Liczba miejsc pracy związanych z energią słoneczną podwoi się do 2030 roku - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Liczba miejsc pracy związanych z energią słoneczną podwoi się do 2030 roku

  Jan Załęcki, 12.06.2023 r. godz. 18:05

  Już od kilku lat w Polsce działa ok. 30 tys. wykonawców instalacji OZE. W tej grupie są firmy świadczące usługi instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pomp ciepła oraz innych instalacji OZE. A rynek OZE cały czas rośnie.

  OZE  
  Liczba miejsc pracy związanych z energią słoneczną podwoi się do 2030 roku

  W bieżącym roku dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych zmniejszyła się. Spowodowane jest to głównie ograniczeniami sieci energetycznych. Natomiast dynamika przyrostu ilości nowych pomp ciepła i magazynów energii jest nadal wysoka. Sprzedaż pomp w 2022 roku w stosunku do 2021 roku wzrosła o 120 proc.

  W 2021 roku Polska wyszła na pierwsze miejsce w całej Unii Europejskiej pod względem zainstalowanej mocy z fotowoltaiki.

  Ponadto Polska była największym dostawcą miejsc pracy związanych z energią słoneczną w Unii Europejskiej z wynikiem 113 000. Warto nadmienić, że już w 2020 roku w sektorze energii słonecznej w Polsce było 91 567 etatowych miejsc pracy. Jest to wzrost o 21 433 etatowych miejsc pracy. Warto zaznaczyć, że po raz kolejny zaskoczyliśmy UE, ponieważ w 2020 roku eksperci z Unii planowali, że w Polsce rynek pracy skurczy się z 90 tys. na 60 tys. etatowych miejsc pracy 😊.
  Według SolarPower Europe wzrost miejsc pracy spowodowany jest wysokim udziałem stanowisk pochodzących z segmentu mikroinstalacji PV, który odpowiadał za 90 proc. miejsc pracy związanych z energią słoneczną w Polsce.

  W 2021 roku Niemcy miały drugie miejsce pod względem liczby miejsc pracy w UE, z wynikiem prawie 87 000. W Niemczech odnotowano wzrost o niecałe 17 tys. miejsc pracy. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania z wynikiem prawie 66 000 miejsc pracy. Jest to wzrost o 26 tys. miejsc pracy. Inne czołowe kraje z największą liczbą miejsc pracy w branży fotowoltaicznej w kolejności to: Holandia, Grecja, Francja oraz Włochy.

  Prognozy SolarPower Europe (SPE) na 2026 rok wskazują, że Rumunia będzie miała siódme miejsce pod względem liczby miejsc pracy związanych z energią słoneczną w UE z wynikiem prawie 43 tys.

  Według grupy branżowej SolarPower Europe zatrudnienie w sektorze energii słonecznej w UE wzrosło o około 30 proc. w 2022 roku do około 600 000 miejsc pracy, w tym pośrednio w materiałach i logistyce. Około 80 proc. miejsc pracy w branży fotowoltaicznej w 2030 roku będzie dotyczyć instalacji, czyli obszaru, w którym firmy już teraz mają trudności ze znalezieniem pracowników.

  Do 2030 roku UE będzie potrzebować ponad miliona pracowników zajmujących się energią słoneczną, aby osiągnąć wyższe cele w zakresie energii odnawialnej. Związane jest to z uniezależnieniem się Unii od rosyjskiej ropy i gazu.

  Rosnąca konkurencyjność fotowoltaiki i ambitne cele instalacyjne sprawiają, że zapotrzebowanie na pracowników rośnie szybciej niż w innych sektorach.

  Według Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Niemczech, największym europejskim rynku energii słonecznej, do 2030 roku zabraknie 5 milionów pracowników, ponieważ długoterminowy spadek liczby urodzeń zmniejsza liczbę osób wchodzących na rynek pracy.

  W ramach inicjatywy REPowerEU, UE zamierza podwoić moc fotowoltaiczną do 320 GW do 2025 roku i zainstalować 600 GW do 2030 roku.
  Planuje się, że moc wiatrowa podwoi się do ponad 500 GW wywierając dalszą presję na rynek pracy.

  Eksperci prognozują, że do 2050 roku branża OZE zatrudni 5 razy więcej pracowników niż obecnie.

  Planowany popyt na stanowiska związane z wdrażaniem instalacji fotowoltaicznych według różnych scenariuszy instalacji:

  W naszej opinii liczba firm będzie zdecydowanie wolniej rosła niż liczba pracowników pracujących w sektorze OZE. Oznacza to, że obecne firmy będą rozrastały się poprzez zwiększenie zatrudnienia. Drugim ważnym czynnikiem, który już obserwujemy w ostatnim czasie jest rozwój przez konsolidacje firm i przejęcia. Przygotowując ranking TOP Wykonawców OZE poprzez analizę portfolio tysięcy firm stwierdzamy, że większość firm znacznie poszerzyło zakres swoich usług.

  Jutro planujemy opublikować nowy, ważny ranking TOP100 Wykonawców instalacji OZE. Ponadto w najbliższych dniach ukażą się kolejne rankingi: producentów czy firm handlowych produktami OZE.

  Chcesz na bieżąco otrzymywać najświeższe informacje o rynku odnawialnych źródeł energii i rozwoju firm? Zaobserwuj nasz profil w mediach społecznościowych.

   

  #OZE #Fotowoltaika #PV #Pompyciepła #Magazynyenergii #UE

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga