Ceny modułów fotowoltaicznych spadną - prognoza renomowanej firmy konsultingowej - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Ceny modułów fotowoltaicznych spadną – prognoza renomowanej firmy konsultingowej

  Opr.: Marek Reszuta, 31.01.2022 r. godz. 20:48

  27 stycznia renomowana firma konsultingowa Wood Mackenzie opublikowała raport dotyczący rozwoju rynku energetycznego na ryku chińskim. Część z raportu w sposób oczywisty dotyczy interesujących nas zagadnień dotyczących odnawialnych źródeł energii w tym fotowoltaiki.

   

  Zdaniem Wood Mackenzie w 2022 roku nastąpi spowolnienie wzrostu PKB Chin do 5,4% z 8,1% w roku 2021. Spowoduje to wzrost zapotrzebowania gospodarki na energię elektryczną.

  Przez wiele lat głównym źródłem energii elektrycznej w Chinach był węgiel. Jednakże ograniczone zdolności wydobycia węgla w ostatnich latach i po-pandemijny gwałtowny wzrost zapotrzebowania na ten surowiec spowodował gwałtowny wzrost cen, którego szczyt został osiągnięty w październiku ubiegłego roku.

  Należy przy tym dodać, że w 2021 roku Chiny zaimportowały surowce energetyczne takie jak gaz i ropę naftową, na sumę 366 miliardów dolarów, co stanowiło wzrost ceny o 50% rok do roku! Stąd też rząd Chin uznał, że należy na nowo zastanowić się nad zwiększeniem wykorzystania, w okresie krótkoterminowym, węgla na cele energetyczne. W IV kwartale przyśpieszono wydobycie węgla, co spowodowało spadek ceny ze 157,21 USD/tona w IV kwartale 2021 r. do 114,73 USD/tona na początku 2022 roku. Wg Wood Mackenzie w najbliższym czasie mają wzrosnąć nakłady inwestycyjne na wydobycie węgla, co spowoduje dalsze jego spadki na rynku wewnętrznym.

  W związku ze wzrostem cen energii w 2021 roku, wzrosły również ceny w sektorze odnawialnych źródeł energii – chodzi zarówno inwestycje w OZE, jak i o surowce, wytworzone towary oraz elementy urządzeń OZE.

  Jednakże, zdaniem Wood Mackienzie, w 2022 roku dojdzie w obszarze odnawialnych źródeł energii do spadku cen. Zdaniem analityków, Chiny posiadają największe zdolności produkcyjne OZE na świecie, stąd duża ilość firm produkujących OZE. Ich towary są konkurencyjne wobec produkcji zagranicznej, ale nie wobec rynku wewnętrznego, gdzie istnieje bardzo duża rywalizacja. Ta rywalizacja wewnętrzna przekłada się na walkę o rynki zagraniczne. To wymusi na chińskich firmach obniżenie cen. I to niezależnie od wzrostu cen surowców w Chinach.

  Zdaniem Wood Mackenzie, wyżej wymienione elementy wpłynął na to, iż takie towary jak elementy energetyki wiatrowej stanieją w 2022 roku co najmniej o 20%, natomiast ceny ogniw fotowoltaicznych spadną w najbliższych miesiącach o co najmniej 8-10% rok do roku.

  Biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen (pisaliśmy o tym np. w artykule Firma Longi podnosi ceny ogniw fotowoltaicznych. Drugi raz w ciągu niespełna dwóch tygodni!) miejmy nadzieję, że analizy firmy Wood Mackenzie okażą się rzeczywistością.

   

  #fotowoltaika #OZE

  Źródło: woodmac.com

  Foto: Pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga