaiczna miałaby wynieść 228 GW, obecnie zakłada się, że może to być dużo więcej.
W pierwszej połowie 2022 r. ceny modułów fotowoltaicznych spadną do 25 centów USA za Wat, w II połowie spadną o kolejne 1-2 centy
Analitycy BNEF zakładają, że w 2022 roku produkcja polikrzemu będzie wyższa od tej z roku 2021 o 38%. Ponadto wzięli pod uwagę spadek cen polikrzemu już w 2021 roku, kiedy to cena spadła z 37 USD/kg w październiku do 32 USD/kg w grudniu. Zwiększy się również, zdaniem analityków, produkcja modułów 181 mm i 210 mm, co wpłynie ogólnie na ceny modułów.
Magazynowanie energii elektrycznej przez prosumentów stanie się standardem rozwojowym fotowoltaiki
Wg analityków BNEF, coraz więcej państw zachęca w różny sposób lub wprost wymusza prawnie instalowanie wraz instalacjami fotowoltaicznymi magazynów energii. Na przykład USA, w stanie Hawaje, wszystkie nowo budowane domy musza posiadać instalację fotowoltaiczną wraz z magazynami energii. Wg agencji, obecnie już prawie połowa prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Niemczech posiada własne magazyny, w Szwecji około 15%, zaś w Australii 5%.
W 2022 roku magazynowanie stanie się się „nową rewolucją”, która spowoduje znaczny wzrost samowystarczalności prosumentów na całym świecie.
Na rynkach Unii Europejskiej zostaną podpisane umowy na zakup gigawatów energii pochodzącej z elektrowni słonecznych
Wg BNF w takich krajach jak Polska, Dania i Niemcy wiele firm oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej podpisze w roku 2022 umowy na zakup energii pochodzącej z elektrowni słonecznych i będzie to już standard. Wysokości kontraktowanych mocy idą już prawie w gigawaty, a w 2020 roku będzie kilkakrotnie więcej. Podobnie będzie w Hiszpanii, jednakże tam muszą zakończyć się procesy polityczno-ustawodawcze, które obecnie zniechęcają do umów w obecnym kształcie prawnym.
Nastąpi poważne traktowanie agrofotowoltaiki jako efektywnego systemu energetyki słonecznej
Wg analityków BNEF, w wielu państwach agrofotowoltaika jest stosowana jako forma obejścia przepisów zakazujących budowę instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych. Nie są również poważnie traktowane badania wskazujące na korzystny wpływ modułów na uprawę owoców i warzyw (pisaliśmy o tym w artykule Nieoczekiwane zastosowanie fotowoltaiki). Zdaniem analityków, w 2022 roku wielu „graczy” na rynku agrofotowoltaiki (GroenLeven, Baofeng Group), poprawi skuteczność wykorzystywanych technologii i promocji nowych metod, co stanie się to początkiem rozwoju tego sektora fotowoltaiki. Niebagatelną w tym role odegrają regulacje prawno-państwowe w różnych krajach, które zachęcają do agrofotowoltaiki.
Moce produkcyjne energii słonecznej będą rosły, zaś do tradycyjnych technologii dołączać będą nowe
W 2021 roku różne laboratoria i centra naukowo-badawcze informowały o prowadzonych eksperymentach w zakresie wykorzystywania nowych materiałów i technologii dla celów fotowoltaiki – różne wykonania i zastosowania perowskitów, modułów organicznych, metod chłodzenia paneli, sposobów magazynowania energii, łączenia fotowoltaiki z innymi OZE itd. Te dotychczas „nowinki” będą powodowały zwiększanie wydajności modułów, ich nieoczekiwanego zastosowania, w tym w różnych warunkach geograficznych i atmosferycznych, a tym samym zwiększania dostępności i powszechności.
Liczne start up`y prezentowały w ubiegłym roku oryginalne, ale bardzo wartościowe produkty (na naszym portalu prezentowaliśmy wiele z takich rozwiązań). Okazuje się, że wieloma z nich zainteresował się duży kapitał. Zdaniem BNEF w 2022 roku wiele z nowych technologii zostanie wdrożonych do produkcji masowej, co w wielu obszarach zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki.
#OZE #fotowoltaika
Źródło: BNEF
Foto: pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.