Perspektywy dla OZE w realiach polskiej gospodarki - wywiady z Prezesami Spółek - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Perspektywy dla OZE w realiach polskiej gospodarki – wywiady z Prezesami Spółek

  Michał Budzyński, 07.09.2021 r. godz. 15:46

  Czy pochodzenie źródła energii elektrycznej jest istotnym czynnikiem decyzyjności Polaków w zakresie zmiany sprzedawcy energii?

  OZE  

  Marek Kiełbasa – Prezes Zarządu Enrex Energy: Świadomość ekologiczna wśród konsumentów energii w Polsce nieco jeszcze raczkuje, podobnie jak świadomość możliwości wyboru sprzedawcy. Dla wielu konsumentów wciąż istotnym czynnikiem jest cena i o wyborze danego dostawcy decydować mogą dosłownie grosze na rachunku. Warto nadmienić, iż stawki, jak i marża za energię w Polsce są uregulowane, więc różnice w rachunkach pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami nie są zbyt duże. Podwójnie więc cieszy fakt, iż wielu konsumentów decyduje się kupować energię elektryczną od firm oferujących prąd pochodzący wyłącznie z „zielonej energii”. Według danych Enrex Energy największą grupę entuzjastów OZE stanowią mieszkańcy dużych miast, w których ekologia zaczyna nabierać coraz większego znaczenia. Pandemia covid-19 spowodowała jeszcze większy wzrost tego trendu. Polacy zaczęli zwracać większą uwagę na swoje zdrowie i konsekwencje swoich działań w ramach koegzystencji społecznej. Prezes Kiełbasa twierdzi, że można wyodrębnić również dwie grupy wiekowe, dla których pochodzenie energii ma znaczenie. Pierwszą z nich są osoby do 35 roku życia, wśród których coraz bardziej ekologia stanowi priorytet w każdej dziedzinie życia. Drugą i to co ciekawe bardzo dużą grupą są osoby powyżej 55 roku życia, które dbanie o klimat i środowisko postrzegają jako inwestowanie w przyszłość dla kolejnych pokoleń.

  Jakie są główne bariery napotykane przez przedsiębiorców zielonej energii?

  Sebastian Daszkiewicz – Prezes Zarządu Wide Horizons: W Polsce ¾ energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych. Jest zapewne wiele grup interesów, którym dynamiczny wzrost konsumentów w sektorze OZE nie jest na rękę. Niektóre osoby mają nadzieję, że energetyka węglowa wróci do łask. Trend wzrostu produkcji energii elektrycznej z OZE jest nieodwracalny. Wystarczy spojrzeć na zmiany przepisów prawa energetycznego w Polsce. Bezpieczeństwo energetyczne kraju i stabilizacja rynku pracy jest elementem absolutnie kluczowym, niemniej utrudnianie wejścia na rynek mniejszym spółkom sprzedającym energię może prowadzić do powrotu totalnego monopulu – poinformował w wywiadzie Prezes Daszkiewicz. Kolejnym ważnym elementem jest nieco małe zaangażowanie organów państwowych w budowanie świadomości ekologicznej w energetyce. OZE powinno być bardziej upowszechniane przez kampanie informacyjne sfinansowane przez państwo, począwszy od sektora edukacji, a skończywszy na lokalnym działaniu samorządów.

  Jakiej pomocy ze strony organów państwowych  oczekują przedsiębiorcy OZE?

  Piotr Grądziuk- Prezes Zarządu PGEOZE PV: W pierwszej kolejności powinno się upraszczać przepisy i procedury administracyjne w celu upowszechnienia i promowania prywatnych wytwórców zielonej energii. Energia z OZE najzwyczajniej w świecie powinna być tańsza niż z węgla. Aby tak się stało, muszą ulec zmianie opłaty podatkowe.  Przedsiębiorcy OZE powinni płacić wyłącznie za świadectwa pochodzenia energii wynikające ze źródeł ich wytwarzania. . Prezes Grądziuk zwraca uwagę na to, że zwykły konsument widząc stale rosnący udział OZE w miksie energetycznym, oczekuje niższych stawek za prąd. Kolejnym zagrożeniem dla całej transformacji energetycznej w Polsce jest dywersyfikowanie inwestycji OZE poprzez fake newsy w internecie i cyberprzestępców.

  Nieco inaczej postrzega zainteresowanie fotowoltaiką Spółka Foton Technik.
  Z publikacji na infowire.pl i z danych zgromadzonych przez  Foton Technik wynika, że zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi jest największe w gminach wiejskich. Liczba klientów jest tam o połowę wyższa w porównaniu z mieszkańcami miast. Ponadto coraz częstszym rozwiązaniem, jest oddawanie w dzierżawę ziemi pod budowę większych instalacji fotowoltaicznych, tzw. farm. Odejście od węgla nie może jednak spoczywać wyłącznie na barkach inicjatyw społecznych i prywatnych przedsiębiorców stymulowanych programami NFOŚ. Dodatkowo perspektywy szybkiego zlikwidowania opustów dla prosumentów w czasie dynamicznego wzrostu udziału fotowoltaiki nie wyglądają optymistycznie. Transformacja OZE powinna być globalną strategią, której celem będzie stworzenie subkultury ekologicznej całego biznesu, opartej na wzajemnym promowaniu.

  Tagi: panele fotowoltaiczne, oze,

  Fot. Canva.com

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga