Podstawowe błędy prosumentów - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Podstawowe błędy prosumentów

  Michał Budzyński, 21.09.2021 r. godz. 16:30

  Prosument, czyli osoba fizyczna będąca zarazem producentem oraz konsumentem energii pochodzącej z OZE. Termin ten odnosi się głównie do właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, które w ostatnich latach zdominowały sektor odnawialnych źródeł energii. Korzyści z przydomowych instalacji fotowoltaicznych jest wiele i każdy świeżo upieczony prosument oczekuje niemalże natychmiastowych wyników. Żeby tak się stało, warto unikać podstawowych błędów jakie potrafią popełniać użytkownicy.

  Brak autokonsumpcji
  Wielu handlowców potrafi sprzedać instalację fotowoltaiczną niemal każdemu. Problem polega jednak na tym, iż w przypadku niskiego zużycia energii przez klienta, taka inwestycja może się zwracać bardzo długo. Ponadto w przypadku braku autokonsumpcji w ciągu dnia, niemalże całe nasze nadwyżki z nadprodukcji są wirtualnie magazynowane. Przypadki te szczególnie odczuwają osoby, które na co dzień przebywają poza domem i ich szczyt największego korzystania z energii elektrycznej wypada w porach wieczornych. Energia z nadprodukcji oczywiście wraca do prosumenta, jednak pomniejszona o 20% wraz z kosztami dystrybucji. Warto również dodać, iż niewykorzystana energia z naszej nadprodukcji po roku czasu przepada i jest to częste zjawisko w mocno przewymiarowanych instalacjach.

  Zakup niekontrolowany
  Stając się posiadaczem instalacji fotowoltaicznej niektórzy prosumenci postanawiają dokonać całkowitej transformacji energetycznej poprzez zakup nowych urządzeń elektrycznych. Profesjonalny sprzedawca fotowoltaiki przed przygotowaniem projektu instalacji powinien zawsze uwzględnić planowane zmiany w strukturze zużycia energii. Zakup kuchenki indukcyjnej nie powinien być problemem. Jeśli jednak do powyższego dodamy pompę ciepła i samochód elektryczny, to zapotrzebowanie na prąd będzie znacząco odbiegać od szacowanych pierwotnie wyliczeń. W konsekwencji wzrośnie nam zużycie w porach nocnych i tym samym nasza nadprodukcja wyliczona na podstawie wcześniejszych prognoz będzie mocno nieaktualna.

  Niespodzianki w nowej umowie
  Wraz z wymianą licznika i podłączeniem do sieci mikroinstalacji prosumenci podpisują nową umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami, a w szczególności usługami dodatkowymi. Zważywszy na to, iż zarówno marża jak i stawki za energię są uregulowane, niektóre firmy lubią swoim klientom dorzucić pakiet dodatkowego ubezpieczenia rachunku, lub wsparcie fachowca. Oczywiście w wielu firmach są to usługi dodatkowo płatne i zawierane na czas określony. Warto pamiętać o tym, że po demonopolizacji rynku energii każdy konsument ma prawo wyboru przedsiębiorcy energetycznego. Dlatego należy porównać oferty kilku firm i wybrać tą, która spełnia nasze oczekiwania.

  Poprawianie producenta
  Wśród niektórych elektryków istnieje potrzeba usprawniania wszelkich urządzeń. Wśród nich nie brakuje również takich, którzy lubią zajrzeć do falownika i sprawdzić, czy można go jakoś „poprawić”. Przy mniej pesymistycznym wariancie możemy stracić gwarancję, zaś w skrajnym przypadku może dojść do zmiany parametrów urządzenia, spadku wydajności lub awarii. Naprawy mogą potrwać nawet wiele dni, a my w tym czasie nie będziemy mieć produkcji.

   Autor: Michał Budzyński

  Tagi: oze, fotowoltaika, błędy konsumentów fotowoltaiki, zasady użytkowania fotowoltaiki
  Fot. Canva.com

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga