Podczerwień szansą dla nocnej fotowoltaiki? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Podczerwień szansą dla nocnej fotowoltaiki?

  Patrycja Suder, 06.06.2022 r. godz. 9:50

  W ciągu ostatniej dekady panele fotowoltaiczne zyskały niezwykłą popularność i stały się najszybciej rozwijającym na świecie sektorem odnawialnych źródeł energii.

  Dzięki panelom fotowoltaicznym zlokalizowanych na dachach, czy gruntach możliwe jest wytworzenie w pełni darmowej i czystej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Nic więc dziwnego, że stały się tak częstym widokiem. Niezaprzeczalnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywność fotowoltaiki jest Słońce, stąd energia elektryczna produkowana jest wyłącznie za dnia.

  Specjaliści od dawna rozmyślają nad rozwiązaniem umożliwiającym wytwarzanie energii elektrycznej również w nocy, co doprowadziło do badań nad wykorzystaniem w tym celu promieniowania cieplnego.

  Naukowcy ze Stanford University oraz School of Photovoltaic and Renewable Energy Engineering w UNSW Sydney opracowali urządzenie bazujące na technologi przechwytującej ciepło – tej samej, która używana jest do gogli noktowizyjnych.

  „Słońce stanowi źródło ciepła, a stosunkowo chłodny panel znajdujący się na powierzchni Ziemi absorbuje zimno, co pozwala na generowanie energii elektrycznej” – mówi Nicholas Ekins-Daukes, lider zespołu badawczego.

  „W przypadku emisji podczerwieni z Ziemi do przestrzeni kosmicznej, to Ziemia jest ciałem stosunkowo chłodnym, z ogromną, wyjątkową pustką kosmosu. Na podstawie tych samych zasad termodynamiki możliwa jest produkcja elektryczności również z tej różnicy temperatur przy emisji światła podczerwonego w kosmos.”

  Przeprowadzone testy na tzw. diodzie termoradiacyjnej wykazały, że ilość w ten sposób wytworzonej energii jest zaledwie ułamkiem procenta pochodzącej z ogniwa słonecznego. Niemniej jednak wyniki badań wskazują, że opracowana koncepcja jest możliwa zarówno w teorii, jak i w rzeczywistości, co jest dużym sukcesem i przełomem dla przyszłej energetyki.

  „Zwykle myślimy o emisji światła jako o czymś, co zużywa energię, ale w średniej podczerwieni, gdzie wszyscy świecimy energią promieniowania, pokazaliśmy, ze można pozyskać energię elektryczną” – skomentował opublikowane w czasopiśmie ACS Photonics wyniki badań  Nicholas Ekins-Daukes.

  Zespół zajmujący się badaniami nad diodą termoradiacyjną nie zaprzestaje prac. Naukowcy wciąż poszukują możliwości usprawnienia urządzenia, wierząc w potencjał swojego eksperymentu.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga