Powstanie pierwsza polska fabryka magazynów energii - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Powstanie pierwsza polska fabryka magazynów energii

  Przemysław Kędzior, 06.06.2022 r. godz. 9:20

  Magazyny energii zyskują na popularności wśród indywidualnych użytkowników. Takie urządzenia nabierają również znaczenia strategicznego, a niedawno zapadła decyzja, że powstanie polska fabryka ogniw akumulatorowych wykorzystywanych w magazynach.

  Projekt nosi nazwę Śląskie Magazyny Energii. Zakłada uruchomienie w 2024 r. fabryki w Jastrzębiu-Zdroju w województwie śląskim. Łączna roczna wartość produkcyjna ma sięgnąć 1200 MWh. Z taśm montażowych mają zjeżdżać akumulatory o małej i dużej pojemności, od 0,5 kWh do 50 kWh. Ogniwa mają powstawać na licencji czeskiej firmy HE3DA. Fabryka ma zostać zlokalizowana na pogórniczych terenach, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka podmiotów, m.in. Fundacja Śląskie Magazyny Energii, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych.

  Magazyny dają niezależność

  Upowszechnianie magazynowania energii, czego elementem jest polska fabryka, ma wspierać i stabilizować rozporoszony system OZE. Mniejsze urządzenia produkowane w Jastrzębia mają trafiać do odbiorców indywidualnych, większe do przedsiębiorstw, a rolą dużych będzie stabilizacja sieci, w tym farm fotowoltaicznych. Magazyny mają też znaczenie strategiczne.

  „Budujemy naszą niezależność energetyczną od surowców importowanych z niepewnych źródeł, tak chcemy ją również uzyskać w zakresie wytwarzania technologii, która pozwoli nam na magazynowanie energii potrzebnej do tego, żeby stabilizować nasz rynek” – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

  Zdaniem przedstawicieli władz państwowych, postawienie na nowoczesne technologie związane z OZE i magazynowaniem energii, ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.

  „W strategii naszego rządu jest oparcie energetyki na dwóch podstawowych filarach. Jednym z tych filarów ma być energetyka jądrowa, a drugim odnawialne źródła energii. Polska jest dzisiaj rozpędzonym parowozem jeżeli chodzi o inwestowanie w energetykę odnawialną na lądzie, energetykę rozproszoną, fotowoltaikę, energetykę wiatrową i wszelkie inne źródła energii” – wylicza Jacek Sasin.

  Śląsk to region z dużym potencjałem, który przechodzi dynamiczną transformację. To miejsce z przyszłością, a planowana fabryka jest konsekwencją pozytywnych zmian, jakie tam zachodzą.

  „Jesteśmy liderem w Polsce jeżeli chodzi o korzystanie i wnioskowanie do programu „Czyste powietrze”. To pokazuje, że pomimo historii i kultury Śląska, pragniemy nowoczesnych technologii, nowoczesnych inwestycji i wydaje się, że właśnie Śląskie Magazyny Energii są również przyszłością tego regionu” –  zauważa Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

  O co chodzi z magazynami?

  Magazyn energii to doskonałe uzupełnienie, a powoli już nieodzowna część instalacji fotowoltaicznej. Pozwala w domowych warunkach gromadzić wyprodukowane w niej nadwyżki i wykorzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba. Oczywiście „nadprodukcja” nigdy się nie marnuje, bo jako prosument oddajemy ją do sieci – w ramach opustów albo systemu net-billing. Tu jednak, rozliczając się z operatorem, ponosimy określony koszt. Posiadając magazyn, cały prąd, który wytworzyły nasze panele zostaje u nas. Jest to bardzo ważne, bo nie tylko możemy wykorzystać go na bieżąco, ale również może „uratować” nas w przypadku przerwy w dostawie prądu, blackoutu czy zerwania trakcji na skutek wichur.

  Magazyn energii – to się opłaca

  Zanim skorzystamy z dobrodziejstw magazynów, najpierw trzeba nieco zainwestować. Cena zależy od pojemności urządzenia. Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę m.in. moc instalacji fotowoltaicznej, a także zużycie energii w domu. Przykładowo magazyn o pojemności 5kW, dzięki któremu możemy mieć zasilanie przez kilka, kilkanaście godzin, kosztuje ok. 15 tys. zł. Jak nietrudno się domyśleć, im większy tym droższy. W tym miejscu trzeba jednak pamiętać, że na taki zakup można dostać dofinansowanie. Przewiduje je program Mój Prąd 4.0. W jego ramach dotacje pokrywają połowę kosztów, maksymalnie 20,5 tys. zł. Więcej informacji o magazynach energii na stronie https://top-oze.pl/wybierz-magazyn-energii-schowaj-prad-na-pozniej/

  Magazynowanie energii, w skali państwa, to krok strategiczny. Jest elementem uzupełnienia, wzmacniania i stabilizowania rynku OZE. Jednocześnie stanowi część polityki bezpieczeństwa – uniezależnienia się od surowców kopalnych, w tym importowanych. W skali mikro zabezpiecza nas przed problemami, kiedy nagle prąd w sieci przestanie płynąć. Ponadto taki komfort można zapewnić sobie z dotacją, co jest dodatkową korzyścią dla naszego portfela.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga