Zmiany w modelu rozliczania prosumentów mogą wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Zmiany w modelu rozliczania prosumentów mogą wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku.

    Jan Załęcki, 22.06.2021 r. godz. 17:48

    Zmiany w modelu rozliczania prosumentów mogą wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku – poinformował Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska.

    Nowa regulacja nie wejdzie w życie w pierwotnie planowanym terminie 1 stycznia 2022 roku. Wiceminister powiedział PAP, że proces legislacyjny trwa około roku. Dlatego możemy spodziewać się, że ustawa zmieniająca zasady rozliczania prądu z fotowoltaiki wejdzie w życie najwcześniej 1 lipca 2022 roku.
    Może nawet zacząć obowiązywać w późniejszym terminie tj. od 1 stycznia 2023 roku.
    Obecnie prosument, czyli osoba wytwarzająca prąd z fotowoltaiki w zamian za prąd oddawany do sieci może odebrać:
    – 80 proc. oddanej energii, przy instalacji o mocy do 10 kW lub
    – 70 proc. oddanej energii, przy instalacji o mocy powyżej 10 kW

    Nowe prawo spowoduje, że nadwyżki wyprodukowanej i niedobory potrzebnej energii będą kupowane na wolnym rynku. Nowe przepisy dla prosumentów będą mniej korzystne od obecnych.
    Uzasadnienie jest takie, aby produkować optymalną ilość energii niezbędną na własne potrzeby. Inaczej mówiąc, aby do systemu jak najmniej oddawać i pobierać energii. Jednak nie da się przewidzieć jakie będzie zapotrzebowanie energii w gospodarstwie domowych w perspektywie wielu lat. Ponadto w Polsce mamy różną ilość godzin, kiedy instalacji produkuje prąd w zależności od pory roku.

    Dlatego branża OZE popiera system rozliczeń przedstawiony wcześniej przez Jadwigę Emilewicz – była wicepremier i minister rozwoju. Pani Emilewicz zaproponowała, aby prąd z PV sprzedawać i kupować po identycznej stawce. Natomiast dodatkowe opłaty powinny być związane z kosztami dystrybucji nadwyżek prądu. W tym roku średni koszt dystrybucji prądu waha się w granicach 0,32 zł do 0,38 zł / 1 kWh. Przy tej zasadzie koszty obu modeli rozliczeń będą zbliżone, jeśli średni zakup i nadwyżki energii elektrycznej będą na poziomie 40% wyprodukowanej energii w całym roku.
    Warto będzie porównać koszty inwestycji w zakup magazynu energii i korzyści płynących z tej inwestycji.
    Natomiast osoby, które już założyły instalację PV oraz nowe, które ją założą i uruchomią w terminie do 1 lipca 2022 roku, przez co najmniej 15 lat będą rozliczały się z zakładami energetycznymi  na obecnych zasadach.

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzasadnia, że proponowane zmiany są niezbędne dla stabilnego rozwoju systemu energetycznego w Polsce. Jednocześnie sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej jest spójna z wymogami unijnej dyrektywy.
    – W Polsce osiągnęliśmy wielki sukces, jeżeli chodzi o rozwój ruchu prosumenckiego. To pokazuje skalę wzrostu rok do roku – mamy największe przyrosty w UE, bo być może poziom z którego zaczynaliśmy był niski. Polska przeżywa boom inwestycyjny, jeśli chodzi o instalacje PV na dachach w domu. W roku 2015 roku w grudniu było ich ok. 4 tys. W tej chwili według najnowszych danych jest ich ponad 600 tys., ten przyrost może do końca roku osiągnąć – nie chce spekulować – blisko 1 mln prosumentów – powiedział wiceminister.
    – Jako prosumenci traktujemy sieć jako magazyn energii z niewielką opłatą 20 proc. Te koszty są nieadekwatne do możliwości udźwignięcia przez system elektroenergetyczny. W szczytowych momentach, tzw. pikach energii, kiedy jest nadmiar energii, automatyka systemowa musi te instalacje wyłączać. Wtedy mamy niezadowolenie i frustrację prosumentów – nie po to zainstalowaliśmy instalacje, by były wyłączane – powiedział Zyska.
    Wiceminister wskazał także, że nowelizacja prawa pozwoli na rozwój przydomowych magazynów energii.
    – Nowymi rozwiązaniami zachęcamy także do instalowania magazynów energii, które są elementem stabilizującym system. Rosnąca liczba magazynów zwiększa także gwarancję sprawnego działania mikroinstalacji w kraju – podkreślił Ireneusz Zyska.
    PSE przygotowały plan rozbudowy systemu rozwoju sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, który został zatwierdzony przez Prezesa URE – powiedział.

    Z dniem 1 lipca br. resort chce uruchomić nabór w 3 edycji programu Mój Prąd 3.0. Będzie on nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do ostatniej edycji zakończonej w grudniu 2020 roku.
    – W przyszłym roku chcielibyśmy, w skorelowaniu wejścia w życie nowej ustawy OZE związanej z rozliczeniami prosumentów, ogłosić kolejną edycję Mojego Prądu – 4.0. Plany są takie, aby w kolejnej edycji dofinansowywać także zakup magazynów energii, magazynów ciepła – powiedział wiceminister.

    Planowane jest także rozwinięcie programu dedykowanego dla operatorów sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, związanych z instalacją zbiorczych magazynów energii na końcówkach sieci.
    Warto zaznaczyć, że każdy kraj, w którym następuje duży rozwój instalacji PV zmaga się z podobnymi wyzwaniami.

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga