Pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea

  Patrycja Suder, 20.06.2022 r. godz. 15:45

  Jedno z polskich przedsiębiorstw należących do branży energetycznej, będące jednocześnie producentem, dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej w obszarze państwa pokusiło się o własną farmę fotowoltaiczną. Mowa oczywiście o Grupie Enea, która we wrześniu 2021 roku rozpoczęła budowę elektrowni słonecznej na terenie wielkopolskiego Jastrowia.

  Nowa inwestycja spółki powstała dzięki jej współpracy z samorządem Gminy Jastrowie i kosztowała inwestora Enea Nowa Energia około 8,4 mln zł. Na potrzeby farmy fotowoltaicznej wykorzystano popularnej technologii moduły monokrystaliczne o łącznej masie 161 ton i zajmujące w sumie powierzchnię 1,44 hektara. Elektrownia słoneczna to przeszło 7,4 tys. paneli tworzących instalację o mocy 3 MW, której wykonawcą jest Enea Serwis.

  Farma fotowoltaiczna Jastrowie została uruchomiona na próbę kilka miesięcy temu,a dokładnie w marcu 2022r. Wszelkie realizowane nad nią prace ostatecznie ukończono jednak w czerwcu br. uruchamiając jej produkcję na oficjalnym otwarciu, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów i państwowych władz.

  Wygenerowana przez elektrownię fotowoltaiczną energia elektryczna przekazywana jest do pobliskiego Głównego Punktu Zasilania (GPZ) i zgodnie z założeniem wytworzona przez nią ilość pozwoli pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd około tysiąca gospodarstw domowych.

  „Ten najnowszy, ukończony projekt inwestycyjny Enei Nowa Energia w Jastrowiu pokazuje, jak dobre efekty przynosi współpraca z samorządami. Dzięki zaangażowaniu się w projekt zarówno burmistrza Jastrowia Piotra Wojtiuka, jak i władz powiatu złotowskiego i województwa wielkopolskiego, możemy cieszyć się dzisiaj z nowej farmy, która zasili sieci energetyczne zieloną energią” – informuje prezes Enei Nowa Energia, Krzysztof Czaban.

  Pierwszą uruchomioną farmę fotowoltaiczną należącą do Grupy Enea skomentował również współpracujący z przedsiębiorstwem burmistrz gminy Jastrowie, w której powstała inwestycja – „Cieszę się, że Enea Nowa Energia, zainwestowała na terenie gminy Jastrowie. Finalizujemy dziś ważną inwestycję, która przyniesie naszej gminie nie tylko wartość dodaną w postaci podatków, ale również zyskujemy status gminy w której powstała pierwsza tego typu inwestycja w Grupie Enea. Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner, otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami Enei Nowa Energia w Gminie i Mieście Jastrowie pojawi się nowa dobra energia” – podkreśla z dumą Piotr Wojtiuk.

  Farma PV w Jastrowiu to dobry start dla Grupy Enea w kontekście nowego kierunku rozwoju zarówno krajowej, jak i globalnej energetyki, czyli zeroemisyjności. Enea Nowa Energia posiada plany by jeszcze w tym roku ukończyć kolejne inwestycje branży fotowoltaicznej. Przedsiębiorstwo  zamierza w niedalekiej przyszłości uruchomić dwie farmy na terenie województwa lubuskiego w gminie Lubiszyn, złożoną z ponad 9 tys. paneli PV, które zapewnią łączną moc 5MW. Jeszcze większa elektrownia słoneczna dysonująca mocą ponad 6,5 MW powstanie w zachodniopomorskim Krzęcinie oraz kolejna w należącym do tego samego województwa Likowie farma da ok. 1 MW mocy. Wszystkie instalacje fotowoltaiczne inwestora dadzą łączną moc na poziomie ok. 15,5 MW i zgodnie z założeniem Grupy Enea mają rozpocząć pracę do końca roku.

  „Nowe projekty inwestycyjne, które realizuje Enea Nowa Energia wpisują się w Strategię Rozwoju Grupy kapitałowej Enea do 2030 roku z perspektywą 2040 roku” – mówi Krzysztof Czaban

  Jak dodaje prezes przedsiębiorstwa Enea Nowa Energia realizuje część swoich projektów w ramach programu „Fotowoltaika dla każdej gminy”, którego celem są inwestycje zapewniające rozwój OZE oraz współpracę z JST.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga