Co powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na fotowoltaikę? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Co powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na fotowoltaikę?

  Michał Budzyński, Jan Załęcki, 07.09.2021 r. godz. 16:31

  Każdej większej inwestycji towarzyszą wątpliwości, niechęć, a nawet strach. Podobnie jest z inwestowaniem w panele fotowoltaiczne, zarówno w domu, jak i firmie. Dla jednych, ośrodkiem decyzyjności będą sąsiedzi, zaś dla innych szczegółowa analiza kosztów i opłacalności. Ofert fotowoltaicznych na rynku jest aktualnie zatrzęsienie, więc przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że będzie ona dla nas korzystna…

  Sprawdzona marka

  Ciężko znaleźć markę fotowoltaiki w Polsce działającą w branży kilkadziesiąt lat. Wiele firm rozpoczęło swoją działalność wraz z dynamicznym rozwojem OZE i panele montują zaledwie od kilku lat. Pomocne w tym zakresie mogą być wyszukiwarki rekomendowanych wykonawców, jak chociażby na naszym portalu- „znajdź wykonawcę” [https://top-oze.pl/znajdz-wykonawce/], lub „ranking firm” [https://top-oze.pl/firmy/top-oze-pl-sp-z-o-o-dluga-nazwa-firmy-2/]. Nie sztuką jest bowiem związać się umową z pierwszym lepszym sprzedawcą paneli. Istotne jest, aby firma taka funkcjonowała również w kolejnych latach.

  Doświadczenie w branży

  Fotowoltaika to nic innego, jak instalacja elektryczna, tylko zasilana zieloną energią. Optymalnie więc byłoby wybierać wśród ofert firm, które są związane dłużej w branży elektrycznej lub energetycznej. Profil działalności firmy możemy podejrzeć chociażby w KRS. Należy z dystansem podchodzić do przedsiębiorców, którzy potrafią się przekwalifikować z dnia na dzień. Należy zwrócić uwagę, aby nasza nieruchomość nie była pierwszą realizacją instalacji elektrycznej danej firmy. Przed decyzją o wyborze wykonawcy dobrze jest sprawdzić opinie i oceny klientów danej firmie w Internecie. Można przy tym przyjąć założenia, iż w przypadku ocen wyłącznie skrajnie negatywnych, oraz najwyższych-pozytywnych, te drugie nie muszą być do końca wiarygodne.

  Zapewnienia i gwarancje
  Sprzedawcy kuszą klientów długim okresem gwarancji. Należy pamiętać, o tym że przy instalacjach fotowoltaicznych jest wiele rodzajów gwarancji, w tym, m.in. na: montowane produkty, osprzęt, system montażowy, jakość usługi, gwarantowany uzysk energii w czasie.
  Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące okresy gwarancji:

  • gwarancja na panele: od 10 do 25 lat, udziela producent
  • gwarancja na falownik:od 5 lat do 15 lat, a niekiedy nawet 25 lat, udziela producent
  • gwarancja na system montażowy:od 2 lat do 10 lat, a niekiedy dłużej, udziela producent
  • gwarancja wykonania usługi: od 2 do 10 lat, a niekiedy nawet dłużej, udziela wykonawca PV
  • gwarancja wydajności – uzysku prądu z paneli po 25 latach: od 80% do nawet +92%, udziela producent

  Uwaga: Należy rozróżnić gwarancję wydajności, o której napisaliśmy powyżej, od wydajności.
  O gwarancję wydajności, pisaliśmy powyżej.
  Natomiast wydajność paneli określa się na dwóch poziomach:
  – wydajność początkowa: najczęściej najlepsze panele mają od 19% do +22%
  – wydajność po 25 latach: najczęściej najlepsze panele mają od 16% do +20%

  Czasami firmy oferują wysokie gwarancje na swoje usługi i wszystko brzmi bardzo zachęcająco. Jednak nie ma gwarancji na to, czy dana firma po kilku lub kilkunastu latach będzie nadal funkcjonowała. Warto więc wybierać  poszczególne podzespoły nie tylko z listy tier-1, ale również w pierwszej kolejności z polskiej dystrybucji.
  Dodatkowym zabezpieczeniem naszego spokojnego użytkowania może być nie tylko polisa ubezpieczeniowa naszego domu, ale również firmy wykonującej instalację.

  Porównanie ofert

  To naturalne, że każda osoba która ma wydać sporą gotówkę, będzie chciała porównać kilka dostępnych  ofert. Uzasadnienie takiego działania będzie miało również wtedy, gdy sami nie będziemy potrafili oszacować potrzeb w zakresie mocy naszej przyszłej instalacji. Mediana parametrów pomoże nam zweryfikować zarówno kompetencję przedstawicieli danej firmy, jak i intencje sprzedażowe. W przypadku oferowania komponentów tego samego producenta, z pozoru wydawać może się wybór najniższej ceny. Jednak cena komponentów to nie wszystko. Ważne są jeszcze takie kwestie jak: grubość przewodu elektrycznego, jakość, czas i termin wykonania usługi, gwarancje na komponenty oraz na montaż, opinie osób, internautów oraz zaufanych portali. Warto wiedzieć, że są również firmy, które w swojej ofercie zapewniają gwarancję produkcji prądu. Oczywistym jest, że w takim przypadku instalacja z gwarantowana produkcją prądu będzie droższa niż każda inna instalacja bez tego typu gwarancji. Dobre firmy zapewniają również stałego opiekuna klienta. Dotyczy to okresu nie tylko zawierania umowy, ale całego okresu montażu, a także po montażu, przyłączenia instalacji do zakładu energetycznego. Najlepsze firmy również zapewniają dalszą opiekę.

  Dla przykładu, nasz Zespół zna ponad stu wykonawców. Stale utrzymujemy bezpośrednie relacje z kilkudziesięcioma dobrymi wykonawcami. Na bieżąco badamy jakość pracy handlowców i ekip monterskich na etapie pozyskiwania, obsługi klientów i po zakończeniu montażu.
  O każdym zadowolonym konsumencie lub w przypadku jakiegokolwiek niedociągnięcia handlowca, opiekuna lub montera, natychmiast informujemy naszego klienta.
  Dodatkowo badamy i weryfikujemy opinie w Internecie. Na naszym portalu umieszczamy wizytówki sprawdzonych wykonawców z dobrymi opiniami od konsumentów.
  Właściciele i zarządy najlepszych firm wiedzą, że najważniejsza jest nie ilość zamontowanych instalacji, a jakość usługi. Tego typu strategia przynosi najwięcej zadowolonych klientów i zadowolonych pracowników.
  W konsekwencji taka firma systematycznie rozwija się i generuje coraz lepsze wyniki.

  Tagi: panele fotowoltaiczne, wybór sprzedawcy fotowoltaiki, ranking firm fotowoltaicznych

  Fot. Canva.com

   

   

   

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga