MKiŚ podpisuje pierwsze umowy na unijne dofinansowanie modernizacji sieci energetycznych - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  MKiŚ podpisuje pierwsze umowy na unijne dofinansowanie modernizacji sieci energetycznych

  Paulina Molenda, 20.05.2024 r. godz. 8:15

  Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło podpisanie pierwszych umów na unijne dofinansowanie modernizacji polskich sieci elektroenergetycznych. Na konferencji prasowej, szefowa resortu, Paulina Hennig-Kloska, poinformowała o umowach z PGE Dystrybucja i Energa Operator, które opiewają na kwotę 220 milionów złotych.

  OZE  
  Sieci energetyczne

  Minister Hennig-Kloska podkreśliła, że rozpoczęcie modernizacji sieci elektroenergetycznych to kluczowy krok w procesie transformacji energetycznej Polski. Nowe inwestycje mają na celu poprawę elastyczności sieci, jak również implementację inteligentnych rozwiązań. Modernizacja ta jest niezbędna dla integracji odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia słoneczna, do polskiej sieci elektroenergetycznej.

  Dariusz Marzec, prezes PGE Dystrybucja, podkreślił znaczenie sieci dystrybucyjnych w procesie transformacji energetycznej. PGE planuje kolejne umowy o wartości ponad 100 milionów złotych. Firma zainwestowała już ponad 4 miliardy złotych w rozwój sieci dystrybucyjnych w ubiegłym roku i zamierza utrzymać ten poziom inwestycji również w przyszłości. Dzięki nowym umowom, PGE zmodernizuje ponad 70 km sieci dystrybucyjnych oraz 11 stacji elektroenergetycznych.

  Marek Kasicki, wiceprezes Energa Operator, zwrócił uwagę na ogromne potrzeby inwestycyjne spółki, które sięgają kilku miliardów złotych rocznie. Energa Operator może pozyskać jeszcze 1,4 miliarda złotych z unijnych funduszy, z czego projekty za 0,5 miliarda złotych zostały już ocenione pozytywnie.

  W ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, PGE Dystrybucja i Energa Operator podpisały umowy na rozbudowę i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej. Projekty te obejmują rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych i mają na celu zwiększenie możliwości przyłączania OZE. Całkowity koszt tych projektów wynosi ponad 220 milionów złotych, z czego ponad 145 milionów złotych pochodzi z unijnego dofinansowania.

  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że drugi nabór w ramach programu dotyczącego dystrybucji energii trwa do 10 czerwca, a całkowity budżet programu na lata 2021-2027 wynosi 2,65 miliarda euro.

  Polska ma do dyspozycji około 15 miliardów złotych z unijnych dotacji oraz 70 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy na modernizację sieci elektroenergetycznych. Te inwestycje są kluczowe dla zapewnienia stabilności i elastyczności sieci, co jest niezbędne w kontekście rosnącego udziału OZE w miksie energetycznym.

  Więcej informacji o programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej można znaleźć na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

   

  Źródło: Globenergia

  Zdjęcie: Bloomberg

  #OZE #Energetyka #Dofinansowanie #Unia #Siecienenergetyczne #Polska

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga