We wtorek (24. sierpnia br.) jedna z firm w Lublinie wyposażona została w żaluzje z ogniwami perowskitowymi, które są innowacyjnym materiałem fotowoltaicznym – elastycznym i lekkim. – Z dumą prezentujemy nasz kompletny produkt – automatyczne lamele – łamacze słońca, działające na elewacji budynku naszego pierwszego klienta – firmy Aliplast – mówiła Olga Malinkiewicz, która stoi za opracowaniem nowej technologii, jednocześnie jest współzałożycielem Saule Technologies, produkującym innowacyjne ogniwa.
Ogniwa perowskitowe są o tyle rewolucyjnym rozwiązaniem, że mogą być umieszczane na rożnych powierzchniach. Saule Technologies zaprezentował swój wynalazek w październiku ubiegłego roku. W maju 2021 r. uruchomiona została linia produkcyjna, a trzy miesiące później rozpoczął się program pilotażowy. „To pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie technologii ogniw słonecznych perowskitowych było efektem współpracy z klientem – firmą Aliplast” – czytamy w komunikacie ST.
Czym charakteryzują się żaluzje perowskitowe?
To połączenie łamaczy słonecznych z ogniwami perowskitowymi. W przypadku tych zainstalowanych w Lublinie, ich powierzchnia wynosi 32 m kw. i znajduje się na fasadzie budynku firmy Aliplast.
Innowacyjne ogniwa są lekkie, cienkie, elastyczne, przeźroczyste, co sprawia, że mogą być montowane na różnych powierzchniach. Często tam, gdzie zastosowania nie mają dobrze znane ogniwa krzemowe, jak np. na lekkich konstrukcjach (np. magazyny, hale), na fasadach budynków, na dachach samochodów czy smartfonach. Ogniwa perowskitowe są też tańsze w produkcji.
Co ciekawe, mogą one generować energię ze światła sztucznego jak i słonecznego, są też wydajne, nawet jeśli promienie padają po innym kątem niż 90 stopni.
Ogniwa zamontowane w Lublinie są sterowane automatycznie, dzięki współpracy ze stacją pogodową zainstalowaną na dachu (system automatyki zainstalowany został przy wsparciu firmy Somfy).
– Po otwarciu w maju pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych we Wrocławiu, dziś, niespełna trzy miesiące później, ponownie dokonujemy rewolucji w światowym przemyśle fotowoltaicznym i energetyce odnawialnej. Wkraczamy w nowy etap rozwoju Saule Technologies – erę komercjalizacji naszych ogniw perowskitowych. Z dumą prezentujemy nasz kompletny produkt – automatyczne lamele – łamacze słońca, działające na elewacji budynku naszego pierwszego klienta – firmy Aliplast. To dla nas wyjątkowa chwila, ukoronowanie siedmiu lat ciężkiej pracy całego zespołu Saule Technologies – powiedziała Malinkiewicz.
Jaką przewagę mają ogniwa perowskitowe nad – tradycyjnymi – krzemowymi?
„W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw krzemowych ogniwa perowskitowe są elastyczne, lekkie, ultracienkie i przezroczyste. Ich produkcja nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na znacznie mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji oraz możliwość zastosowania podłoży o różnych powierzchniach, nawet folii czy tekstyliów. Ogniwa perowskitowe mogą generować energię ze sztucznego światła i – w przeciwieństwie do paneli krzemowych – są wydajne nawet wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod kątem innym niż 90 stopni. Dzięki tym zaletom i niewielkiej wadze można je montować nawet na pionowych elementach elewacji i w kolorystyce dopasowanej do elewacji budynków” – czytamy w komunikacie.
Więcej informacji w artykule: https://top-oze.pl/w-polsce-21-maja-2021-roku-ruszyla-pierwsza-na-swiecie-linia-produkcyjna-ogniw-fotowoltaicznych-przelomowej-technologii/ .
Źródło: sauletech.com
Fot.: Saule Technologies.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.