Wsparcie finansowe na inwestycje w Sieci, wycofanie wsparcia dla OZE - Prezes URE sugeruje zmiany - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Wsparcie finansowe na inwestycje w Sieci, wycofanie wsparcia dla OZE – Prezes URE sugeruje zmiany

  opr. Marek Reszuta, 04.01.2021 r. godz. 15:05

  Jak donosi Polska Agencja Prasowa, według Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina należy rozważyć zmianę podejścia Państwa w kwestii finansowania odnawialnych źródeł energii. Jego zdaniem, w aktualnej sytuacji energetycznej Polski, można przesunąć finansowanie z wytwarzania na dystrybucję.

  OZE  

  Jak poinformował Prezes R. Gawin, w październiku ubiegłego roku z jego inicjatywy powołany został zespół, którego celem jest przeanalizowanie stanu aktualnego i opracowanie „Karty efektywnej transformacji sieci dystrybucyjnej polskiej energetyki” (Porozumienie Społeczne Regulatora Sektorowego i Branży Dystrybucyjnej). Ze strony rządowej w pracach zespołu biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Po „drugiej” stronie porozumienia są organizacje dystrybutorów energii elektrycznej, ekspertów, przedstawiciele branży. Przypominamy, że podobne rozwiązania stosowane były w przypadku porozumień sektorowych na rzecz rozwoju gospodarki wodnej, biogazu i biometanu, czy też fotowoltaiki.

  Jednym z głównych tematów, którym zajmuje się zespół jest struktura finansowania transformacji sieci energetycznych. Zdaniem Prezesa Gowina, dynamika rozwoju źródeł wytwórczych powoduje pilną konieczność rozbudowy i transformacji sieci energetycznych. Środki finansowe na to są obecnie bardziej potrzebne, aniżeli na OZE, które radzą sobie bardzo dobrze, i co najważniejsze posiadają bardzo dużo instrumentów wsparcia. „Programy wsparcia mają sens, gdy ceny energii na rynku nie dają odpowiedniej stopy zwrotu. Ale patrząc na dzisiejsze ceny, to wydaje się, że warto przesunąć do OSD te środki, które do tej pory dotowały wytwarzanie. To odciąży odbiorców, ponieważ spadną obciążenia finansowe zawarte w taryfie – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Prezes Gawin.

  Zdaniem Prezesa, chcąc w ciągu najbliższych 10 lat zrealizować cele polityki energetycznej, należy zrealizować dwa zadania: opracować i określić zasady integracji OZE z OSD oraz dokonać pełnej cyfryzacji sieci. To drugie zadanie jest szczególnie ważne w przypadku konieczności zarządzania siecią przy rozproszonych źródłach energii, a tym charakteryzuje się właśnie OZE. Zdaniem URE, koniecznych jest wiele inwestycji w Sieć, a tych nie da się osiągnąć bazując na obecnych posiadanych środkach.

  Zespół podjął aktywną pracę w celu określenia szeregu zasad dotyczących określenia struktury finansowej działań, ich kosztów działań itd. Pierwsze efekty będą zaprezentowane około połowie 2022 r.

   

   #fotwoltaika #OZE

  Źródło: PAP

  Foto: Pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga