Co oznacza zmiana cen polikrzemu dla rynku fotowoltaicznego? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Co oznacza zmiana cen polikrzemu dla rynku fotowoltaicznego?

  Paulina Molenda, 27.06.2023 r. godz. 15:25

  Drastyczny regres cenowy polikrzemu odnotowany praktycznie z tygodnia na tydzień pozbawił wiele fabryk opłacalności produkcji i tym samym zmusił je do podjęcia drastycznych decyzji. Czy ogromny spadek cen polikrzemu namiesza na rynku fotowoltaicznym?

  zmiana cen polikrzemu dla rynku fotowoltaicznego

  Pierwsze fluktuacje pojawiły się na przełomie stycznia i lutego br. Jednak odnotowane wtedy niestabilności są nieporównywalne z sytuacją zaobserwowaną w ostatnim czasie, a zwłaszcza w zeszłym tygodniu, który wyniósł rekordowe 25 proc.

  Dalsze predykcje co do poziomu cen polikrzemu są ciężkie do przewidzenia. Pozostaje jednak pytanie jak rynek reaguje na tak niestabilną sytuację.

  Eksperci wskazują na kontynuację trendu i dalszy spadek cen polikrzemu. Oznacza to negatywny wydźwięk wśród producentów modułów.

  „Rozmowy z osobami z branży wskazują, iż obecne ceny nie uzasadniają produkcji w wielu fabrykach. Ograniczenia, a nawet wstrzymania produkcji już się rozpoczęły, zwłaszcza u producentów posiadających kilka fabryk. Taki zabieg dotyczy najczęściej tych w których koszty produkcji są najwyższe” – mówi Bogdan Szymański – Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

  Pod znakiem zapytania znalazły się również hale produkcyjne będące obecnie w budowie. Brak ekonomicznej opłacalności kontynuacji przedsięwzięć spędza sen z powiek wielu inwestorów.

  Obecnie polikrzem odgrywa kluczową rolę w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Zawirowania na rynku polikrzemowym nie przełożą się jednak w sposób wprost proporcjonalny na ceny gotowych paneli PV. Można się spodziewać zmian cen modułów, ale nie będzie ona w żaden sposób przytłaczająca dla branży.
  Drastyczny, bo 25 proc. spadek cen dotyczył podstawowego surowca jakim jest polikrzem. Zagłębiając się dalej w biegu produkcyjnym, cena wafli polikrzemowych, czyli de facto pociętego krzemu, spadła średnio od 7 proc. do 15 proc. w zależności od rozmiaru wafla.

  „Najbardziej tanieją wafle w rozmiarze M10, mniej wafle w rozmiarze G12. Tutaj znowu pojawia się kwestia popytu, który jest większy na duże rozmiary, powodując mniejszy spadek ich cen” – dodaje Bogdan Szymański.

  Ponadto ogniwa używane w produkcji paneli, zakupywane przez fabryki modułów odnotowały spadek cen rzędu od 8 proc. do 9 proc. Można powiedzieć, że spadek cen modułów jest symboliczny, w stosunku do spadku cen swoich komponentów. Wynika to również pośrednio z poziomu zapełnienia magazynów. Stany magazynowe paneli PV są mniejsze w porównaniu do zapełnienia magazynów wafli krzemowych i polikrzemu.

  „Jest to sytuacja odwrotna do tej sprzed dwóch lat, kiedy to polikrzemu brakowało na rynku, a ceny były na historycznie wysokich poziomach. W tamtym momencie wielu producentów zaczęło inwestować w budowę fabryk, które to teraz buduje się szybko, zwłaszcza w Chinach” – mówi Bogdan Szymański.

  Ceny polikrzemu są nie tylko istotne dla branży fotowoltaicznej, ale stanowią również kluczowy czynnik w rozwoju strategii energetycznych.

   

  Źródło: Globenergia

  #OZE #Fotowoltaika #PV #Polikrzem

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga