Jeśli „Czyste Powietrze” utrzyma tempo, problem kopciuchów w Polsce zniknie - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Jeśli „Czyste Powietrze” utrzyma tempo, problem kopciuchów w Polsce zniknie

  Opr.: Artur Pokorski, 11.01.2022, godz. 15:00

  Jeśli utrzymamy tempo to zrealizujemy cel programu, czyli wymianę około 3 mln kopciuchów – przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski. Szacunki dotyczą programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego złożonych zostało ok. 400 tys. wniosków, co oznacza, że wymienionych zostanie ponad 10 proc. przestarzałych źródeł ciepła.

   

  Od początku „Czystego Powietrza”, które ruszyło we wrześniu 2018 roku ok. 400 tys. właścicieli domów jednorodzinnych złożyło wnioski o dofinansowanie do wymiany kopciuchów.

  Program zakłada, że w ciągu dekady pomoc trafi do około 3 mln domów jednorodzinnych, co ma doprowadzić do zdecydowanego ograniczenia niskiej emisji – przypomniał szef NFOŚiGW. Chorowski podał, że „do Wojewódzkich Funduszy trafia ponad 4 tys. wniosków co rocznie może dać 250 tys”. Jednocześnie wyraził nadzieję, że liczba ta wzrośnie dzięki rozszerzeniu programu o ofertę dla beneficjentów z najniższymi dochodami.

  Program dla najuboższych umożliwi wymianę źródła ciepła i dokonanie termomodernizacji ze zminimalizowanym wkładem własnym. Nowa oferta pozwoli dotrzeć do ludzi, których nie stać na taką inwestycję – podkreślił szef NFOŚiGW.

  Aktualnie są dwa progi dopłat do 30 tys. zł oraz do 37tys. zł. Ta pierwsza opcja przeznaczona jest dla osób, których przychód roczny nie przekracza 100 tys. zł. Z drugiej skorzystać mogą beneficjenci, których przeciętne miesięczne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

  – W 2022 roku pojawi się trzeci komponent programu dla jeszcze mniej zamożnych. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie 69 tys. zł –  mówiła dla PAP pod koniec ubiegłego roku  szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Więcej na ten temat TUTAJ.

  Chorowski podkreślił, że jest kilka banków, które udzielają kredytów „Czyste Powietrze” z dotacją NFOŚiGW. Od początku wprowadzenia tego rozwiązania w lipcu ubiegłego roku beneficjenci zaciągnęli ok. 700 kredytów. W tym momencie z takiego rozwiązania można skorzystać w Alior Bank, BOŚ Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank BPS oraz pierwszych 50 banków spółdzielczych Zrzeszenia BPS. Fundusz prowadzi też negocjacje z dwoma największymi polskimi bankami Pekao S.A. i PKO BP.

  „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku, a jego realizacja ma potrwać w sumie dekadę. Szacuje się, że w pula dofinansowań w tym czasie wyniesie ok. 100 mld zł.

   

  #czyste_powietrze #mkiś #nfośigw #kopciuchy #dofinansowania #wnioski

  Źródło: PAP

  Fot.: Grzegorz Bednarczyk/Flickr.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga