Największa instalacja fotowoltaiczna na bloku w Polsce - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Największa instalacja fotowoltaiczna na bloku w Polsce

  Paulina Molenda, 14.05.2024 r. godz. 8:20

  Na dachu budynku zarządzanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Śródmieście” w Szczecinie zainstalowano aż 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW. Ta imponująca inwestycja sprawia, że Szczecin powoli staje się liderem na fotowoltaicznej mapie Polski.

  Fotowoltaika na balkonie

  Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” w Szczecinie stała się fotowoltaicznym liderem w Polsce, choć podobne inicjatywy realizują również inne spółdzielnie, takie jak Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe i Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady”. W całej Polsce, na koniec lutego 2024 roku, moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła około 17,2 GW, co stanowi około 60% mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

   

  Zrównoważony rozwój i oszczędności

  Instalacja fotowoltaiczna na budynku przy ul. Łabędziej 30 to już 129. obiekt zarządzany przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Śródmieście” wyposażony w panele słoneczne. Pozyskiwana energia zasila części wspólne budynku, takie jak oświetlenie klatek schodowych, piwnic, suszarni, pralni oraz wind. Dzięki tej inwestycji spółdzielnia nie tylko dba o środowisko, ale również generuje znaczne oszczędności.

  Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”, Marek Werbel, podkreśla, że to największa tego typu instalacja w Polsce na budynkach spółdzielczych. W planach są kolejne instalacje na budynkach wchodzących w skład osiedla Małe Stoki przy ul. Wiosny Ludów. Już pierwsze inwestycje przyniosły oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, a w kilku budynkach zanotowano nadwyżki energii.

   

  Dotacje i wsparcie finansowe

  Spółdzielnia „Śródmieście” od lat korzysta z różnych form wsparcia finansowego. W 2016 roku otrzymała bezzwrotną dotację oraz wieloletnią pożyczkę od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, co pozwoliło na montaż paneli na 25 dachach. W 2018 roku uzyskała unijną dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

  Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” wprowadza również innowacyjne rozwiązania, takie jak pilotażowy projekt wstępnego podgrzewania zimnej wody w specjalnych zbiornikach. Jeśli pilotaż przyniesie oczekiwane rezultaty, spółdzielnia planuje objąć tym rozwiązaniem kolejne budynki.

  Wrocław i Poznań również mogą pochwalić się sukcesami w dziedzinie fotowoltaiki. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe zainstalowała prawie 3 tysiące paneli na 35 budynkach, co przyniosło znaczące oszczędności dla mieszkańców. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady również intensywnie rozwija swoje instalacje fotowoltaiczne, korzystając z rządowych programów wsparcia.

  Fotowoltaiczny boom w Polsce jest nieunikniony, szczególnie w obliczu nowej unijnej dyrektywy budynkowej, która wprowadza obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych oraz zadaszonych parkingach do końca 2029 roku. Dofinansowania na budowę i rozbudowę instalacji fotowoltaicznych, takie jak granty OZE Banku Gospodarstwa Krajowego, będą kluczowe w realizacji tych ambitnych planów.

  Źródło: Portal Samorządowy

  Zdjęcie: Adobe Stock

  #OZE #Fotowoltaika #PV #Fotowoltaikanabloku #Szczecin #Polska

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga