Kolejna duża inwestycja w polską fotowoltaikę - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Kolejna duża inwestycja w polską fotowoltaikę

  Opr.: Marek Reszuta, 12.04.2022 r. godz. 21:00

  Zgodnie z prognozami ekspertów od fotowoltaiki, np. Prezesa Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki dr. Stanisława Pietruszko nieuniknioną konsekwencją wprowadzeni zmian w systemie rozliczeń prosumentów będzie wyhamowanie rozwoju mikroinstalacji, przy jednoczesnym wzroście w zakresie budowy dużych elektrowni fotowoltaicznych.

   

  Jak informuje spółka EDP Energia Polska, na początku kwietnia przejęła ona spółkę Soon Energy Poland. Dzięki EDP EP, wchodząca w skład międzynarodowego koncernu fototowoltaicznego, wejdzie w skład czołówki polskich firm fotowoltaicznych. Zamierzeniem firmy jest obecnie wejście do trójki największych polskich spółek z tej branży. Wg kierownictwa EDP rozproszona energetyka słoneczna będzie w Polsce kluczowym obszarem wzrostu na polskim rynku. W komunikacie EDP czytamy, że spółka planuje być liderem transformacji energetycznej w Polsce i chce mieć istotny wpływ na „globalny proces dekarbonizacji”.

  Przejecie Soon Energy Poland pozwoli EDP uzyskać dostęp do lokalnej sieci ponad 400 sprzedawców z branży rozwiązań energetycznych dla segmentu biznesowego. Sieć ta, zbudowana przez Soon Energy Poland to jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce firm dostarczających takie rozwiązania.

  Spółka EDP weszła na polski rynek w 2007 roku jako EDP Renewables Polska – projekty fotowoltaiczne i wiatrowe. Od 2020 roku, już jako EDP Energia Polska,  dostarczyła ponad 50 GWh energii elektrycznej klientom biznesowym. Zakontraktowała ponad 5  MWh mocy w projektach fotowoltaicznych. W 2021 r. EDP zainstalowało w Polsce projekty fotowoltaiczne o mocy 10 MWp, osiągając przychody w wysokości 6,6 mln USD.

  Polska nie jest jedynym kierunkiem rozwoju EDP. Wg planów firmy, planuje ona do 2030 roku zainwestować w regionie Azji i Pacyfiku ponad 7,49 miliarda dolarów w odnawialne źródła energii. Do 2025 roku Grupa EDP planuje zakontraktować u klientów biznesowych, ale również indywidualnych, budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy nie mniejszej niż 2 GW.

  Grupa EDPA, będąca podmiotem portugalskim, ale w którym największym akcjonariuszem jest spółka pochodząca z Chin (20% China Three Gorges Corporation),  działa obecnie w 28 państwach świata i jest uznawana za 4-tą co do wielkości firmą produkująca energię elektryczną z wiatru. Łączna moc zainstalowana przez spółkę EDP to obecnie ponad 800 MWp.

  Nie wiadomo dokładnie za jaką kwotę EDP Energia Polska nabyła Soon Energy. Z informacji giełdowych wynika, że może chodzić o kwotę 24 milionów złotych. Giełdowa spółka telekomunikacyjna Eurotel, notowana na Warszawskiej Giełdzie od 2006 roku, posiadała 46% akcji Soon Energy o wartości około 11 milionów złotych. Pozostałe udziału należały do trzech akcjonariuszy indywidualnych (Tomasza Cieślikowskiego, Jacka Kołodziejskiego i Marka Wietrzyńskiego). Negocjacje rozpoczęły się od listu intencyjnego w sprawie nabycia udziałów 18 lutego 2022 r.

   

  #fotowoltaika #farmy_fotowoltaiczne #fotowoltaika_biznesowa #agrofotowoltaika
  Źródło: EDP
  Foto: pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga