Nieoczekiwane zastosowanie fotowoltaiki - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Nieoczekiwane zastosowanie fotowoltaiki

    Marek Reszuta, 18.09.2021 r. godz. 14:04

    Na naszym portalu opisywaliśmy już wykorzystanie roślin w celu zwiększenia wydajności systemów fotowoltaicznych. W opisanym zestawie rośliny nie tylko chłodzą panele fotowoltaiczne, ale również oczyszczają powietrze i zmniejszają zapylenie miasta.

    Okazuje się, że również sytuacja odwrotna, kiedy to fotowoltaika jest wykorzystywana na korzyść roślin, jest możliwa.

    Niemiecki Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej ISE wraz z firmą BayWa r.e. opracowały system fotowoltaiczny wykorzystywany dla produkcji rolnej o mocy 258 kW. W projekcie „Bio-Obsthof Nachtwey” zrealizowanym w Gelsdorf w Nadrenii-Palatynacie, na działce o powierzchni 9,1 tys. m² posadzono kilka odmian jabłoni. Zastosowano 4 rodzaje systemów ochrony roślin: foliowego pokrycia dachowego; siatki chroniącej przed gradem; nieprzepuszczającego deszczu systemu fotowoltaicznego z modułami przepuszczającymi światło oraz system fotowoltaiczny reagujący aktywnie na warunki pogodowe. W eksperymencie wykorzystane będą różne moduły, ułożenia ogniw słonecznych w modułach itd.

    Celem eksperymentu jest ustalenie możliwości najefektywniejszego wykorzystania systemów fotowoltaicznych w ochronie roślin i owoców przed szkodliwymi wpływami środowiska, takimi jak obfite opady deszczu, gradu, temperatur ekstremalnych itd. Co również istotne – w badaniach uwzględnione będą również takie cele jak estetyka krajobrazowa, opłacalność ekonomiczna, odbiór społeczny, wpływ na rozwój roślin itd. Wg założenia, zainstalowany system fotowoltaiczny wykorzystywany będzie również tradycyjnie tj. do zasilania systemów nawadniania, aparatury i urządzeń rolniczych, oświetlania itd. Projekt, finansowany ze środków publicznych, będzie realizowany przez 5 lat.

    Dla firmy BayWa r.e. jest to kolejny projekt agrofotowoltaiczny. Wcześniej firma zrealizowała podobny projekt na farmie owocowej Rini Kusters w Holandii, chcąc sprawdzić możliwość wykorzystania paneli w procesie produkcji malin.

    Dla celów fotowoltaiki rolnej BayWa r.e. opracował specjalny monokrystaliczny panel słoneczny, który przepuszcza powietrze i jednocześnie chroni rośliny przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W trakcie eksperymentu okazało się bowiem, że tradycyjne moduły fotowoltaiczne posiadają zbyt niską wydajność w zastosowaniach rolnych.

    Pierwsze analizy wydajności systemu wykazały, że farma fotowoltaiczna wybudowana nad ogrodem jest w stanie zmieszać temperatury ekstremalne, chronić rośliny przed wilgocią i pozytywnie wpływać na zbiory – okazuje się, że w cieniu paneli fotowoltaicznych kilkukrotnie zwiększa się urodzaj owoców i warzyw. Okazuje się też, że panele tworzą swojego rodzaju „szklarnię” zabezpieczając rośliny przed silnym promieniowaniem słonecznym, w dzień, w nocy zaś utrzymując temperaturę. Niezamknięty obszar powoduje, że wiatr może jednak swobodnie schładzać rośliny, korzystnie wpływając na ich rozwój. Powstałe w ten sposób rozproszenie ciepła jest niezwykle korzystne dla roślin.

    Warto zauważyć, że zastosowanie agrofotowoltaiki ma oprócz kwestii stricte rolnych jeszcze jeden aspekt – otóż np. w Holandii istnieje bardzo duży sprzeciw wobec stosowania fotowoltaiki na dużych powierzchniach rolnych z powodu obawy właśnie o te grunty. W niektórych państwach przepisy uniemożliwiają stosowanie dużych farm fotowoltanicznych na terenach rolnych.

    Agrofotowoltaika może skutecznie rozwiązać ten problem, pozytywnie wpływając na uprawę owoców i warzyw, dostarczając przy tym energii elektrycznej na obsługę farmy rolnej, jak i całego gospodarstwa rolnego.

    Źródło: ise.fraunhofer.de; www.pv-magazine.com
    Photo by Andreas Gücklhorn on Unsplash

     

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga