Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie "Czyste powietrze", m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie „Czyste powietrze”, m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji.

  Jan Załęcki, 17.06.2021 r. godz. 10.18

  Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie „Czyste powietrze”, m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji – informuje PAP Paweł Mirowski – wiceprezes NFOŚiGW. Wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy.
  Na początku lipca wystartuje też w programie ścieżka bankowa.

  Paweł Mirowski – Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił w rozmowie z PAP poinformował, że zmiany będą dotyczyły kilku ważnych aspektów.

  1. Podwyższone progi dochodowe.
  Zostaną podwyższone progi dochodowe w programie, które upoważniają do wyższych bezzwrotnych dotacji (do 37 tys. zł). Oznacza to, że będą one wynosiły teraz tyle samo, co w programie „Stop smog”.
  W przypadku gospodarstw wielorodzinnych próg wzrośnie z 1400 zł do 1564 zł na osobę (o 164 zł).
  W przypadku gospodarstwa jednoosobowego z 1960 zł do 2189 zł (o 229 zł).
  Obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 proc. beneficjentów programu „Czyste powietrze”.

  2. Ścieżka bankowa.
  Z początkiem lipca ma ruszyć ścieżka bankowa. Wiceszef Paweł Mirowski zapewnił – „Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany wcześniej termin uda się dotrzymać. Podpisaliśmy umowy z siedmioma bankami, dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt +Czyste powietrze+”.
  Dodał, że obecnie trwają prace mające na celu sprzężenie systemów informatycznych NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz banków.
  W ścieżce bankowej wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonującego programu.
  Po pierwsze data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.
  Po drugie takiego kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane.
  Po trzecie okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy.
  Po czwarte kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa niż kwota wnioskowanej dotacji. Mirowski przypomniał, że w ścieżce bankowej udzielane dotacje są przeznaczone na częściową spłatę kredytu bankowego.

  Wiceszef NFOŚiGW poinformował ponadto, że nie wyklucza udziału w programie „Czyste powietrze” także innych banków, w tym PKO BP.

  Według Mirowskiego przez to, że kredyty w „Czystym powietrzu” będą gwarantowane przez BGK, spowoduje, że będą one niższym kosztem dla banków, dlatego też oferta dla klientów powinna być konkurencyjna, choć to same banki będą ją ustalać.

  Wiceprezes potwierdził także wcześniejsze informacje PAP dotyczące tego, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła na węgiel w programie.
  Program „Czyste powietrze”, który wystartował we wrześniu 2018 roku, oprócz dopłat do termomodernizacji przewiduje wsparcie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.
  Zmiany w kwestii kotłów na węgiel wynikają z wytycznych Komisji Europejskiej, zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także samorządowych uchwał antysmogowych, które ograniczają na swoim terenie stosowanie źródeł ciepła opalanych węglem” – wyjaśnił Mirowski.
  Wskazał ponadto, że beneficjenci, którzy po pierwszym lipca zdecydują się na montaż kotła na węgiel z dotacją z „Czystego powietrza”, będą mieli sześć miesięcy (do końca grudnia br.), aby zakończyć taką inwestycję. „Aby móc otrzymać zwrot części środków, trzeba będzie ten kocioł węglowy kupić i zamontować do końca 2021 roku. Faktura, na podstawie której jest przyznawana dotacja, musi być również wystawiona do końca grudnia” – wyjaśnił przedstawiciel Funduszu.

  Mirowski poinformował ponadto, że od 1 lipca br. w programie będzie można też otrzymać dotację na kupno i montaż kotłów na pellet drzewny o obniżonej emisyjności cząstek stałych, mniejszej lub równej 20 mg na m sześc.
  „Na podstawowym poziomie dofinansowania ten próg wyniesie do 45 proc. kosztów inwestycji, lecz nie więcej niż 9 tys. zł. W przypadku podwyższonej dotacji będzie to odpowiednio do 60 proc. i maksymalnie do 12 tys. zł” – poinformował.

  3. Wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy.
  Wiceprezes dodał, że do 15 lipca wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów za udział w programie „Czyste powietrze”.
  Na samorządy czeka łącznie ponad 100 mln zł na:
  –  uruchomienie punktów informacyjno-konsultacyjnych,
  – podwyższoną refundację kosztów za złożone wnioski i
  – premie dla najbardziej aktywnych gmin.

  Przypominamy, że piece można wymienić na pompy ciepła.
  Mogą one służyć do centralnego ogrzewania domu oraz centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej.  W ramach projektu mogą one kosztować do 30 000 zł za zestaw. W tej grupie mieszczą się zarówno modele gruntowe, jak i powietrzne. Z pewnością tego typu instalacje są najbardziej pożądane ze względu na bardzo niską szkodliwość dla środowiska

  W programie „Czyste powietrze” do 11 czerwca złożono już ponad 260 tys. wniosków na kwotę dofinansowania blisko 4,6 mld zł. Do tego czasu zawarto też ponad 1,8 tys. porozumień z gminami.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga