Od kilku lat branża fotowoltaiczna na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Tworzone są coraz nowsze technologie. Tym samym umożliwiają bardziej efektywne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Coraz więcej terenów zajmowanych jest na wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.
Zajmowanie dużych powierzchni gruntów rolnych wzbudza często niezadowolenie. Pisaliśmy o tym w artykule dotyczącym prób z agrofotowoltaiką. W różnych państwach tworzone są bariery i ograniczenia na budowę systemów na określonych terytoriach, najczęściej o charakterze rolnym. Stąd też duże zainteresowanie branży terytoriami „pustymi” i niezasiedlonymi.
Idealnymi terenami na ogromne farmy fotowoltaiczne wydają się być pustynie i góry. Bezludne pustynie kuszą swoimi przestrzeniami. Wykorzystanie terytoriów górskich jest, pomimo mniejszej ilości tego terytorium, jeszcze bardziej kuszące – przy czystym, niezachmurzonym niebie i zapewnieniu wysokiego promieniowania słonecznego, elektrownie fotowoltaiczne mogą produkować ponad 50% więcej energii niż na poziomie morza.
Niestety, problemem w tym wypadku są ekstremalnie wysokie i niskie temperatury lub niskie ciśnienie – przy tych warunkach środowiskowych standardowe elementy paneli fotowoltaicznych zawodzą, co utrudnia lub wprost uniemożliwia inwestycje.
Rozwiązanie znalazła szwajcarska firma Stäubli Renewable Energy, która jako pierwsza i na razie jedyna na świecie, opracowała złącza fotowoltaiczne pracujące w temperaturach zgodnych z normami IEC TS 63126 oraz IEC 60664-1:2020 tj. w temperaturach powyżej 105°C oraz na wysokościach powyżej 2 tys. m. n.p.m. Złącza przeszły pozytywnie eksperymenty i próby w ekstremalnych warunkach środowiskowych (w przypadku gór – na wysokości ponad 4 tys. m.n.p.m.)
Spółka rozpoczęła już produkcję seryjną swoich urządzeń i należy się zatem spodziewać, że kolejne obszary niezamieszkałych terenów będą zagospodarowane przez branże fotowoltaiczne.
Firma Stäubli posiada w Polsce dwie spółki zależne, stąd jest nadzieja, że nasze rodzime podmioty gospodarcze włączą się do udziału w oferowaniu instalacji na terytoriach środowiskowo ekstremalnych. Co prawda jesteśmy krajem z przewaga nizin i wyżyn, jednakże sporo jest u nas i terytoriów górskich, gdzie można wybudować elektrownie fotowoltaiczne.
#fotowoltaika
Źródło: https://www.staubli.com/
Obraz: Pixebay (licencja Creative Commons Zero)
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.