Konsultacje w Komisji Europejskiej w sprawie norm dotyczących produktów fotowoltaicznych - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Konsultacje w Komisji Europejskiej w sprawie norm dotyczących produktów fotowoltaicznych

  Marek Reszuta, 09.10.2021 r. godz. 13:10

  Komisja Europejska rozpoczęła proces konsultacji w sprawie procesu legislacyjnego dotyczącego określenia szeregu norm i specyfikacji dla elementów fotowoltaicznych.

  Na pierwszym etapie, do dnia 28 października br. KE oczekuje na „informacje zwrotne” dotyczące omawianej problematyki. Oficjalne konsultacje odbędą się w pierwszym kwartale 2022 r.

  Warto przypomnieć, że dyskusja nad tą tematyką trwa już co najmniej 3 lata, przedstawiciele Komisji Europejskiej odbyli już kilka spotkań z wiodącymi producentami urządzeń i systemów fotowoltaicznych. Obecnie KE przeszła do procedury mającej na celu wdrożenie norm.

   

  Wg informacji z Komisji Europejskiej, w ramach prac konsultowane będą zasady związane z ekoprojektem, etykietowaniem energetycznym modułów fotowoltaicznych oraz inwerterów, jak również uregulowane mają być zagadnienia norm śladu węglowego urządzeń fotowoltaicznych produkowanych i instalowanych w Unii Europejskiej. Ustawodawstwo UE ma określać m.in. normy dotyczące projektowania modułów fotowoltaicznych i falowników, w tym zwłaszcza pod kątem ich recyclingu, zawartości materiałów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska, sposobów konserwacji, montażu i demontażu urządzeń itd.

   

  Ekoprojekt

  Ekoprojekt zakłada opracowanie kryteriów wpływu elementów modułów fotowoltaicznych na środowisko. Powstanie system oznakowania, określający kryteria wpływu produktów na środowisko naturalne. Producent spełniający normy ekologiczne będzie miał prawo do reklamowania produktu w UE. Oznakowanie ekologiczne miałoby być procedurą dobrowolną.

  Oznakowanie ekologiczne powiązane byłoby z kryteriami „Green Public Procurement” („proces, w ramach którego władze publiczne starają się zamawiać towary, usługi i urządzenia o zmniejszonym wpływie na środowisko przez cały cykl ich funkcjonowania”), czyli takimi, które państwa członkowskie Unii Europejskiej musiałyby wziąć pod uwagę w trakcie organizowania przetargów publicznych. Podobnie, jak oznakowanie ekologiczne, spełnianie przez producenta kryteriów GPP byłoby dobrowolne. Aczkolwiek, trudno sobie wyobrazić, że producent w obu wypadkach rezygnował z dostępu do przetargów organizowanych przez instytucje państwowe oraz unijne.

   

  Etykieta energetyczna

  W odróżnieniu od oznakowania ekologicznego i GPP, etykieta energetyczna będzie obowiązkowa. Czytelnicy znają doskonale ten system, gdyż każdy nabywający lodówkę zna 10-barwne oznakowanie wskazujące na wydajność energetyczną w skali od G do A+++, które są stosowane w Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/30/E.

  Podobnie ma być z urządzeniami fotowoltaicznymi, które będzie musiało posiadać taką etykietę. Każdy producent będzie zmuszony do stosowania metod określania wydajności energetycznej wg wskazań Wspólnotowego Centrum Badawczego. Nie są określone jeszcze konkretne normy wydajnościowe.

   

  Ślad węglowy

  Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskie, w ramach prac legislacyjnych określone zostaną normy zawierające ocenę emisji dwutlenku węgla poniżej określonych limitów. Aktualnie trwają dyskusje nad metodologią, która ma być zastosowana do ich wyliczenia. Jedną z propozycji jest oparcie się na rozwiązaniach obowiązujących we Francji od 2019 r., gdzie wymogi zawarte są w dokumentacjach przetargowych CRE4 opracowanych przez francuską Komisję Regulacji Energetyki. Przeciwnicy zwracają jednak uwagę, że metoda ta jest uznawana za jedną z głównych przeszkód w rozwoju fotowoltaiki na skalę „gigawatową”, na co bez wątpienia nie zgodzą się duże międzynarodowe koncerny europejskie. Dyskusja trwa. Zainteresowanych poznaniem metody naliczania śladu węglowego wg „metody francuskiej” zachęcamy do pogłębionej lektury.

   

  Proces legislacyjny wszedł w fazę od dyskusji KE z dużymi producentami fotowoltaiki, do prac stricte legislacyjnych. Należy się spodziewać, że nowe normy zostaną określone w przyszłym roku i wejdą w życie zapewne około końca 2022 lub początku 2023 roku.

  Zapowiadane zmiany bez wątpienia wpłynął na całą branżę fotowoltaiczną w Europie. Nie ma co ukrywać, że z tych informacji, które Państwu zaprezentowaliśmy wynika jednoznacznie, że proces produkcji systemów fotowoltaicznych będzie bardziej skomplikowany pod względem biurokratycznym. Dla użytkownika końcowego, niestety, będzie w jakiejś mierze oznaczać podwyżkę cen urządzeń, wynikających z konieczności dokonania przez producenta badań, znakowania i dostosowania produkcji do nowych wymogów Komisji Europejskiej.

  Nasza redakcja z uwagą będzie śledzić te prace. Zapraszamy do lektury.

   

  @fotowoltaika #Unia_Europejska

  Źródło: KE, pv-magazine.com

  Foto: Dan Johnston z Pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga