Czy problem budowy farm fotowoltaicznych na pustyniach i w wysokich górach został rozwiązany? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Czy problem budowy farm fotowoltaicznych na pustyniach i w wysokich górach został rozwiązany?

  Marek Reszuta, 07.10.2021 r. godz. 22:40

  Od kilku lat branża fotowoltaiczna na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Tworzone są coraz nowsze technologie. Tym samym umożliwiają bardziej efektywne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej terenów zajmowanych jest na wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.

  Zajmowanie dużych powierzchni gruntów rolnych wzbudza często niezadowolenie. Pisaliśmy o tym w artykule dotyczącym prób z agrofotowoltaiką. W różnych państwach tworzone są bariery i ograniczenia na budowę systemów na określonych terytoriach, najczęściej o charakterze rolnym. Stąd też duże zainteresowanie branży terytoriami „pustymi” i niezasiedlonymi.

   

  Idealnymi terenami na ogromne farmy fotowoltaiczne wydają się być pustynie i góry. Bezludne pustynie kuszą swoimi przestrzeniami. Wykorzystanie terytoriów górskich jest, pomimo mniejszej ilości tego terytorium, jeszcze bardziej kuszące – przy czystym, niezachmurzonym niebie i zapewnieniu wysokiego promieniowania słonecznego, elektrownie fotowoltaiczne mogą produkować ponad 50% więcej energii niż na poziomie morza.

  Niestety, problemem w tym wypadku są ekstremalnie wysokie i niskie temperatury lub niskie ciśnienie – przy tych warunkach środowiskowych standardowe elementy paneli fotowoltaicznych zawodzą, co utrudnia lub wprost uniemożliwia inwestycje.

   

  Rozwiązanie znalazła szwajcarska firma Stäubli Renewable Energy, która jako pierwsza i na razie jedyna na świecie, opracowała złącza fotowoltaiczne pracujące w temperaturach zgodnych z normami IEC TS 63126 oraz IEC 60664-1:2020 tj. w temperaturach powyżej 105°C oraz na wysokościach powyżej 2 tys. m. n.p.m. Złącza przeszły pozytywnie eksperymenty i próby w ekstremalnych warunkach środowiskowych (w przypadku gór – na wysokości ponad 4 tys. m.n.p.m.)

  Spółka rozpoczęła już produkcję seryjną swoich urządzeń i należy się zatem spodziewać, że kolejne obszary niezamieszkałych terenów będą zagospodarowane przez branże fotowoltaiczne.

  Firma Stäubli posiada w Polsce dwie spółki zależne, stąd jest nadzieja, że nasze rodzime podmioty gospodarcze włączą się do udziału w oferowaniu instalacji na terytoriach środowiskowo ekstremalnych. Co prawda jesteśmy krajem z przewaga nizin i wyżyn, jednakże sporo jest u nas i terytoriów górskich, gdzie można wybudować elektrownie fotowoltaiczne.

  #fotowoltaika

  Źródło: https://www.staubli.com/

  Obraz: Pixebay (licencja Creative Commons Zero)

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga