Elektrownie jądrowe - szansa czy zagrożenie dla Polski? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Elektrownie jądrowe – szansa czy zagrożenie dla Polski?

  Jan Załęcki, 17.04.2023 r. godz. 8:35

  Podczas konferencji EuroPOWER & OZE POWER, która odbyła się 13 i 14 kwietnia 2023 roku odbyła się debata na temat „Jak zrealizować ambitne plany stworzenia sektora energetyki jądrowej w Polsce?”. Poniżej przybliżamy wypowiedzi ekspertów w tym zakresie.

  OZE  

  Podczas 37 edycji EuroPOWER oraz 7 edycji OZE POWER rozmawiano między innymi o bezpieczeństwie, zagrożeniach oraz korzyściach dla Polaków związanych z rozwojem energetyki jądrowej w naszym kraju.

  Mirosław Kowalik – Prezes Zarządu, Westinghouse Electric Company stwierdził, że energetyka jądrowa jest dla Polski konieczna. Zapewni ona ok. 30 proc. miksu energetycznego. Zwykle elektrownie jądrowe budowane są na 60 lat, ale można wydłużyć ich czas życia do 80 a nawet do 100 lat.

  Potrzebne są debaty ze społeczeństwem i koordynacja działań, w tym także przygotowanie infrastruktury. Bezpieczeństwo zapewnią prace zgodne za standardami UE i regulacjami Polski.

  Paweł Pytlarczyk – Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wspominał, że kluczowe kwestie to: infrastruktura drogowa, kolejowa i morska oraz odpady nisko i średnio aktywne. Ważne są też odpady wymagające głębokiego składowania tj. ok. 500 m do 600 m pod powierzchnią, które nie będą składowane przy elektrowniach jądrowych.

  Piotr Podgórski – Dyrektor Naczelny ds. Transformacji, KGHM Polska Miedź S.A. stwierdził, że Polska musi nadrabiać zaległości z wielu minionych lat. Potrzebne są Polsce SMR-y (Small Modular Reactors), czyli małe modułowe reaktory jądrowe, nad których uruchomieniem pracuje KGHM. W Polsce potrzebne są też tradycyjne, duże kompleksy jądrowe.

  Dawid Jackiewicz – Członek Zarządu w ORLEN Synthos Green Energy stwierdził, że Polska nie ma doświadczeń w produkcji energii za tzw. atomu. Dlatego ORLEN przy budowie małych reaktorów jądrowych wybrał bardzo doświadczonego Partnera jakim jest Hitachi.

  Ponadto ORLEN zawarł już Umowy z 6 największymi uczelniami w Polsce, które będą kształcić nowoczesne kadry. Będzie to największe w Europie Centrum Szkoleniowe Energetyki Jądrowej!

  Kazimierz Kleina – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Senacki Zespół ds. Energetyki Jądrowej i OZE stwierdził, że wraz z budową elektrowni jądrowej powstaną nowe drogi lądowe i kolejowe a zwłaszcza nowe miejsca pracy.

  Łukasz Złakowski – Członek Zarządu w Inplus Energetyka Sp. z o.o. powiedział, że już dziś tj. 17 kwietnia zostaną wskazane potencjalne lokalizacje pod elektrownie jądrowe. Po kilku miesiącach badań, na jesieni zostaną wybrane konkretne lokalizacje pod określone elektrownie jądrowe.

  Na pytanie z sali „Jak wykorzystać szansę zamknięcia wszystkich elektrowni jądrowych w Niemczech?”, odpowiedziano:

  1. Pozyskać ludzi z doświadczeniem oraz
  2. Sprzedać polską energię z elektrowni jądrowych do Niemiec.

  Po raz kolejny cieszymy się, że nasz portal był Partnerem Medialnym jednego z najważniejszych wydarzeń dotyczących odnawialnych źródeł energii w Polsce.

  #OZE #Energetyka #Energetykajądrowa #Polska

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga