Jak przygotować się do rozmowy z handlowcem od fotowoltaiki i pomp ciepła. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Jak przygotować się do rozmowy z handlowcem od fotowoltaiki i pomp ciepła.

  Michał Budzyński, 07.09.2021 r. godz. 10:15

  Ustawa o prawach konsumenta stwarza dogodne warunki kupującemu do podjęcia świadomej decyzji przed podpisaniem umowy. Jednak  nie gwarantuje zadowolenia z towarów i usług. Przed zbieraniem ofert  dotyczących dużych inwestycji do jakich zalicza się termomodernizacja budynku warto więc odpowiednio przygotować się.

  Analiza dotychczasowych rachunków za energię
  Chyba nie ma już w Polsce właściciela domu jednorodzinnego, z którym nie kontaktowaliby się przedstawiciele firm fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego, ponieważ Polska jest w czołówce krajów z największą dynamiką wzrostu w tym obszarze. Zanim więc usiądziemy do rozmów z handlowcem, warto dokładnie przeanalizować nasze roczne zużycie energii. W przypadku rachunków za prąd wystarczy faktura i prognozy. Jeśli chodzi o plany na ogrzewanie pompą ciepła, poza symulacją kosztów prądu powinniśmy przeanalizować również oszczędność czasu poświęconego na obsługę. W obydwu przypadkach przed otrzymaniem oferty powinniśmy zdefiniować sobie akceptowalny czas zwrotu kosztów naszej inwestycji. Częstym błędem przy projektowaniu mocy instalacji PV jest zakładanie, że będziemy sukcesywnie wymieniać poszczególne urządzenia w domu na elektryczne. To de facto powiększa koszty naszej inwestycji i wydłuża  czas jej zwrotu. Warto również pamiętać o tym, że średnio 2/3 kosztów wydajemy na ogrzewanie, a tylko 1/3 na prąd. Dlatego przy inwestycji w fotowoltaikę, warto poważnie rozważyć również inwestycję w pompę ciepła.
  Brać siły na zamiary
  Każda większa inwestycja to szukanie kompromisu pomiędzy ceną i jakością. Nie łudźmy się jednak, że jakakolwiek firma może nie być przekonana co do najwyższej jakości swoich produktów. Zanim zwiążemy się finansowo z wieloletnią inwestycją, dobrze jest mieć podstawową wiedzę o danej technologii i możliwych jej ograniczeniach. Jeśli nie mamy optymalnych warunków technicznych do instalacji paneli fotowoltaicznych, to nie powinniśmy się śpieszyć z ich montażem. Podobnie jest z pompą ciepła, która pomimo wybitnie wysokiej sprawności grzewczej w przypadku wielu mankamentów budowlanych naszego domu może okazać się bardzo kosztowna.
  Klasa energetyczna budynku
  Przed zapoznaniem się z ofertą na instalację pompy ciepła, handlowiec powinien znać możliwie szczegółową specyfikę budowlaną naszego domu. Znaczenie więc mają takie elementy jak powierzchnia użytkowa, instalacja hydrauliczna, izolacja ścian, dachu oraz podłóg, liczba i rodzaj drzwi i okien, a nawet liczba domowników. Jeśli w naszym domu mamy dużo strat ciepła spowodowanych nieszczelnościami lub brakiem termoizolacji, przy decyzji o zakupie pompy ciepła, warto uszczelnić dom. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach dokonywania takich analiz, może skorzystać z firm oferujących profesjonalne opracowanie audytu energetycznego budynku.
  Pośpiech jest złym doradcą
  Powszechną techniką sprzedażową niemalże w każdej branży jest reguła niedostępności. Któż nie spotkał się z promocją ważną tylko kilka dni, która zachęca do szybkiego podjęcia decyzji niemalże natychmiast. Zawsze lepiej sprawdzić kilka dostępnych ofert na rynku, szczególnie przed podejmowaniem dużych zobowiązań finansowych. Można brać poprawkę na wzrost cen niektórych materiałów budowlanych, jednak nie trzeba ulegać presji wszystkim promocjom. Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić dostępne rankingi, a także opinie o danej firmie. Pamiętajmy również, że w przypadku podpisania umowy poza lokalem przedsiębiorstwa przysługuje nam prawo do odstąpienia od niej w ciągu 14 dni.
  Tagi:, pompa ciepła, oze, panele fotowoltaiczne.
  Foto: canva.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga